Gana, koja je SP otvorila pobjedom protiv Srbije, u 2. je kolu odigrala 1:1 s Australijom, a slavljem je drugi put zaredom mogla izboriti osminu finala.

19.6.2010.
20:08

Rustenburg. Stadion Royal Bafokeng. Sudac: Roberto Rosetti (Italija). Strijelci: 0:1 - Holman (11), 1:1 - Gyan (25).

GANA: Kingson - Pantsil, Jonathan, Addy, Sarpei - Annan, Prince - Tagoe, Asamoah, Ayew - Gyan.

AUSTRALIJA: Schwarzer - Wilkshire, Neill, Moore, Carney - Čulina, Valeri - Emerton, Holman, Bresciano - Kewell.U susretu 2. kola skupine D SP-a Gana i Australija su u Rustenburgu na stadionu Royal Bafokeng odigrali 1:1.

Gana je bila u odličnoj poziciji da upiše drugu pobjedu na SP u Južnoj Africi jer je od 24. minute igrala sa igračem više, ali nije uspjela to iskoristiti. No, početak utakmice obećavao je puno za Australiju.

Klokani su poveli u 11. minuti iz prekida i to nakon loše reakcije vratara Gane Kingsona. Bresciano je izveo slobodni udarac sa 25 metara, a loptu koja se odbila od zemlje nije uspio uhvatiti vratar Kingson i poklonjenu šansu iskoristio je Brett Holman. Bio je to još jedan u nizu golova koji su pali nakon neshvatljivih pogrešaka vratara.

No, 15 minuta kasnije Australija je bila na dvostrukom gubitku. Dede Ayew se odlično probio u kazneni prostor, ubacio je povratnu loptu za Mensaha, čiji je udarac sa gol-linije rukom obranio jedan od najiskusnijih igrača Australije Harry Kewell. Gana je dobila penal, a Kewell je zaradio crveni karton. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Asamoah Gyan i Gana je izjednačila na 1:1.

Gana je mogla povećati vodstvo u pred sam kraj poluvremena, u 44. minuti, kada je Kevin-Prince Boateng sa desetak metara iskosa pucao po zemlji, ali je vratar Schwarzer spasio siguran pogodak.

Iako sa igračem više, Gana je tek pred kraj drugog poluvremena uspjela ozbiljnije zaprijetiti. Mensah je u 90. minuti pucao glavom, ali pored gola, a minutu kasnije Owusu-Abeyie sa vrha šesnaesterca odlično puca, ali australski vratar je bio spreman.

Svoje prilike za pobjedu imali su i Australci. U 66. minuti Scott Chipperfield, koji je dvadesetak sekundi ranije ušao u igru, mogao je postati junak australske reprezentacije, no nakon ubačaja s desne strane pucao je glavom, ali iznad grede.

Šest minuta kasnije stopostotna prilika za Lukea Wilkshirea, koji puca sa osam metara, ali točno u vratara, a odbijenu loptu niti Kennedy nije uspio ubaciti u mrežu.

Nakon dva kola natjecanja u skupini D vodi Gana sa četiri boda, Njemačka i Srbija imaju po tri, dok Australija ima jedan bod. U posljednjem kolu 23. lipnja igrat će Njemačka - Gana i Srbija - Australija.