U susretu posljednjeg, trećeg kola skupine E, Japan je u Rustenburgu pobijedio Dansku 3:1, a Nizozemska je bila svemoćna i protiv Kameruna te slavila s 2:1.

25.6.2010.
1:07

Rustenburg. Stadion Royal Bakofeng. Sudac: Jerome Damon (JAR). Strijelci: 0:1 - Honda (17), 0:2 - Endo (30), 1:2 - Tomasson (81), 1:3 - Okazaki (88). DANSKA (4-1-4-1): Sorensen - S.B. Poulsen, Kroldrup (Larsen, 56), Agger, Jacobsen - C. Poulsen - Kahlenberg (Eriksen, 64), Jorgensen (J. Poulsen, 34), Rommedahl, Tomasson - Bendtner. JAPAN (4-5-1): Kawashima - Nagatomo, Tulio, Nakazawa, Komano - Endo (Konno, 90), Abe, Matsui (Okazaki, 74), Okubo (Inamoto, 90), Hasebe - Honda.arti-201006190285006Prvo mjesto u skupini osvojila je Nizozemska s 9 bodova, drugi je Japan sa 6, treća je Danska s 3, a posljednji je Kamerun bez bodova, pa su se u osminu finala plasirali Nizozemska i Japan.

arti-201006140859006Iako je Danska od početka krenula ofenzivno prve izgledne prilke imali su Japanci, i to u 13 minuti. Nakon ubačaja sa lijeve strane, udarac Okuba odlično brani Sorensen. Odmah nakon toga jedno dugačko dodavanje prihvatio je Hasebe, sjurio se u kazneni prostor, ali je bio previše iskosa, pa je njegov udarac završio pored gola.

Minutu nakon toga Tomasson je mogao zabiti za Dance, ali lopta je prohujala pored gola.

arti-201006240638006Japan je poveo u 17. minuti nakon slobodnog udarca sa 25 metara iskosa, a majstorski, u Ronaldovu stilu, izveo ga je junak Zemlje izlazećeg suncaKeisuke Honda.

U 30. minuti još jedan slobodnjak za Japance, ali ovaj puta iz puno bolje situacije negoli kad su poveli. Sa nešto više od 20 metara i po sredini gola odlično je pucao Yasuhito Endo i Japan vodi 2:0.

Početkom drugog dijela, u 48. minuti, umalo je Japan povećao vodstvo i to nakon neopasnog slobodnjaka. Danskom vrataru pobjegla je lopta iz ruku, ali je na njegovu sreću pogodila vratnicu.

Tomasson u 52. minuti sa pet metara ne uspijeva zabiti iz dotad najbolje prilike za Dansku, a u sličnoj situaciji Tomasson je bio i u 69. minuti, ali ponovno je traljavo pucao.

U 81. minuti Danci uspijevaju smanjiti na 1:2 nakon spornog jedanaesterca. Vratar Kawashima uspio je obraniti udarac Tomassona sa bijele točke, ali danski napadač je odbijenu loptu ipak uspio pospremiti u mrežu.

Pobjedu Japana pogotkom u 88. minuti potvrdio je Okazaki, ali glavni posao odradio je najbolji igrač susreta Keisuke Honda koji je odličnim driblingom doveo Okazakija u situaciju iz koje se ne može promašiti.

Pred 60.000 gledatelja na stadionu Green Point sudio je Pablo Pozo iz Čilea. Pogodak je za Kamerunce postigao Samuel Eto'o (65-pen), a za Nizozemsku Robin van Persie (36) i Klaas Jan Huntelaar (84).

KAMERUN: Souleymanou - Geremi, Nkoulou (74. Song), Mbia, Assou-Ekoto - Nguemo, Makoun, Chedjou, Bong (56. Aboubakar) - Choupo-Moting (72.Idrissou), Eto'o

NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Kuyt (66. Elia), Sneijder, Van der Vaart (73. Robben)- Van Persie (59. Huntelaar)arti-201006190135006Nizozemska reprezentacija zabilježila je i treću pobjedu na SP-u svladavši u Cape Townu s 2:1 Kamerun, koji je, iako bez šansi za prolaz, pružio dobru igru za oproštaj od prvenstva. Nizozemci su osim pobjede zabilježili još jedan značajan dobitak jer je na ovoj utakmici od 73. minute napokon zaigrao i Arjen Robben, te odmah pokazao koliko je dobar igrač.

Nakon opreznog početka, Nizozemci su se probudili u 36. minuti kada je Robin van Persie iskoristio minucioznu kombinaciju napadača Oranjea i kroz noge kamerunskog vratara postigao zgoditak. Kamerun je izjednačio u 65. minuti preko Samuela Eto'oa, koji je iskoristio kazneni udarac nakon što je van der Waart igrao rukome u šesnaestercu. U 73. minuti je ušao Robben, koji je u 84. prošao i lijevom nogomet pogodio vratnicu, a odbijenu loptu je u praznu mrežu ubacio Klaas Jan Huntelaar.

Van Persie je proglašen igračem utakmice, a postao je i tek četvrti Nizozemac - nakon Johnnya Repa, Robbieja Rensenbrinka i Dennis Bergkampa, koji je na svjetskim prvenstvima postigao više od jednog zgoditka.

Keisuke Honda (igrač utakmice):

"Sretan sam, ali nisam onoliko sretan koliko sam zamišljao u slučaju da Japan prođe, a ja zabijem zgoditak. Ovo je svakako velika pobjeda za Japan, a ako nastavimo ovako igrati možemo proći i Paragvaj. Trener nam je kazao da se ne smijemo braniti i to je presudilo. Napad je bio naša najbolja obrana".

Morten Olsen (danski izbornik):

"Naravno da sam jako razočaran. Nismo loše započeli, no nismo iskoristili tu početnu kontrolu. Japanci su postigli dva zgoditka iz slobodnih udaraca koji se nisu smjeli dogoditi jer smo dogovarali taktiku. Treći pogodak nas je dotukao. U Danskoj će biti puno kritika na naš račun i ne zamjeram im. Još mi je ostalo da samo kažem da smo izgubili kao momčad, nije izgubio samo Olsen". 1. kolo: Nizozemska - Danska 2:0 (0:0) Japan - Kamerun 1:0 (1:0)

2. kolo: Nizozemska - Japan 1:0 (0:0) Kamerun - Danska 1:2 (1:1)

3. kolo: Kamerun - Nizozemska 1:2 (0:1) Danska - Japan 1:3 (0:2)

LJESTVICA:

1. Nizozemska 3 3 0 0 5:1 9 2. Japan 3 2 0 1 4:2 6 3. Danska 3 1 0 2 3:6 3 4. Kamerun 3 0 0 3 2:5 0