Veliki okršaj Amerike i Engleske koji je značio više od borbe za prolaz u skupini C, pružio je ratničku utakmicu i dvije velike greške za konačnih 1:1. Englezi su sve napravili sami.

13.6.2010.
0:55

Skupina C Rustenburg. Stadion Royal Bafokeng. Sudac: Carlos Simon (Brazil). Strijelac: 1:0 - Gerrard (4), 1:1 - Dempsey (40). ENGLESKA: Green - Cole, King (Carragher, 46), Terry, Johnson - Milner (Wright-Phillips, 31), Gerrard, Lampard, Lennon - Heskey (Crouch, 78), Rooney. SAD: Howard - Bocanegra, Onyewu, DeMerit, Cherundolo - Donovan, Clark, Bradley, Dempsey - Findley (Buddle, 78), Altidore (Holden, 86).

Statistika utakmice: Udarci: 16 - 11 U okvir: 8 - 4 Korneri: 8 - 4 Prekršaji: 12 - 14 Posjed lopte (%): 54 - 46U susretu prvog kola C skupine Svjetskog prvenstva, Engleska i SAD su u Rustenburgu na stadionu Royal Bafokeng odigrali bez pobjednika, 1:1.

arti-201006120268006Englezi su poveli golom Stevena Gerrarda u 4. minuti, a rezultat je izjednačio Clint Dempsey u 40. minuti nakon velike pogreške engleskog vratara Roberta Greena kojem je lopta ispala iz ruku.

arti-201006090435006Tri lava nisu mogli poželjeti bolje otvaranje susreta. Već nakon četiri minute su došli do vodstva nakon sjajne akcije koju je pogotkom okrunio Gerrard. Rani pogodak nije pokolebao Amerikance koji su u nastavku utakmice bili bolji takmac. Imali su veći posjed lopte, inicijativu i nekoliko izglednih prilika, dok su Englezi nestali s terena.

arti-201006070799006Sreća se Amerikancima osmjehnula u 40. minuti kada je Clint Dempsey s 25 metara pucao po golu. Činilo se kako će Robert Green lagano otkloniti opasnost, no lopta mu je ispala iz ruke i ušetala u mrežu. Green je tako nastavio seriju velikih pogrešaka engleskih vratara i pridružio se Davidu Jamesu, Paulu Robinson, Benu Fosteru i Scott Carson, engleskim tragičarima i žrtvama ismijavanja medija i navijača.

U nastavku utakmice engleska reprezentacija je pojačala pritisak i pokazala je daleko bolju igru, no nije uspjela slomiti američku obranu. Gordi Albion je imao četiri odlične prilike, no Heskey, Lampard, Johnson i Wright-Philips nisu se proslavili.

Ipak najbolju priliku u nastavku utakmice imali su Amerikanci u 65. minuti. Altidore je odlično prošao Carraghera, s boka ušao u kazneni prostor i pucao po golu. Green se donekle iskupio odbivši loptu u vratnicu, no u kaznenom prostoru nije bilo nikoga od američkih igrača da zatrese mrežu.

Sjajni američki izbornik Bob Bradley sjajno je smislio taktiku za Waynea Rooneya, koji se nije sastao s loptom, ali i pokazao kako treba igrati protiv Engleske. Agresivno, s puno trke, bez kompleksa i straha.

Neriješeni rezultat u konačnici najviše odgovara Sloveniji, koja će svoj prvi ispit u skupini C imati u nedjleju u 13.30 protiv Alžira.

Steven Gerrard:

"Primilo smo glup zgoditak, ali je najvažnije da nismo klonuli duhom i da smo tražili pobjedu. Izgubili smo bodove, no možemo otići dalje i sa 7 bodova. Ne treba sada razapinjati našeg vratara Greena, to se može svakome dogoditi, a i obranio je čisti zicer nakraju".

Bob Bradley, američki izbornik:

"Učinili smo dobar posao jer ne vjerujem ni da će Slovenija niti Alžir oduzeti bodove Englezima. U prvom poluivremenu smo bili sjajni i nismo se predali nakon njihova zgoditka. Na poluvremenu sam svojim igračima kazao da imamo šansu za pobjedu i šteta što Altidore nije pogodio"