Situacija u skupini H dostigla je dramatični vrhunac nakon što je Čile u 2. kolu pobijedio Švicarsku 1:0.

21.6.2010.
20:39

PORT ELIZABETH. Stadion Nelsona Mandele 35.000 gledatelja; Sudac Al Ghamdi (Saudijska Arabija)

Strijelac: 1:0 Gonzalez (75)

Žuti kartoni: Suazo (2), Carmona (22), Ponce (25), Fernandez (60), Medel (61), Valdivia (90+2) / Nkufo (18), Barnetta (48), Inler (60)

Crveni karton: Behrami (31)

ČILE: Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Vidal (od 46. Gonzalez), Carmona, Fernandez (od 65. Paredes) - Sanchez, Suazo (od 46. Valdivia), Beausejour

ŠVICARSKA: Benaglio - Lichtsteiner, von Bergen, Grichting, Ziegler - Behrami, Inler, Huggel, Gelson (od 77. Bunjaku) - Frei (od 42. Barnetta) - Nkufo (od 68. Derdiyok)arti-201006090494006U susretu 2. kola skupine H, Čile je s 1:0 svladao Švicarsku pred 35.000 gledatelja na stadionu Nelsona Mandele u Port Elizabethu. Jedini pogodak na utakmici postigao je Mark Gonzalez u 75. minuti. Švicarska je od 31. minute igrala bez isključenog Valona Behramija.

Čile vodi na ljestvici skupine H sa šest bodova, Švicarska ima tri, dok su Španjolska i Honduras, koji će od 20.30 igrati svoj susret 2. kola, bez bodova.

arti-201006160638006Čile je do bodova stigao posve zasluženo, a njegova je pobjeda je mogla biti i uvjerljivija što bi se na koncu moglo pokazati ključnim ukoliko se zatvori krug s tri reprezentacije sa po šest bodova. Sve statističke brojke bile su na strani južnoameričke momčadi, no sasvim sigurno u tome im je pomogla i činjenica što su od 31. minute igrali s igračem više nakon što je čini se ipak prestrogo isključen Behrami. Švicarska je bila osuđena na obranu i to je sjajno radila do 75. minute kada je Mark Gonzalez zatresao Benaglijevu mrežu.

Nakon primljenog gola, Švicarska se otvorila kako bi barem izvukla bod, što je Čile mogao kazniti više puta. No, niti jednu od četiri kontre nisu uspjeli iskoristiti. na koncu je Švicarska mogla izjednačiti, no Derdyok je u sjajnom prilici u 89. minuti s devet metara promašio cijelio gol.

arti-201006210112006Švicarcima će nakon poraza biti mala utjeha što su se upisali u knjige rekorda svjetskih prvenstava sa čak 559 minuta bez primljenog gola. Rekord je mogao biti i veći da Gonzalez nije zatresao njihovu mrežu. Dosadašnji rekord držali su Talijani koji nisu primili gol 550 minuta.

Švicarci su posljednji gol na svjetskim prvenstvima primili davne 1994. godine. U 86. minuti susreta osmine finala protiv Španjolske. Potom na zadnjem SP-u u Njemačkoj nisu primili gol na četiri utakmice (tri u skupini, te u osmini finala), niti su primili gol u prvom susretu protiv Španjolske.

Situacija u skupini H sada je gotov dramstična, pogotovo za prve favorite SP-a. Španjolci moraju pobijediti Honduras i potom u zadnjeg kolu isto napraviti Čileu. To bi mogla biti utakmica odluke, jer čak i u slučaju da Furija uspije pobijediti jake Južnoamerikance, mogla bi odlučivati gol-razlika tri reprezentacije sa šest bodova. Naravno, sve je to pod uvjetom da i Švicarska u zadnjem kolu svlada Honduras. Rasplet će, u svakom slučau, biti više nego zanimljiv.

ČILE ŠVICARSKA

Golovi 1 - 0 Udarci na vrata 20 - 7 Udarci u okvir 7 - 1 Korneri 5 - 3 Zaleđa 9 - 0 Prekršaji 19 - 26 Žuti kartoni 6 - 3 Crveni kartoni 0 - 1 Posjed lopte 58 - 42 1. kolo:Honduras - Čile 0:1 (0:1) Španjolska - Švicarska 0:1 (0:0)

2. kolo:Čile - Švicarska 1:0 (0:0) Španjolska - Honduras 2:0 (1:0)

3. kolo:Čile - Španjolska 1:2 (0:2) Švicarska - Honduras 0:0

LJESTVICA:

1. Španjolska 3 2 0 1 4:2 6 2. Čile 3 2 0 1 3:2 6 3. Švicarska 3 1 1 1 1:1 4 4. Honduras 3 0 1 2 0:3 1