'O čemu vi Hrvati pričate? A što je s Dubrovnikom?'

'Ako želite biti smješteni u centru Poznanja, naravno da ćete masno platiti. Pa pogledajte koliko u sedmom mjesecu košta hotelski smještaj u centru Dubrovnika.

24.5.2012.
11:05
VOYO logo

Naš ovotjedni gost intervjua Jedan na jedan je poljski veleposlanik u Hrvatskoj Wiesław Tarka, koji se potrudio svim hrvatskim navijačima pobliže približiti svoju zemlju. Obožavatelj Azre i Haustora poručio je svima koji će se zaputiti u Poznanj i Gdanjsk: 'Hrvati, upoznajte suvremenu Poljsku i uživajte u njoj!'

Kakva je trenutno situacija u Poljskoj, osjeti li se već euforija zbog EURA. Jesu li domaćini spremni za jedno ovako veliko natjecanje? Ne bih rekao da vlada euforija, ali imam dojam da smo spremni. Imamo sve što je potrebno za ovakvu smotru. Prije nekoliko dana naš je premijer Donald Tusk obišao sve gradove, stadione, zračne luke, prometnice. Kako stvari stoje, sve je u redu, ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imate li informaciju koliko se hrvatskih navijača očekuje u Poljskoj? Po onome što sam čuo, službeno je prodano 6.000 karata hrvatskim navijačima, no siguran sam da će Hrvata biti puno, puno više. Moram naglasiti da su pozvani i svi oni koji nemaju ulaznice za utakmice, jer će u svim gradovima biti 'fan zone' koje osiguravaju odličnu zabavu.

Otkrijte našim čitateljima, što Poljska, osim nogometa, može ponuditi svojim gostima. Za Hrvate konkretno gradovi Poznanj i Gdanjsk. Hrvati koji obično posjećuju Poljsku idu u Krakov, to je biser na jugu, dosta je pristupačan, rekao bih pravi turistički grad. Nadamo se da će ovog puta upoznati i ostale gradove u našoj zemlji. Poznanj je drugi najbogatiji grad po glavi stanovnika u Poljskoj, prijestolnica naše domovine s bogatom poviješću od 1.000 godina. Grad je to koji ima turističku jezgru u kojoj se odvijaju razni događaji. U okolici samog grada imate prelijepe dvorce, koje svatko tko posjeti ovaj raj mora vidjeti, nacionalni park također. Jednako tako, i Gdanjsk je prelijep grad, u kojem imate priliku posjetiti mjesta u kojima je ispisana poljska povijest, Sopot, Olivu, Baltičko more. Posebno bi istaknuo Gdyniju, gradić nedaleko od Gdanjska, u kojem je uvijek vruća i vrlo zanimljiva atmosfera. Posebna je atrakcija iz Gdanjska otići na poluotok Hel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li domaćini organizirali nekakav turistički obilazak svega navedenog? Nažalost, ne, ali bih naglasio da će u oba grada biti izaslanstva hrvatskih navijača, gdje svi zainteresirani mogu dobiti razne informacije, između ostalog i takve.

Za sve one koji će iz Hrvatske potegnuti u Poljsku, riječ-dvije o poljskoj kuhinji. Pa rekao bih ovako, što se tiče Slavonaca, oni neće biti nezadovoljni, dok će Dalmatinci biti malo razočarani. Poznanj je prava kontinentalna kuhinja, prevladavaju meso, krumpir, različite juhe. Gdanjsk je dosta različit, jede se dosta ribe iz Baltičkog mora, koja je malo drugačija nego ova iz Jadrana, ali haringa i bakalar su odlični.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koja je po Vama bolja kuhinja, hrvatska ili poljska? Teško je odgovoriti na to pitanje. Osobno, iz svake kuhinje mogu izabrati nešto što mi odgovara, ali ako bih morao birati, rekao bih da mi se ipak najviše sviđa dalmatinska, odnosno mediteranska kuhinja.

Koje ste jelo posebno zavoljeli? Volim kamenice, dagnje, lignje... sve lagano iz mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska, navodno, ima tri velika problema. Prvi su problem ceste, koje su po mnogima među najlošijima u Europi. To govore oni koji su zadnji put u Poljskoj bili negdje 80-ih godina. Poljska je zadnjih godina izgradila dosta kad su u pitanju autoceste. Imamo sjajnu cestu od Łódźa do Berlina, na dionici od Berlina do Varšave nedostaje još samo 89 kilometara, koje sada gradimo. Prevarila nas je oštra zima i trenutno 800 ljudi radi u tri smjene kako bismo do početka EURA završili i to. Postoji još odlična nova cesta iz Krakova do njemačke granice, iz Gdanjska prema jugu 160 km, nedostaje još samo 100 km do Poznanja.

Drugi problem su navijački neredi. Poljski huligani su na glasu kao jedni od najozloglašenijih u Europi. Bojite li se da bi oni mogli praviti probleme? To je za mene nešto novo. Čuo sam za Engleze, sada se nedavno incident dogodio i u Njemačkoj, ima toga u svim zemljama u Europi. Ne bojim se, pa Hrvati i Poljaci nemaju nikakva otvorena pitanja, ne mogu ni zamisliti da bi moglo biti problema između ta dva naroda koja se inače sjajno slažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali huligani su huligani. Za vrijeme Europskog prvenstva bit će stroge kontrole na granicama, upravo iz tog razloga. Ne želimo da nam dolaze huligani koji imaju zabranu ulaska na stadione, policija radi na tome, pomoći će nam i 16 hrvatskih policajaca s kojima ćemo se zajedno boriti protiv toga.

Treći problem, koji svi ističu, najavljeno je povećanje cijena smještaja, hrane i pića. Neki izračuni govore da će cijene porasti za desetak puta. Recimo cijena piva od pola litre iznosit će 65 kuna, odnosno gotovo devet eura, dok će hotelski smještaj u nekim gradovima dosegnuti cijenu od 700 eura za noć. Prvo, Poljaci dolaze na Jadran svake godine i dobro znaju kakve su cijene u Dalmaciji. Po meni nije nikakvo čudo da su cijene porasle kad je tako veliki događaj u pitanju. Mislim da cijene nisu ekstremno povišene. Vi sada pričate o hotelima? Hrvati, potražite privatni smještaj koji je znatno jeftiniji, postoji i šatorska ponuda, koja je veoma pristupačna. Također, smještaj izvan samih gradova u kojima se igraju utakmice jako je povoljan. Imam informaciju da su Irci poharali privatni smještaj u malim mjestima oko Poznanja. Ako želite biti smješteni u centru Poznanja, naravno da ćete masno platiti. Pa pogledajte koliko u sedmom mjesecu košta hotelski smještaj u centru Dubrovnika. Pa o čemu mi pričamo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je Poljska, zapravo, uložila u organizaciju Europskog prvenstva i kolika se zarada očekuje na kraju. Prvo ću usporediti ovaj događaj s onim kad je Hrvatska bila domaćin Svjetskog rukometnog prvenstva. Za razliku od dvorana koje su Hrvati radili za spomenuto natjecanje, mi ne gradimo ništa radi samog Europskog prvenstva, mi gradimo sve za sebe. Sve što smo napravili ostaje i to ćemo i dalje koristiti, i zračne luke, i hotele, i kolodvore... EURO nam je samo pomogao da ubrzamo proces, umjesto sada, neki bi zacrtani ciljevi bili gotovi za pet godina. Trenutno smo najveće gradilište autocesta u Europi, a za sve to se koriste europski fondovi. Teško je reći koliko je to sve koštalo, samo stadion u Varašavi je koštao oko pola milijarde eura, i to smo financirali sami, a cijelu ostalu infrastrukturu sagradili smo novcem iz europskih fondova. Procjena je da će nakon EURA povećanje gospodarskog rasta biti oko pola posto. U konačnici, kad se sve zbroji, mislim da smo imali velike koristi od svega.

Hrvatska reprezentacija je smještena u Warki. Upoznajte hrvatske navijače pobliže s tim mjestom. Radujemo se da je od 16 reprezentacija čak 13 smješteno u Poljskoj, među kojima i Hrvatska. Warka je jedan mali gradić smješten u samoj prirodi. Osim iznimne kvalitete Sielanke, gdje je smještena sama reprezentacija, istaknuo bih izuzetnu ljepotu i mir koji taj kraj posjeduje. Warka je od Varšave udaljena pedesetak kilometara, a nimalo se ne osjeti blizina tako velikog grada. Istaknut ću dva vrlo poznata brenda vezana za to mjesto, prvo je pivo Warka, a drugo general Kazimierz Pulaski. Svatko tko je bio u New Yorku zna za cestu koja vodi iz Manhattana u New Jersey i zove se Pulaski Skyway. Tu je počast dobio jer je kao general poljske vojske sudjelovao u američkom oslobodilačkom ratu i postao jedan od junaka tog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim Poljske i Hrvatske, tko je po Vama najveći favorit EURA? Ja nisam veliki nogometni stručnjak, ali kad već pitate, favorita bih tražio u grupi u kojoj se nalazi Hrvatska. Po meni je Španjolska jedna vrlo jaka momčad i ne bih se iznenadio da oni pobijede na ovom prvenstvu.

Koliko su Hrvati slični Poljacima? Ja sam ovdje četiri godine i dobro sam upoznao Hrvatsku i Hrvate. Jako smo slični što se tiče jezika, mentaliteta, kulture, puno nas toga povezuje. Drago mi je da između nas nema otvorenih pitanja. Poljaci koji dolaze na Jadran osjećaju se izuzetno dobrodošlo, zbog jezika i kulture se osjećaju kao kod kuće. Mislim da isto vrijedi i u drugom smjeru. Drago mi je da konačno i mi možemo ugostiti Hrvate u svojoj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što nikako ne smijemo reći Poljacima, oni su za nas rekli da nas uvijek treba gledati u oči? Naglasio bih da ne vjerujete svemu što se piše, na internetu ima svakakvih mudrosti i gluposti. Proučio bih Hrvatima da budu onakvi kakvi jesu i bit će sigurno srdačno prihvaćeni.

Tu ste četiri godine, kako Vam je u Zagrebu? Odlično! Jako sam zadovoljan, Zagreb je jako ugodno mjesto za život. Ponuda je jako dobra, sve je blizu. Drago mi je što sam baš sada u Hrvatskoj, u trenutku koji je vrlo važan za vašu zemlju, kad se pripremate za ulazak u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što Vam se posebno sviđa u Hrvatskoj? Bez ikakvih klišeja, Hrvatska je stvarno lijepa zemlja, a najviše mi se sviđa njena raznolikost. Ovako mali prostor, ali toliko različitih naglasaka, kuhinja, kulture i glazbe... Ako uzmete tradicionalnu glazbu iz Konavala, Slavonije, Istre ili Zagorja, sve je to toliko različito, a sve to zajedno spada u bogatu hrvatsku baštinu. Za mene je to nešto posebno.

Tko više psuje, Hrvati ili Poljaci? Ja nisam u kontaktu s ljudima koji psuju. Imam dojam da je u Poljskoj toga sve manje, to je povezano s kulturom jezika i govora. Drago mi je da mogu reći da je toga sve manje i manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znači, Hrvati prednjače? Ne bih rekao. Ne znam, ne mogu reći, ja ne razgovaram s Hrvatima koji imaju običaj psovati.

Kako to da je poljska himna glazbeno gotovo identična jugoslavenskoj Hej, Slaveni? Odgovor je jednostavan. Poljsku himnu Mazurek Dąbrowskiego napisao je Józef Wybicki 1797., a sve ostalo je došlo dosta kasnije. Slična je i ukrajinska himna, čiji je autor rođen na području današnje Poljske, i očito je bio inspiriran našom himnom. Ona je na slavenskim prostorima bila veoma popularna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znači Jugoslaveni su 'pokrali' Poljake? Siguran sam, pa radi se o 1797. godini. A nije ni čudo da je toliko omiljena. Najbolje ju je opisao jedan moj kolega, koji je rekao da je ovo himna ljudi koji znaju što hoće.

Kad smo već kod glazbe, jeste li čuli za Arzu, jedan od najvećih bendova na Balkanu, i njihovu pjesmu Poljska u mom srcu? Naravno, dobro poznajem rad gospodina Štulića. Volim hrvatsku glazbu i glazbu bivše Jugoslavije, volim Azru i obožavam Haustor, ali rado slušam i Olivera i Borisa Novkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za kraj, poruka našim čitateljima. Hrvati, svi vi koji dolazite u Poljsku na Europsko prvenstvo, iskoristite svoje vrijeme i upoznajte suvremenu Poljsku, koja je danas vrlo dinamična zemlja, i uvjeren sam da će vam se svidjeti i da ćete nas nakon prvenstva ponovno htjeti doći posjetiti.

FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo