ZA MJESEC DANA / 'Uskoro' deblokada poglavlja o pravosuđu

Image

Ministar Šimonović se nada da bi početak deblokiranja mogao početi u prosincu, a samo otvaranje poglavlja u veljači sljedeće godine.

16.11.2009.
17:52
VOYO logo

BRUXELLES - Hrvatski ministar pravosuđa Ivan Šimonović, koji je u ponedjeljak u Bruxellesu razgovarao s povjerenikom Europske komisije za pravosuđe Jacquesom Barrotom i švedskom ministricom Beatrice Ask, izrazio je nadu da bi u prosincu mogao početi postupak deblokiranja pregovora u poglavlju Pravosuđe i temeljna prava.

"Povjerenik Barrot ocjenjuje da će se, kad Hrvatska u Saboru prihvati paket zakona koji je već prošao prvo čitanje, moći otvoriti pregovori u poglavlju 23 (Pravosuđe i temeljna prava). Što se tiče glavnog haškog tužitelja Sergea Brammertza, Barrot je rekao kako se nada da njegova ocjena neće više zadržavati početak pregovora u tom poglavlju", rekao je Šimonović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je rekao da bi paket s četirima zakonima - Zakon o sudovima, Zakon o Državnom odvjetničkom vijeću, Zakon o Državnom sudbenom vijeću i Zakon o Pravosudnoj akademiji - koji je već prošao prvo čitanje i stručnu raspravu, mogao biti prihvaćen u prosincu.

"Iskreno se nadam da bi prosinac trebao biti taj ključni mjesec za deblokadu 23. poglavlja i da s time i pravosuđe ulazi u završnicu pregovora", rekao je Šimonović. Dodao je kako to ne znači da bi se sami pregovori u tom poglavlju mogli otvoriti u prosincu, nego da bi tada mogao početi postupak deblokiranja, a sami pregovori bi mogli početi u veljači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da stvari idu u dobru smjeru, govori i činjenica da je švedsko predsjedništvo EU ponovno uvrstilo u dnevni red otvaranje 23. poglavlja, o čemu će se sada raspravljati na radnoj skupini Vijeća EU za proširenje. "To sigurno naznačuje povjerenje Švedske da se nešto pozitivno događa", rekao je Šimonović, dodavši da je Hrvatska osnovala posebnu skupinu koja je slijedila Brammertzove preporuke i obavila još neke istrage.

"Činjenica je da nema ništa senzacionalno novo, nisu pronađeni dokumenti koji su Brammertzu najvažniji, ali nađeni su neki drugi dokumenti i dopunjena je istraga u skladu s Brammertzovim zahtjevima. Možemo se nadati da će Brammertzu, odnosno, što je još važnije Vijeću sigurnosti UN-a, to biti dostatno za pozitivnu ocjenu hrvatske suradnje s Haškim sudom", rekao je Šimonović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo