SINDIKATI I POSLODAVCI SLOŽNI / To je dobra odluka, ali treba ići do kraja

Image

Većina sindikata i poslodavci našli su se na istoj strani kada je riječ najava ukidanja harača na plaće i mirovine. I jedni i drugi se zalažu i za ukidanje više stope tog nameta.

11.3.2010.
16:45
VOYO logo

ZAGREB - Dio sindikalnih čelnika pozdravio je u četvrtak najavu ukidanja niže stope harača, istovremeno pozivajući Vladu da ukine i višu stopu.

"Vlada nadomješta nedostatak hrabrosti za prave reforme držeći i dalje ruku u džepu dijela građana", ocijenio je predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević, koji je nakon uvođenja harača organizirao seriju slabo posjećenih prosvjeda protiv tog nameta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Matijašević dodaje da harač nije trebalo ni uvoditi jer podaci pokazuju da je od početka njegove primjene broj novonezaposlenih porastao za 60.000, a nelikvidnost se s 22 milijarde kuna povećala na 27 milijardi kuna.

Neka poreznici love neplatiše, ostavite radnike na miru!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova kolegica iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević kaže da je poreznom stopom od dva posto obuhvaćeno 787.000 radnika, a stopu od četiri posto plaća 193.000 zaposlenih. Istodobno, niža stopa pogađa 213.000 umirovljenika, a viša nešto iznad 10.000 umirovljenika.

"Iz toga je lako izračunati da sama stopa od četiri posto neće donijeti značajnije iznose u državni proračun, pa bi i tu stopu trebalo ukinuti prije nego njezina primjena istekne krajem godine, i omogućiti veći rast potrošnje", ističe Knežević, koja poziva na pojačane napore u naplati poreza i procjenjuje da na poreznu evaziju otpada čak 12 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada bi na red mogli doći rezovi u javnom sektoru

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever, jedini sindikalni čelnik koji je, kada je prošlog ljeta shvatio što Vlada smjera prema radnicima i umirovljenicima, napustio pregovore ne želeći na sebe preuzimati odgovornost za posezanje u džepove hrvatskih građana, pita se što će Vlada nakon djelomičnog ukidanja harača uzeti na drugoj strani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrazio je sumnju, pogotovo u svjetlu nedavnih Kosoričinih najava novih "bolnih rezova", da bi na red uskoro mogli doći zaposleni u državnim i javnim službama, koji trebaju početi pregovore o novom kolektivnom ugovoru.

Od čelnika Matice hrvatskih sindikata Vilima Ribića, čija središnjica okuplja radnike zaposlene u javnim i državnim službama, zasad nije stigla reakcija na Vladin potez. Poznato je kako se on žestoko zalagao za uvođenje harača, svjestan da bi bez tog novca radnici u brojnim državnim institucijama, ministarstvima, agencijama, prosvjeti i zdravstvu zasigurno ili ostali bez posla, ili bi im plaće bile znatno smanjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I viša stopa treba doći na dnevni red

Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Damir Kuštrak najavu ukidanja niže stope harača smatra višestruko pozitivnom. "Pozdravljamo tu odluku, to je dobar potez i očekujemo da će uslijediti i drugi odlučni potezi", rekao je Kuštrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan treba li ukinuti i stopu kriznog poreza od četiri posto na primanja veća od šest tisuća kuna, odgovorio je da "i to treba brzo doći na dnevni red".

KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo