referendum upropastio turizam / Svjetski gejevi bojkotiraju Hrvatsku?

Baš kad smo pomislili da se prašina oko bračnog referenduma dovoljno slegla, eto nam hladnog tuša iz svijeta. Naime, gej turisti u Hrvatskoj se više ne osjećaju dobrodošlo, a svjetske turističke agencije našu zemlju više ne smatraju 'gay- friendly' mjestom za odmor.

9.12.2013.
17:46
VOYO logo

Nakon što je u domaćim medijima pukla vijest da je Europsko udruženje gej turista skinulo Hrvatsku s liste poželjnih gej destinacija, odlučili smo kontaktirati njezina glasnogovornika kako bismo doznali o čemu je zapravo riječ.

"Mi zapravo ni nemamo listu 'gay-friendly' destinacija. Mislim da je problematika malo šira. Poanta je da postoji mnogo odredišta u Europi i svijetu koje aktivno sudjeluju u tome da bi se gej populacija kod njih osjećala dobrodošlo. A Hrvatska je ovim referendumom poslala vrlo jasnu poruku da gej populacija ne bi trebala biti tretirana jednako kao njihovi heteroseksualni prijatelji. Zbog toga se ne osjećamo dobrodošlo pa nam je Hrvatska manje privlačna", rekao je glasnogovornik GETA-e, Paul Barnes.

"Evo, recimo, prijatelji iz Velike Britanije su rekli da se ovako nešto nije moglo zamisliti od Hrvatske koja im je ostala u lijepom sjećanju, a i znamo da su ove godine turisti iz Velike Britanije u velikom broju posjetili Hrvatsku, reakcije su bile poput: zašto, pa baš je bilo lijepo, činilo se da Hrvatska ide naprijed", rekao je Marko Jurčić iz Zagreb Pride-a.

I tako smo mi, uz Francusku, Španjolsku i Grčku, odlučili krenuti turističkim stopama Ukrajine, Moldavije i Bjelorusije. Iako naš ministar turizma Darko Lorencin tvrdi da se rezultat referenduma neće odraziti na naš turizam, GETA tvrdi suprotno.

"Rusija je primjer onoga što bi se moglo dogoditi. Nedavno anti-gej zakonodavstvo uzrokovalo je to da turisti bojkotiraju Rusiju. Glavni kruzer koji radi Baltičku turu koja je uvijek uključivala i Sankt Peterburg, sad ga je skinuo s liste svojih destinacija. Isto bi se moglo dogoditi i Hrvatskoj. Stoga bi trebalo poslati jasnu poruku da su, unatoč referendumu, gej turisti dobrodošli", kaže Paul Barnes iz GETA-e.

Nije ni čudo da je gej turizam iznimno bitan u razvijenim zemljama. Osobito uzmemo li u obzir činjenicu da gej populacija nema djece pa se duže zadržava na turističkim odredištima i troši mnogo više novca.

Oni su u našoj državi sada građani drugog reda. Za predviđanje mogućih posljedica još je prerano, no ono što svakako moramo imati na umu je da je ova vijest odjeknula svijetom, a njome nismo odbili samo homoseksualce, već i njihove obitelji i prijatelje.

"Poanta turizma je da morate biti gostoljubivi i da se ljudi koji dolaze za praznike trebaju osjećati dobrodošlo. Ovo nedavno glasanje poslalo je poruku gej populaciji da u Hrvatskoj nisu dobrodošli. U svijetu postoji pregršt mjesta na kojima smo dobrodošli i radije bismo trošili novac tamo, nego na onima gdje se ne osjećamo ugodno, poput Hrvatske", rekao je Barnes.

I uistinu, ustavna odredba koja ohrabruje diskriminaciju prema jednoj manjini, ne može nam biti na ponos i diku. Stoga ne čudi da gej turisti zbog toga smatraju da Lijepa naša više nije toliko lijepa.


Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo