poziv na solidarnost / WHO: 'Patenti i profit sada nisu bitni. Sada je važno zaustaviti širenje bolesti i spasiti ljude'

Image
Foto: AP Images

Znanstvenici iz medicinske struke i državni dužnosnici za javno zdravlje rade kako bi pobijedili epidemiju

11.2.2020.
11:18
AP Images
VOYO logo

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) otvorila je u utorak u Ženevi znanstvenu konferenciju posvećenu razvoju lijekova i cjepiva protiv koronavirusa koji je usmrtio 1017 osoba pozivajući stručnjake da zaborave profit jer sada je važno spašavati živote.

Pronaći odgovore o koronavirusu

"Nadamo se da će jedan od rezultata ovog sastanka biti dogovor o izradi smjernica za istraživanje koje će okupiti znanstvenike i donatore", rekao je na otvaranju predsjednik WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupljeni znanstvenici iz medicinske struke i državni dužnosnici za javno zdravlje na dvodnevnoj konferenciji nastojat će pronaći odgovore na nepoznanice u podrijetlu, prijenosu i liječenju bolesti izazvane novim sojem smrtonosnog koronavirusa. Tedros je pozvao znanstvenike da surađuju u dijeljenju otkrića.

"Objave radova, patenti i profit sada nisu važni. Sada je važno zaustaviti širenje bolesti i spašavati živote", rekao je i naglasio "Sada je bitna solidarnost, solidarnost, solidarnost".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je posebno važno kad je riječ o razmjeni uzoraka i sekvenci", rekao je Tedros i poručio  "Da bismo pobijedili epidemiju, moramo biti otvoreni i ravnopravno dijeliti informacije, pošteno i ravnopravno". 

168 laboratorija diljem svijeta traže lijek

U kineskoj pokrajini Hubei, jednom od žarišta koronavirusa, u ponedjeljak su registrirana 103 nova smrtna slučaja i 2.097 oboljelih od tog virusa, a u cijeloj Kini od posljedica te bolesti preminulo je 1017 ljudi, prema najnovijim službenim podacima objavljenima u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do danas je Kina potvrdila da je zaraženo 42.708 osoba, a umrlo je 1017, rekao je Tedros. Broj umrlih u ponedjeljak u provinciji Hubei najveći je od kada se bolest pojavila.  

Osim u Kini 319 slučajeva zaraženih zabilježeno je u 24 ostale zemlje, prema WHO-ovim podacima. WHO je istaknuo da 168 laboratorija diljem svijeta trenutno provodi testove s ciljem da pronađu lijek protiv te smrtonosne bolesti. Prva smrt izazvana virusom 2019-nCoV, dogodila se u prosincu u kineskom gradu Wuhanu, žarištu epidemije, a bila je objavljena 11. siječnja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo