Kći ideologa Kremlja Aleksandra Dugina koja je poginula nakon detonacije eksploziva u automobilu, Darja Dugina, u svom je posljednjem intervjuu branila invaziju na Ukrajinu i Amerikance optuživala za propagandu u vezi s masakrom u Buči.
"Čast mi je biti u istom čamcu sa svojim ocem, na istom egzistencijalnom brodu. To što smo pod sankcijama SAD-a, Kanade, Australije i Velike Britanije također pokazuje da je moja obitelj na putu istine u borbi protiv globalizma. Stoga bih rekla da je čast roditi se u takvoj obitelji", rekla je Dugina, inače novinarka i politologija, u intervjuu koji je 25. svibnja dala za francuski portal Breizh-Info.
"Situacija u Ukrajini je upravo primjer sukoba civilizacija; može se promatrati kao sukob globalističkih i euroazijskih društava. Nakon 'velike geopolitičke katastrofe' (kako je ruski predsjednik nazvao raspad SSSR-a), teritoriji nekada ujedinjene zemlje postali su 'granice", dodala je.
NATO i SAD je optužila da su "zainteresirani za destabilizaciju situacije na granicama Rusije" te da je "u ’90-ima započet dosljedan rad s kadrovima vlada novih država, a Ukrajina nije iznimka".
"Liberalni i nacionalistički elementi, koji su prije 2014. bili manje-više neutralni, pridružili su se ujedinjenoj fronti s globalističkom i proameričkom agendom. 8 godina u Ukrajini se raznim programima gajila rusofobija i prekrajala povijest, sve do fizičkog masakra Rusa: 8 strašnih godina za Donbas sa svakodnevnim bombardiranjima", komentirala je Dugina.
Kazala je i kako je Europa podlegla utjecaju globalističke propagande i umjesto da ostane neutralna, stala na stranu rata.
"Na mnogo načina, to je svakako bio plan Sjedinjenih Država, koje su sustavno i kontinuirano provocirale cijeli sukob slanjem oružja u Ukrajinu. Samo iz SAD-a je u Ukrajinu između 2014. i 2017. poslano više od 658 milijuna dolara pomoći", rekla je.
Kazala je i da je niz zemalja Bliskog istoka poduprlo rusku specijalnu vojnu operaciju, da se u Turskoj sve više priča o povlačenju iz NATO-a i da je turski predsjednik odbio odobriti prijem Švedske i Finske u NATO. No, ipak ne smatra da se Rusija zbog rata izolirala, nego nalazi nove partnere.
"Što se tiče reakcije Rusa, velika većina podržava specijalnu vojnu operaciju. U njihovim očima to je razumljiva obrana geopolitičkih interesa Rusije i borba protiv rusofobije jer se u Kijevu formirao režim koji Rusima negira pravo na samoodređenje; jezik, kulturu i identitet", rekla je.
"Specijalnu vojnu operaciju podržavaju svi oko mene ne samo riječima, već i djelom; pružanjem humanitarne pomoći izbjeglicama i regiji. Štoviše, ne rade to zadnjih nekoliko mjeseci, nego dugi niz godina. Istih osam godina o kojima je Zapad zna tako malo", zaključila je Dugina.