U SREBRENICI POKOPANI POSMRTNI OSTACI 71 ŽRTVE GENOCIDA: /

'Molimo te Bože da osveta bude pravda'

Image
Foto: AFP

U memorijalmnom komplesku u Potočarima u utorak su pokopani posmrtni ostaci 71 žrtve genocida što su ga u Srebrenici 1995. nad Bošnjacima počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.

11.7.2017.
15:01
AFP
VOYO logo

Tisuće ljudi odale su počast ubijenima u srebreničkom masakru koji se smatra najtežim ratnim zločinom na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.

Molitvu za mrtve đženazu-namaz predvodio je poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović podsjećajući na Kuranske stihove koji pozivaju na očuvanje ljudskih života i dostojanstva i traže od istinskih vjernika časno postupanje, uključujući zaštitu nedužnih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Molimo te Bože da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majčina suza bude molitva da se nikada i nikome više ne ponovi Srebrebnica", istaknuo je Kavazović.

Nakon pada srebreničke enklave pod zaštitom Ujedinjenih naroda vojnici i policajci pod zapovjedništvom haaškog otuženika Ratka Mladića zarobili su i ubili više od sedam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupni broj ubijenih Bošnjaka procijenjen je na 8372 i ta je brojka upisana na spomen-ploči u memorijalnom kompleksu u Potočarima.

Dosad su pronađeni i identificirani ostaci 6662 srebreničke žrtve.

Uz 70 muškarca u utorak je pokopana i jedina žena, Džemila Mahmutović koja je ubijena u 33. godini. Njezin sin Ibro koji je imao trinaest godina kada je zadnji put vidio majku, rekao je da su pokopali tek jednu Džemilinu kost.

"Pronašli su je na smetištu u mjestu Zaklopača", kazao je Ibro i dodao da drugi dijelovi tijela nisu pronađeni, kao i kod brojnih drugih žrtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istražitelji često pronađu tek dijelove tijela jer su srpske civilne i vojne vlasti u pokušaju prikrivanja tragova zločina nakon 1995. ostatke ubijenih premještale na različite lokacije.

U Institutu za nestale osobe BiH (INO) raspolažu podacima o više od 80 lokacija na kojima su u istočnoj Bosni pronalazili tijela ubijenih Bošnjaka. Većina je tzv. sekundarnih ili tercijarnih grobnica u koja su tijela premještana po dva ili više puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmlađa žrtva pokopana u utorak u Potočarima je Damir Suljić koji je 1995. imao tek petnaest godina, a u skupini malodobnih još je šest osoba.

Najstariji je Alija Salihović koji je u srpnju 1995. bio 72-godišnji starac.

Još uvijek se traga za tijelima oko tisuću ubijenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo