ratni zločini / Tužitelji traže da se Ratku Mladiću potvrdi doživotni zatvor: 'Srebrenica je bila Mladićeva operacija'

Image
Foto: AP

U sudskim postupcima utvrđeno je da je Mladić odgovoran za kampanju "etničkog čišćenja" Bošnjaka i Hrvata

26.8.2020.
13:34
AP
VOYO logo

Tužitelji su u srijedu pozvali žalbeno sudsko vijeće da potvrdi presudu doživotne zatvorske kazne bivšem vojnom vođi bosanskih Srba Ratku Mladiću za ratne zločine, uključujući genocid, dok njegovi odvjetnici traže oslobađajuću presudu ili ponovno suđenje. 

Mladićeva operacija

Mladić (77) je bio vojni zapovjednik snaga bosanskih Srba u ratu u Bosni od 1992. do 1995. Odgovoran je za ubojstva više od 8.000 muslimanskih dječaka i muškaraca u Srebrenici 1995.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Srebrenica je bila Mladićeva operacija i sudsko vijeće je s pravom zaključilo da je kazneno odgovoran za ove zločine", rekla je tužiteljica Laurel Baig drugog i posljednjeg dana ročišta u žalbenom postupku koji se vodi pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za kaznene sudove u Den Haagu (IRMCT).

Mladić je iskazao negodovanje odmahivanjem glavom dok je Baig govorila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sudskim postupcima utvrđeno je da je Mladić odgovoran za kampanju "etničkog čišćenja" Bošnjaka i Hrvata te za ubojstva i teror nad civilima u Sarajevu tijekom tri godine i sedam mjeseci opsade tog grada, u planu stvaranja "Velike Srbije" u dijelovima bivše Jugoslavije. 

Image
žalbeni postupak /

'Srebrenički krvnik' bez konačne presude: 'Želim da moji neprijatelji, a ima ih mnogo, crknu'

Image
žalbeni postupak /

'Srebrenički krvnik' bez konačne presude: 'Želim da moji neprijatelji, a ima ih mnogo, crknu'

Mladić će imati 10 minuta za obraćanje na kraju ročišta u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sva protuzakonita ubijanja u Srebrenici izvan bojnog polja su kažnjiva, ali ona nisu povezana s Mladićem", rekao je njegov odvjetnik Branko Lukić tijekom iznošenja obrane u utorak.

Žalbeni postupak vodi Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove u Den Haagu koji je osnovan da dovrši aktivne slučajeve nakon zatvaranja Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) 2017. Postupak se prati videom zbog pandemije koronavirusa. Objava konačne presude očekuje se 2021.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo