Turska će pomoći Europskoj uniji u rješavanju migrantske krize, koja je dovela u pitanje budućnost putovanja unutar EU-a bez putovnica, u zamjenu za financijska sredstva i oživljavanje pregovora o pristupanju Ankare Uniji, navodi se u nacrtu zaključaka sa summita EU-Turska koje je Reuters dobio na uvid.
"Obje će strane, kao što je dogovoreno i s trenutačnim stupanjem na snagu, pojačati aktivnu suradnju glede migranata kojima nije nužna međunarodna zaštita sprječavanjem putovanja u Tursku i u EU, jamčenjem primjene odredbi bilateralne readmisije i brzim vraćanjem migranata, kojima nije nužna međunarodna zaštita, u njihove zemlje porijekla", navodi se u nacrtu.
Turska će u zamjenu dobiti 3 milijarde eura početne pomoći za zbrinjavanje izbjeglica na svom teritoriju. Taj bi iznos kasnije mogao biti prilagođen u skladu s razvojem događaja, kaže se u nacrtu.
Osim toga, EU će otvoriti u prosincu iduće poglavlje u pregovorima o pristupanju Turske Uniji, koji se odugovlače još od 2005. godine, i pripremiti daljnja poglavlja za raspravu u prva tri mjeseca iduće godine.
EU također namjerava ukinuti vize Turcima koji putuju u EU u listopadu 2016. pod uvjetom da Ankara ispuni određene uvjete navedene u dogovorenim smjernicama, stoji u nacrtu koji bi još mogao biti promijenjen nakon razgovora koji počinju u 16 sati.
Turski premijer Ahmet Davutoglu trebao bi se sastati i s hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem u 16 sati, a očekuje se da će taj sastanak trajati tri sata.
Europljani su pod pritiskom, a među njima najviše njemačka kancelarka Angela Merkel, da nađu rješenje za najveći priljev ljudi od Drugog svjetskog rata, od kojih je većina došla u Njemačku.
EU će ponuditi Turskoj tri milijarde eura za iduću godinu ili dvije kako bi popravila životne uvjete za 2,3 milijuna Sirijaca koji sada žive u Turskoj u nadi da neće poželjeti otići u Europu.
U ponudi je i ublažavanje režima viza ako Turska uspori priljev migranata te oživljavanje pristupnih pregovora s Ankarom pod uvjetom da se u to uvjeri one zemlje koje ne žele da Turska ikada postane članicom EU-a.
U subotu kasno navečer, nakon sastanka izaslanika EU-a u Bruxellesu, diplomati su rekli da je dogovorena zajednička ponuda EU-a za koju se nadaju da će dobiti Davutogluov potpis. Ponudu bi trebale odobriti vlade u nedjelju prije summita.
Međutim, postoji nervoza da bi Turska mogla zatražiti više, posebice nakon Erdoganove odluke da neće sam sudjelovati na sastanku nego da će poslati premijera.
"Turci uvijek pregovaraju do zadnje sekunde", rekao je jedan visoki diplomat EU-a. "Zašto bi ovoga puta bilo drugačije?"