'ŽAO MI JE' / Tajnica nacističkog logora (97) osuđena na dvije godine uvjetne kazne

Image
Foto: Profimedia

Irmgard Furchner još je kao tinejdžerica radila u Stutthofu od 1943. do 1945. godine. Jedna od rijetkih žena kojoj se sudi za nacističke zločine u posljednjim desetljećima, dobila je dvije godine uvjetne kazne. Iako je bila civilna radnica, sudac se složio da je bila potpuno svjesna što se događa u logoru.

20.12.2022.
12:04
Profimedia
VOYO logo

Bivša tajnica zapovjednika nacističkog koncentracijskog logora osuđena je na dvije godine uvjetne kazne za suučesništvo u ubojstvima više od 10. 505 ljudi, prenosi BBC.

Irmgard Furchner (97) još je kao tinejdžerica radila u Stutthofu od 1943. do 1945. godine. Jedna od rijetkih žena kojoj se sudi za nacističke zločine u posljednjim desetljećima, dobila je dvije godine uvjetne kazne. Iako je bila civilna radnica, sudac se složio da je bila potpuno svjesna što se događa u logoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud u Itzenhoeu u sjevernoj Njemačkoj saslušao je preživjele iz logora, od kojih su neki umrli tijekom suđenja. Tužitelji tvrde da je pomagala i poticala odgovorne u logoru u sustavnom ubijanju zatvorenika kao stenografkinja i daktilografkinja u uredu zapovjedništva logora.

Image
IRMGARD FURCHNER /

Danas presuda 97-godišnjoj 'tajnici zla': S 18 je počela raditi u nacističkom logoru

Image
IRMGARD FURCHNER /

Danas presuda 97-godišnjoj 'tajnici zla': S 18 je počela raditi u nacističkom logoru

Kad je suđenje započelo u rujnu 2021., Irmgard Furchner je pobjegla iz svog doma za umirovljenike, a policija ju je na kraju pronašla na ulici u Hamburgu. Zapovjednik Stutthofa Paul-Werner Hoppe zatvoren je 1955. zbog suučesništva u ubojstvu, a pušten je pet godina kasnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj se od 2011. dogodio niz kaznenih progona, nakon što je osuda bivšeg čuvara nacističkog logora smrti Johna Demjanjuka postavila presedan da je biti čuvar dovoljan dokaz za dokazivanje suučesništva. Ta je presuda također značila da bi se civilnoj radnici Furchner moglo suditi, jer je radila izravno sa zapovjednikom logora, baveći se korespondencijom oko zatočenika Stutthofa.

Trebalo joj je 40 dana da prekine šutnju na suđenju, kada je rekla "Žao mi je zbog svega što se dogodilo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je tada imala manje od 21 godinu, suđenje se odvijalo na posebnom sudu za mladež. "Žao mi je što sam tada bila u Stutthofu - to je sve što mogu reći", rekla je.

Njezini odvjetnici tvrdili su da bi ona trebala biti oslobođena zbog sumnji oko onoga što je znala, jer je bila jedna od nekoliko daktilografkinja u Hoppeovu uredu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Rainer Schulze, njemački povjesničar i profesor na Sveučilištu u Essexu, rekao je da će "ovo vjerojatno biti posljednje suđenje nacistima za ratne zločine".

KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo