STRUČNJACI TVRDE: / 'Apsurdno je da su 'čarobne gljive' i MDMA u kategoriji najopasnijih droga A klase, iza toga stoji politika'

Image
Foto: Profimedia

Stručnjaci tvrde da je apsurdno klasificirati MDMA i čarobne gljive zajedno s kokainom i heroinom kao droge A klase

12.6.2019.
23:02
Profimedia
VOYO logo

Klasifikacija "čarobnih gljiva" (psilocibinske gljive) i MDMA (poznat u nečistoj formi kao ekstazi) kao ilegalnih droga A klase, tj. kao najopasnijih droga, "apsurdna" je u situaciji kada je potencijalni rizik štetnosti i zlouporabe znatno niži od legalnih ili slabije kontroliranih tvari, rečeno je zastupnicima parlamenta u Velikoj Britaniji, prenosi Independent. Magične gljive su među najmanje štetnijim tvarima koji postoje, a istraživanja su pokazala da posjeduju veliki potencijal za liječenje ozbiljne depresije, no usprkos tome klasificirane su zajedno s kokainom i heroinom prema Zakonu o drogama od 2005. godine.

'Iza ove klasifikacije stoji politika'

Profesor Matthew Hickman, stručnjak s Bristolskog sveučilišta za smrti uzrokovane konzumacijom droga te prethodni predsjedavajući Savjetodavnog vijeća za zlouporabu droga (ACMD), rekao je da iza ove klasifikacije stoji politika, a ne dokazna građa koja upućuje na štetnost. Tvrdi da se na prvom sastanku ACMD-a na kojem je sudjelovao, govorilo o čarobnim gljivama isključivo kao drogi A klase jer je kemijski slična LSD-u. "Ako su farmakološki iste, trebale bi jednako klasificirane. To je apsurdno", smatra ovaj ekspert te dodaje da MDMA također ne bi smio biti klasificiran kao droga A klase jer se isto tako koristi za liječenje depresije i PTSP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećava se smrtnost od predoziranja

Naime, zastupnici u Velikoj Britaniji preispituju stanje britanske politike droga u vrijeme kada se povećava smrtnost od predoziranja, ali se smanjuju usluge liječenja ovisnosti. Stručnjaci krive kratkovidnu odluku o brisanju odgovornosti za liječenje ovisnosti o drogama iz Zakona o zdravlju i socijalnoj skrbi iz 2012. godine, te premještanje tereta odgovornosti na lokalne vlasti čiji su se proračuni opetovano smanjivali.

Ovo je peta godina za redom da je postavljen novi rekord, s rekordnih 432 smrtna slučaja uzrokovana zouporabom kokaina. Međutim, došlo je i do velikih povećanja smrti koje su povezane s opioidnim lijekovima kao što je sredstvo za ublažavanje boli fentanil. U nadolazećem uvodnom dijelu medicinskog časopisa za psihijatriju Lancet, profesor Hickman i koautor profesor John Stranga iz King's Collegea u Londonu, tvrde da je potrebno "pozvati na krizu javnog zdravlja oko smrtnih slučajeva povezanih s opioidima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo