Prema postojećem ustavu, ovlasti turskog predsjednika uglavnom su ceremonijalne. No Erodgan je ipak uspio, koristeći ih do krajnjih granica, i kao predsjednik (prethodno je bio premijer) dominirati politikom zahvaljujući svojoj popularnosti i snažnoj osobnosti. Njegovi ga kritičari optužuju pak da zemlju vodi autoritarno, naročito nakon slamanja pokušaja puča u srpnju 2016.
- Po novom ustavu, predsjednik države neće morati napustiti svoju političku stranku, kao što je sada slučaj, u potezu za koje oporbene stranke kažu da bi uništio bilo kakve izglede za nepristranost.
- Uvela bi se i funkcija potpredsjednika države, a ukinuo ured premijera.
- Reformama je također predviđeno da se predsjednički i parlamentarni izbori održe zajedno 2019. te da predsjednik ima pravo na dva petogodišnja mandata, ali se u to vjerojatno ne bi računao Erdoganov postojeći mandat, što znači da bi u teoriji mogao ostati na vlasti do 2029. godine.
- Među 18 predloženih amandmana je i ukidanje funkcije premijera, što znači da bi predsjednik imenovao kabinet i imao nekoliko potpredsjednika.
- Parlament više ne bi nadzirao ministre, a bila bi ukinuta i i dosadašnja ovlast parlamenta da pokrene prijedlog o izglasavanju nepovjerenja ministrima. S druge strane, broj članova parlamenta bio bi povećan s 550 na 600, a minimalna dobna granica bila bi spuštena na 18 godina.
- Predsjednik bi također mogao opozvati parlament.
- Bili bi ukinuti i vojni sudovi, a predsjednik bi mogao imenovati četiri od trinaest sudaca u najvišem sudskom tijelu u zemlji.
NOVO - 22:40- Predsjednik turskog izbornog povjerenstva i službeno je potvrdio da je prolazak referenduma kojim si je Tayyip Erdogan znatno proširio ovlasti.
21:30 - Turski predsjednik Erdogan obratio se javnosti te je i službeno proglasio pobjedu. Rekao je kako neslužbeni rezultati pokazuju da je oko 25 milijuna birača zaokružila 'da', a njih 1,3 milijuna manje zaokružilo je 'ne.
Rekao je kako se radi o važnoj 'civilnoj promjeni'. 'Iznosimo najvažniju reformu u povijesti naše nacije', rekao je.
Istaknuo je i kako će sve ustavne promjene stupiti na snagu do izbora u studenom 2019. godine.
20:35 - Prema Anadolijinim podacima, prebrojano je 98,4 posto glasova i rezultat je 51,3 posto za opciju 'da' i 48,7 posto za opciju 'ne'.
20:05 - Iako se još ne zna koliko je listića prebrojano i kakav je ishod referenduma, pristaše vladajuće turske stranke AKP već slave na ulicama gradova.
20:00 - Glavna oporbena stranka CHP tvrdi da su rezultati 'namješteni' te da je 'ne' ipak odnio pobjedu.
19:55 - Ovaj tweet pojašnjava zašto još uvijek nije jasno koliko je točno glasova prebrojano.
19:40 - Oporba poručuje kako će tražiti prebrojavanja najmanje 37 posto glasova.
19:30 - Erdogan je proglasio pobjedu, i nazvao političke saveznike ne bi li im čestitao i poručio kako se nada 'da će ovaj ishod imati povoljan utjecaj po njihovu zemlju'.
Birališta diljem Turske zatvorena su te se počinju brojati glasovi. Birači su na svojim listićima mogli zaokružiti 'da' ako se slažu s proširenjem predsjedničkih ovlasti ili 'ne', ako se s istime ne slažu.
Za sada je preobrojano 95 posto glasova u Turskoj i opcija 'Da' je u vodstvu sa 51,7 posto glasova birača u odnosu na 48,3 posto opcije 'ne'.
Ipak, pravo glasa imaju i Turci diljem svijeta, a u pojedinim zemljama većinski pristižu glasovi koji idu u prilog opciji 'ne'. Prema nekim optimističnim procjenama, opcija 'ne' ipak ima šanse za pobjedu.
Prema trenutnim matematičkim izračunima, konačni rezultati bi mogli izgledati ovako:
U tri najveća turska grada, Ankari, Istanbulu i Izmiru, građani su većinski rekli 'ne' proširenju predsjedničkih ovlasti, dok su ruralni krajevi glasovali 'za. Evo karte.
Manipuliraju postocima?
Radi se o podacima koji pristižu od državne agencije Anadolije, no sve su glasnije optužbe kako Anadolija manipulira postocima te da je iz visokog izbornog povjerenstva stigla potvrda da je prebrojano tek 68,2 posto glasova te da prema njima 'da' ima 53,5 posto, a 'ne' 46,5 posto glasova.
Ovakve optužbe trebalo bi ozbiljno shvatiti budući da je trenutno sloboda medija u Turskoj gotovo nepostojeća.
Velika promjena u rezultatima
Prema prvim rezultatima, nakon četvrtine prebrojanih glasova, Turci su sa 63 posto glasova podržali jačanje ovlasti predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. No, kako su glasovi pristizali, tako se ta prednost topila.
Veliku ulogu odigrat će glasovi dijaspore, gdje je, prema zasad dostupnim informacijama, u prednosti opcija 'ne'.
Iz redova opozicije doznaje se kako je središnje izborno tijelo, nakon drastičnog pada u postotku glsova 'za', s njima prestalo dijeliti rezultate.
Što se mijenja?
NA KORAK DO APSOLUTIZMA: Ako Turci danas kažu ‘da’, Erdogan će dobiti carske ovlasti i moći će vladati do 2029. godine