Osjećaj nesigurnosti kod Slovenaca nije se bitno povećao zbog terorističkih napada u Europi, ali kao prijetnju svojoj sigurnosti oni vide rijeku izbjeglica koja zadnjih mjesec dana ide kroz Sloveniju prema Austriji, zbog čega ih skoro 80 posto podupire postavljanje zaštitne ograde na granici s Hrvatskom, pokazuju u ponedjeljak objavljene ankete.
S odlukom svoje vlade da se postavi takva ograda radi odvraćanja izbjegličkog vala slaže se njih 79 posto, dok je 21 posto protiv, pokazalo je ispitivanje mišljenja javnosti što ga je u ponedjeljak objavio ljubljanski list "Dnevnik".
Anketa provedena prošlog tjedna, nekoliko dana nakon terorističkog napada u Parizu, pokazala je da 58 posto ispitanika smatra da se stupanj sigurnosti u Sloveniji zbog toga nije smanjio, dok 37 posto smatra suprotno.
Da je ograda na slovensko-hrvatskoj granici potrebna najviše su uvjereni pristaše dviju najvećih stranaka, Stranke modernog centra (SMC) premijera Mire Cerara i oporbene Slovenske demokratske stranke (SDS) koju vodi bivši premijer Janez Janša, pokazalo je ispitivanje.
Na pitanje treba li Slovenija dati vojnu pomoć Francuskoj u napadu na terorističku organizaciju Islamska država (IS) pozitivno je odgovorilo 40 posto ispitanika u ispitivanju javnog mnijenja što ga je provelo ljubljansko "Delo", dok ih suprotno misli 39 posto.
Vojnu intervenciju EU-a u Siriji poduprlo bi 13 posto ispitanika, a 44 posto je na pitanje podržavaju li napade na IS odgovorilo negativno i zalažu se za druge načine rješavanja sigurnosne krize i terorističkih izazova.
Slovenska vlada u nedjelju je, na poziv Francuske zemljama EU-a za vojnu pomoć, izrazila spremnost na veću razmjenu obavještajnih informacija te na povećanje broja slovenskih vojnika koji sudjeluju u operaciji u Maliju pod vodstvom Francuske sa sadašnja tri na najviše 10.
Među ispitanicima njih 59 posto navelo je da se zbog napada u Parizu ne osjećaju ugroženima, a 19 da sada više strahuju za svoju sigurnost, ali velika većina smatra kako će se europska politika prema izbjeglicama sada promijeniti.
Da prema njima valja zadržati politiku "otvorenih vrata" jer oni i sami bježe od terorista smatra 12 posto ispitanika, a da imigrantsku politiku treba zaoštriti smatra njih 65 posto.
Tijekom nedjelje i u ponedjeljak iz Hrvatske u Sloveniju doputovalo 3100 izbjeglica
U nedjelju navečer i tijekom ponedjeljka ujutro iz Hrvatske je u slovensku Dobovu u tri vlaka prebačeno oko 3100 izbjeglica i migranata, a tijekom jučerašnjeg dana ukupno oko 5600, objavila je slovenska policija.
Izbjeglice u Slavonskom Brodu
Broj migranata koji su ušli u Sloveniju od sredine prošlog mjeseca popeo se tako na 255.446, prema podacima policije od ponedjeljka ujutro. Jučer prebačeni migranti većinom su nakon humanitarne opskrbe vlakom i autobusima prebačeni prema Jesenicama, Šentilju i Gornjoj Radgoni, gdje čekaju na prebacivanje u Austriju ili su tamo već prešli.
U Dobovi je trenutno oko 1600 izbjeglica koji će u ovisnosti od raspoloživih prijevoznih sredstava tijekom dana biti upućivani prema sjeveru i u ostale izbjegličke centre po državi, a u zemlji je trenutačno još uvijek ukupno nešto više od tri tisuće ljudi.
Slovenski predsjednik Borut Pahor jučer je nakon sastanka u Ljubljani s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović koji je bio posvećen pripremama za summit lidera jugoistočne Europe u Zagrebu koji se održava u srijedu, kazao da Slovenija želi što prije uspostaviti prijašnji uobičajeni režim prelaska granice i u cjelini poštivati schengenska pravila po kojima u prostor Schengena mogu samo oni koji imaju putovnice sa schengenskim vizama i dozvole za boravak, ali da je to zbog izbjegličkog problema moguće postići samo zajedničkim europskim rješenjem i dogovorom država na tzv. balkanskoj ruti kojom migranti dolaze, te se založio za daljnje smanjivanje izbjegličkog vala iz sigurnosnih razloga.