Ni u jednoj razvijenoj zemlji svijeta ne umire toliko djece koliko u ovoj!

Ni u jednoj industrijskoj zemlji ne umire toliko djece odmah nakon rođenja kao u SAD-u. Razlog je rastuće siromaštvo, slabo obrazovanje i nebriga odgovornih.

28.10.2013.
11:37
VOYO logo

Autobusna stanica Anacostia, u najsiromašnijoj četvrti američkog glavnog grada Washingtona. Ovdje stoji autobus koji to zapravo i nije. Tek kad se uđe unutra, vidi se da je riječ o ambulanti za dječje bolesti. Majke koje žive u okolnim neboderima i koje sa svojom djecom moraju liječniku, ovako su već na cilju za samo nekoliko minuta.

''Došla sam sa kćeri jer kašlje već dva mjeseca'', kaže 22-godišnja izuzetno mršava mlada žena. Kad govori u oči upada da ima još svega nekoliko zuba. Petomjesečna Julia njezino je najmlađe dijete. Osim nje, ima još jedno trogodišnje i petogodišnje dijete. Kad je prvi put rodila, bilo joj je svega 17 godina. Svako dijete začela je s drugim muškarcem. Školu koju je prekinula sada ponovno pohađa, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječničke usluge predstavljaju luksuz

U četvrti u kojoj živi ova priča nije nimalo neobična. Naprotiv, 90 posto stanovnika, uglavnom Afroamerikanaca, ovdje živi u siromaštvu, bez završene škole. Tek svaki drugi ima neko zaposlenje. Čak je i postotak oboljelih od AIDS-a u ovom zaboravljenom dijelu najbogatije nacije na svijetu viši nego u nekim dijelovima afričkog kontinenta.

Troje od stotinu osoba koje ovdje žive nose u sebi smrtonosan virus, koji je ujedno i glavni uzročnik smrti kod mladih žena crne boje kože u dobi između 25 i 34 godina. Medicinsku pomoć ne dobivaju jer su liječničke usluge skupe i spadaju u luksuz koji si ovdje gotovo nitko ne može priuštiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlike između bogatih i siromašnih sve veće

''Upravo iz tog razloga pokrenuli smo ovaj projekt, još prije 20 godina. U Washingtonu se sve više povećavaju razlike između siromašnih i bogatih. Želimo onima koji si to inače ne bi mogli priuštiti omogućiti pristup medicinskoj pomoći", kaže pedijatar i osnivač programa Matthew Levy, inače profesor na sveučilišnoj klinici Georgetown.

Svaki put kad dođe u Anacostiju, njegov bus se dupkom napuni. Malim pacijentima je često potrebno ono najpotrebnije, kao što je cjepivo protiv dječjih i inih bolesti. Često i roditelji koriste priliku za besplatan zdravstveni pregled. Program se financira iz privatnih donacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poseban problem ovdje čini i visoki postotak smrtnosti kod novorođenčadi i male djece. ''I ovdje razlog leži u siromaštvu. U nekim dijelovima Washingtona postotak smrtnosti djece usporediv je s onim u zemljama u razvoju", navodi profesor Levy.

Doduše, u tijeku je najavljena reforma zdravstvenog sustava, koja bi svima trebala donijeti zdravstveno osiguranje, ali se promjene odvijaju vrlo polako i teško.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11.300 novorođenčadi godišnje ne doživi drugi dan

A dok one ne stupe na snagu, u SAD-u se svakodnevno odvijaju drame i tragedije. Naime, prema rezultatima istraživanja organizacije za zaštitu prava djeteta Save the Children, ni u jednoj drugoj industrijskoj zemlji ne umire toliko djece odmah nakon rođenja kao u Sjedinjenim Američkim Državama.

Njih oko 11.300 godišnje ne uspije doživjeti drugi dan, a to je za 50 posto više nego u drugim industrijskim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I krizi su se pojavile i nove, do sada nepoznate bolesti. Primjerice budući da su mnogi morali napustiti svoje kuće jer više nisu mogli otplaćivati kredite i preseliti se u napuštene zgrade, ovdje su oboljeli od raznih virusa. Među njima je najsmrtonosniji bio virus Zapadnog Nila koji prenose komarci.

''To su sve razlozi zašto siromašne obitelji trebaju našu pomoć i duševnu podršku. Socijalna mreža u SAD-u još uvijek ima mnogo rupa. Uvođenje zdravstvenog osiguranja za sve uvelike bi moglo poboljšati ovu situaciju'', kaže Levy. No, dok ono ne stupi na snagu, on i njegova ekipa Ulaz slobodan imat će još mnogo posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo