konačno prekinuli šutnju / Roditelji djece iz Fukushime oboljele od raka traže priznavanje tih slučajeva

Image
Foto: AP

Rak štitnjače dijagnosticiran je u ukupno 115 djece iz pokrajine Fukushima koja su imala manje od 18 godina kada se u ožujku 2011. dogodila nuklearna nesreće

12.3.2016.
19:36
AP
VOYO logo

Roditelji djece iz Fukushime oboljele od raka štitnjače tražili su u subotu priznavanje tih slučajeva nakon tišine koju su izabrali zbog straha od stigmatizacije. 

Stanovnici Fukushime boje se odbacivanja ili diskriminacije kakvu su trpjeli Japanci zvani "hibakusha", ozračeni atomskim bombama bačenima na Hiroshimu i Nagasaki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod nazivom "311CFG" skupina obitelji oboljelih od raka štitnjače nakon 11. ožujka odlučila je prekinuti šutnju i organizirala je konferenciju na novinare u glavnom gradu.

"Stručnjaci inzistiraju na niskoj vjerojatnosti povezanosti slučajeva oboljenja od raka štitnjače s nuklearnom nesrećom, ali te tvrdnje nas ostavljaju u najvećem iščekivanju", objašnjavaju utemeljitelji udruge u tekstu objavljenom u subotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zbog nesreće nuklearne elektrane u Fukushimi masovno su u prirodu odbacivani radioaktivni elementi,  mi smo ozračeni, ništa nam ne dokazuje da ta katastrofa nije uzrok oboljenja od raka", naglašavaju. 

Odvjetnik koji zastupa skupinu, Hiroyuki Kawai traži "priznavanje tih slučajeva oboljenja od raka ili dokaz da oboljenja nisu ničime povezana s nesrećom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rak štitnjače dijagnosticiran je u ukupno 115 djece iz pokrajine Fukushima koja su imala manje od 18 godina kada se u ožujku 2011. dogodila nuklearna nesreće. Nadalje, u drugih 50 slučajeva postoji velika sumnja u oboljenje od raka štitnjače, prema podacima nakon petogodišnjeg istraživanja koje je obuhvatilo više od 300.000 djece i mladih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo