RUSKI POMPOZNI 'ARSENAL ČUDA' / Putin je najavljivao nova oružja kakva svijet nije vidio, a od kojih i nismo puno vidjeli: Izvlači li sada posljednji adut?

Image
Foto: Profimedia

Jedini Putinov preostali adut u seriji novih oružja je mobilni protuzračni sustav Peresvet kojim se Kremlj još 2018. godine hvalio da može obarati krstareće rakete i satelite u orbiti

13.8.2023.
11:05
Profimedia
VOYO logo

Ruska agresija na Ukrajinu niti nakon godinu i pol dana nije dala očekivane rezultate - one koje je Kremlj očekivao, a Vladimir Putin nebrojeno puta isticao. Ruske snage su nakon velikog broja žrtava, prema većini neovisnih izvora sa terena najmanje između 55 i 80 tisuća, te barem još toliko ranjenih, praktički - na početku.

Iako je Vladimir Vladimirovič više puta tvrdio da će ''specijalna vojna operacija'' trajati najviše šest mjeseci, nakon godinu i šest mjeseci, Putin i dalje ponavlja ideološke floskule iz ranijih godina, o ''ugroženosti ruskog svijeta'' - štogod to značilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEMA IZBORA? /

Suočen s gubicima i očekujući ukrajinsku ofenzivu, Putin se okreće oružju nove generacije koje još nije ni ispitano do kraja

Image
NEMA IZBORA? /

Suočen s gubicima i očekujući ukrajinsku ofenzivu, Putin se okreće oružju nove generacije koje još nije ni ispitano do kraja

Od raketa do lasera

Putin je, također, u godinama koje su prethodile agresiji pompozno najavljivao ''nova oružja, vodeća u svijetu''. Tako se za novu interkontinetalnu balističku raketu RS-28 Sarmat ispostavilo da je još uvijek u fazi razvoja, iako je Putin 'obećao' da će ruske snage biti njome naoružane još 2019. godine. Zadnji test rakete Sarmat bio je u travnju 2022. godine, a tadašnji šef agencije Roscosmos (u međuvremenu smijenjen) Dmitrij Rogozin najavljivao je ''proizvodnju barem 50 primjeraka RS-28''.

Slično je bilo i s dugonajavljivanim dronom nove generacije Suhoj S-70 Okhotnik. To je trebao biti pandan američkom programu Loyal Wingman, te da se Okhotnik koristi kao dron-pratilac lovačkim zrakoplovima Su-35. Za sada se sve svelo na nekoliko testova iz zračne luke te s nosača aviona 'Admiral Kuznjecov'. Putin je također 2019. godine najavljivao 'masovnu proizvodnju' drona Okhotnik, ali do sada su proizvedena samo dva prototipa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koriste Peresvet u Ukrajini?

Jedini Putinov preostali adut u seriji novih oružja je mobilni PVO sustav Peresvet (na slici). Taj sustav koristi laser vrlo velike snage, a Kremlj se još 2018. hvalio da njime može obarati i krstareće rakete i neprijateljske satelite u orbiti. Peresvet ima maksimalni domet 15.000 kilometara, što ga (u teoriji) čini najnaprednijim PVO sustavom nove generacije u svijetu.

Godine 2020. unaprijeđen je računalni sustav za navođenje pa Peresvet može svojim laserom pogađati i sporije letjelice na manjim visinama, poput artiljerijskih projektila i dronova. Sredinom prošle godine Kremlj je priopćio da se Peresvet koristi u Ukrajini, ali s teritorija Rusije, prije svega za sprječavanje napada dronovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitna učinkovitost Peresveta

Koliko je to točno, govori i činjenica da je prošloga tjedna nekoliko ukrajinskih dronova oboreno tek iznad stambenog dijela Moskve. S druge strane, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij više puta je demantirao navode da Rusija može oboriti njihove dronove laserom.

Također, i Pentagon je početkom ove godine priopćio da ''Rusija posjeduje dva aktivna sustava Peresvet, ali da nema obavještajnih podataka da je on zaista uspješno i upotrijebljen u Ukrajini''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Ukrajinci ruskoj nadmoći pariraju američkim oružjem

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo