Već 6. smrtna kazna / Protesti u Iranu, stotine ubijenih: Hapse zvijezde filma i nogometa zbog izjava u javnosti

Image
Foto: AP Photo

Vlasti se tuže da su protesti prerasli u 'oružanu pobunu'. U kritikama zbog brutalnosti vlasti ističu se iranski nogometaši, traže slobodu za žene

21.11.2022.
11:59
AP Photo
VOYO logo

Masovni protesti građana diljem Irana ne jenjavaju niti dva mjeseca otkako su službenici državne moralne policije, kako ih se optužuje, u pritvoru nasmrt zatukli 22-godišnju Mahsu Amini, privedenu zbog nenošenja marame. Protesti su, dapače, sve masovniji, ali je i represivni odgovor vlasti sve stroži.

Najnovije je to da su vlasti Irana, kako javlja agencija IRNA, uhapsile popularnu glumicu Hengameh Ghaziani i Yahyu Golmohammadija, umirovljenog nogometnog reprezentativca, a danas trenera 14-erostrukog prvaka Irana, kluba "Persepolis". Oboje su uhićeni zbog javnih istupa protiv nasilja vlasti nad provjednicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
šesti tjedan prosvjeda /

Iranska policija pucala na okupljene oko groba Mahse Amini, vlasti ugasile internet!

Image
šesti tjedan prosvjeda /

Iranska policija pucala na okupljene oko groba Mahse Amini, vlasti ugasile internet!

Austrijska APA prenosi vijest da je Revolucionarni sud u Teheranu na smrt osudio već šestu osobu privedenu u protestima. Najstrožu kaznu sud je obrazložio time što je, navodno, "optuženi tijekom jednog protesta izvukao nož s namjerom da ubije".

Nevladina organizacija za ljudska prava Iran Human Rights, koja centralu inače ima u Oslu, u subotu je objavila da je dokumentirala 378 ljudi koje su ubile iranske državne snage u protestima od rujna, te da je od tog broja 47 djece i maloljetnika, odnosno 27 žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o konzervativnoj brojci žrtava, isključivo identificiranih imenom, prezimenom i okolnostima smrti. Neslužbeno se špekulira da bi brojke ubijenih mogle biti puno veće. Posljednjih dana diljem Irana obitelji mahom mladih prosvjednika tuže se da im vlasti "ne isporučuju tijela članova njihovih obitelji koji su završili u bolnici" nakon protesta.

Tu vijest prekjučer je prvi objavio AFP. O ozbiljnosti stanja u Iranu posljednjih tjedana svjedoče i vijesti poput one iz Njemačke s kraja listopada da su u avionu Lufthanse, pristiglom iz Teherana u Frankfurt, pronašli mrtvog slijepog putnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ili, pak, nedavno priopćenje vlasti Irana da na djelu više nisu tek puki neredi koje, kako optužuju, provociraju zapadne agenture, nego "oružana pobuna". Da se ne govori o tome što sve masovniji protesti protiv konzervativnih vlasti teokratske republike izbijaju posvuda, od velikih do malih gradova, od onih uz granice s Turskom, preko Teherana do gradova uz granice s Pakistanom i Afganistanom.

Što se tiče najnovijeg uhićenja 52-godišnje glumice Ghaziani, ona je u subotu navečer objavila na Instagramu video u kojem u javnosti skida maramu s glave i govori: "Ovo je možda moja posljednja objava." Poručila je da želi da Iranci znaju da će "do posljednjeg trena biti na strani naroda Irana".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog tjedna javno je optužila vlasti da su "ubojice djece", što je bilo direktno povezano s objavom o dokazanom broju identificiranih žrtava među prosvjednicima koje su pobili pripadnici iranskih državnih snaga sigurnosti.

Za Persepolisovog trenera Golmohammadija IRNA je objavila da je uhićen zato što je "podržavao nemire" i zbog kontakata s opozicijskim medijima. On je inače posljednjih dana otvoreno prozivao igrače nogometne reprezentacije Irana zato što su pjevali državnu himnu, optužujući ih da su se time svrstali na stranu onih koji "guše glas naroda".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time se broj istaknutih osoba iz svijeta filma, sporta i politike, koje su državne vlasti u zadnje vrijeme uhitile u zbog podrške protestima u Iranu, popeo na osam. Što se tiče iranskih nogometaša, slučaj trenera Persepolisa ne čudi ako se zna da su iranski klerici odmah nakon islamske revolucije iz 1979. tražili zabranu nogometa.

Tako je već u rujnu, praktično odmah nakon izbijanja prvih protesta povodom ubojstva 22-godišnjakinje u policiji zbog nenošenja marame, javno istupilo više iranskih reprezentativaca. Bivši kapetan nacionalne vrste Alireza Jahanbakhsh već tada je na Instagramu objavio: "Mi smo uvijek na strani naroda koji ovih dana ne traži ništa osim temeljnih prava."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je inače igrač nizozemskog Feyenoorda. Reprezentativni napadač Mehdi Taremi, nogometaš Porta, objavio je pak: "Sramim se (kao Iranac) kad gledam posljednjih dana te slike."
Sardar Azmoon, koji kao napadač igra za Bayer iz Leverkusena, izjavljivao je: "Samo se nadam da će žene u Iranu jednog dana imati status kakav zaslužuju."

Njemački Sportschau donosi da je sadašnji kapetan reprezentacije Ehsan Hajsafi povodom najnovije osude na smrt nekoga zbog sudjelovanja u protestima izjavio: "U ime Boga duge… Svi vi znajte da smo mi uz vas, da vas podržavamo, da patimo skupa s vama."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bog duge" je igra riječi, koja se odnosi na 9-godišnjeg dječaka Kiana Pirfalaka, kojega su snage sigurnosti u gradu Izehu na sjeverozapadu Irana izrešetale u automobilu u kojem je bio sa svojim ocem.

U takvim uvjetima svijet danas očekuje utakmicu između Irana i Engleske na SP-u u nogometu u Katru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo