POSJETILA ŠVEDSKU I OTKRILA TAMNU STRANU: / 'Migranti pljačkaju, banče i siluju, a djevojke se boje same izaći na ulicu'

Image
Foto: AFP

Švedska - superliberalna zemlja, zemlja ljudskih prava i meka za migrante koji su u posljednjih nekoliko godina u toj zemlji od dijela gradova stvorili geto.

1.3.2017.
18:13
AFP
VOYO logo

Očevi koji pišu kako brinu za svoje kćeri, tvitevi koji govore kako Švedska danas nije zemlja kakvom je mnogi smatraju, da se djevojke plaše noću same izlaziti iz kuće. Vijesti prepune izvještaja o silovanjima i napadima na mlade Šveđanke, neke od njih live objavljivane na Facebooku od strane bande kriminalaca.

'Izvještaji potiho spremljeni u kutiju označenu riječju 'neizgovorivo': silovanje 14-godišnjakinje od strane maloljetnog imigranta bez pratnje koji se kasnije pohvalio da mu je 45', piše Katie Hopkins.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pljačke, palež, silovanja

Kada je Trump svjetsku pozornost okrenuo na Švedsku nespretno se referirajući na masovnu imigraciju u državu koje je nekad bila najliberalnija na svijetu, zemlja je eksplodirala. Tisuće mladih migranata koji su rođeni u borbi i koji su borbu donijeli sa sobom, potaknuti gorivom publiciteta, prošlog su tjedna u Rinkebyju, takozvanom 'Malom Mogadishu', izveli eksplozivan performans - bančili su, pljačkali i palili aute.

Dok su liberali Trumpu odgovarali optužbama za lažne vijesti, desnije nastrojeni naglasili su kaos koji vlada gradom u kojem je 90 posto stanovnika stranaca, većinom nedavno pridošlih, piše Hopkins.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podijeljene su statistike o silovanjima - Stockholm kao prijestolnica silovanja u očima jednih, statistička anomalija kod drugih, liberanih članova društva.

Ipak, u svijetu polariziranih vijesti, istina negdje mora izaći na vidjelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene ne žele same hodati ulicom

Hopkins navodi primjer jedne djevojke, 27-godišnjakinje koja se danas boji izlaziti sama. Živi u blizini šoping centra koji privlače migrante, zbog čega ona strahuje od samostalnog puta kući s posla.

Naime, ispod mosta u blizini njezinog stana svakodnevno se skuplja skupina muškaraca. Tamo su danonoćno, i imaju jednostavan pristup njezinom stubištu. Ona zbog toga gotovo trčećim korakom prolazi onuda, cijelo vrijeme noseći suzavac u ruci. Prošlog tjedna provaljeno je u njezin stan, usred bijela dana. Pljačkaši su joj ukrali laptop, ključeva automobila te naposlijetku i samo vozilo. Policija joj je kazala kako je previše zaposlena da bi došla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uplašena djevojka nije se željela fotografirati. Ne zbog toga da je migranti opet ne napadnu, već zato jer će je, tvrdi, napasti feministice i optužiti je za rasizam. Migranti je plaše, no Šveđanke su te koje su je ušutkale.

U zatvaranje oči pred istinom novinarka se uvjerila kada se našla na mjestu gdje je u kanti za smeće pronađena granata, ispred policijske postaje u blizini džamije. Upitala je policiju tko je bio meta, no oni su rekli kako ne znaju. Isto pitanje postavila je i muslimanskom vođi u džamiji, koji je kazao kako je smatrao da je meta policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada su je, kaže Hopkins, uhvatila dva muškarca te joj kazala kako ne miješa džamiju u slučaj, da ne pravi od toga problem muslimana.

'Ne mogu vjerovati da je ovo Švedska 21. stoljeća'

'U 12 sati otkako sam sletjela u Švedsku spaljen je centar za azilante, u kantu za smeće je postavljena granata, dok je još jedna granata eksplodirala u Malmou. Ovo je ludost. Ne mogu vjerovati da je ovo Švedska 21. stoljeća, zemlja idolizirana zbog svojih ultranaprednih stavova i vjerovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snimatelj za švedsku televiziju upitao me zašto se takvo što mora politizirati, zašto se jednostavno ne može reći kako je NETKO postavio eksplozivnu napravu u kantu za smeće. Pogledala sam ga i pitala se tko je od nas dvoje lud', piše Hopkins.

Netom nakon toga otišla je u dio za koje se kaže kako ga ne treba posjećivati, jedan od kvartova u centru grada. Tjedan dana ranije to je mjesto bilo lokacija spaljivanja i bančenja. Kako kaže, pitala se što je točno čudno, dok nije shvatila da je ona jedina žena na lokaciji. Svi ostali bili su mladi crnci koji su pričali arapski. Družili su se na ulici, bez ikakve svrhe trošili dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frustrirana, novinarka ih je pitala što točno rade, koja je poanta njihovog načina života, što misle postići viseći danonoćno na ulici.

'Od***, ti bijela kurvo, je** si majku', odgovorili su mi i počeli demonstrirati što su inače radili svojim 'malenim, bijelim djevojkama', piše Hopkins.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedećeg je jutra otišla u vjerski centar kako bi žene pitala zašto ih se u zemlji koja se ponosi svojom jednakosti u večernjim satima ne može vidjeti na cesti. Bila je, tvrdi, spremna okriviti njihovu regresivnu religiju, no to je bio tek dio priče.

Misle da mogu uzeti sve ženi koja nije pokrivena

Jedna je žena objasnila: 'Ovdje postoji čudnovat moralni zakon. Veća je vjerojatnost da ćete biti žrtva kriminala ako niste muslimanka. Ovi dječaci misle kako mogu oduzeti sve ženi koja ne nosi hidžab ili ne pokriva barem svoju kosu.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ne izlazimo na ulicu nakon što padne mrak, preopasno je. Ovdje živim već 25 godina i situacija postaje sve gora i gora. Trenutno vlada takva napetost da je za mene nemoguće da, primjerice, odem do supermarketa po mlijeko', rekla je Besse.

Kršćanka među njima okrivila je džamije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ovo se sve događa zbog stvari koje ih uče u džamijama. Tamo se okupljaju salafiti, oni su baš poput ISIS-a. Džamije treba zatvoriti jer tamo djeca uče grozne stvari', rekla je sugovornica.

Sve se žene slažu u jednom - ne izlaze van, i to zato jer ih je strah.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene svih religija i boja zatočene u strahu

'Otišla sam s velikom tugom. Zemlja toliko ponosna na ženska prava ima takve 'džepove' života u strahu. Gdje su žene svih religija, boja i dobi zatočene u svojim domovima zbog straha. Gdje mi mladići sa smješkom na licu govore da sam bijela drolja, praveći seksualne geste kako bi mi pokazali gdje mi je mjesto. Gdje me reporter javne televizije želi uvjeriti da je ručna granata u kanti za smeće normalna pojava. Stojeći u redu za autobus, okružena svim tim ljudima, iskreno mogu reći - nikad se nisam osjećala toliko usamljenom', zaključila je Hopkins.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo