POJAVIO SE NOVI SOJ KORONAVIRUSA I ŠIRI SE JOŠ BRŽE: / Ovo su odgovori na ključna pitanja, ali jedno krucijalno ostaje misterij

Image
Foto: Profimedia

Svega nekoliko dana nakon što se novi soj koronavirusa pojavio u Engleskoj, stručnjaci još uvijek 'tapkaju u mraku',

15.12.2020.
10:48
Profimedia
VOYO logo

Britanski ministar zdravstva Matt Hancock u ponedjeljak je izvijestio javnost kako je na području Engleske pronađen novi soj koronavirusa, a cijeli svijet se pita - što sad? Hancock je kazao i kako se čini da je taj novi soj zarazniji od drugih.

Odmah su se počela postavljati brojna pitanja, od toga hoće li nova mutacija promijeniti ponašanje virusa te hoće li cjepivo uopće biti učinkovito. Na ta, ali i još neka pitanja odgovore su potražili Mirror i BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako virusi mutiraju?

Mutacije su zapravo prirodni procesi kroz koje prolaze svi virusi. Radi se o malim promjenama tijekom umnožavanja virusa. Neki virusi mutiraju brže, a neki sporije, no svima im je zajedničko da se s novom mutacijom nazivaju sojevima izvornih virusa.

Znanstvenici su otkrili da se SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, mijenja sporije od virusa poput HIV-a ili gripe. Dijelom je to zato jer ima "korektivni mehanizam" koji ispravlja pogreške, odnosno mutacije nastale tijekom umnožavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoji iznenađujuće velik broj mutacija, više nego što bismo očekivali", rekao je profesor Nick Loman iz UK Genetics Consortiuma te dodao da je potrebno provesti još laboratorijskih istraživanja.

Image
OVA ŽENA (90) JE PRVA OSOBA NA SVIJETU KOJA JE PRIMILA PFIZEROVO CJEPIVO: /

'Napokon se mogu družiti s obitelji i prijateljima'

Image
OVA ŽENA (90) JE PRVA OSOBA NA SVIJETU KOJA JE PRIMILA PFIZEROVO CJEPIVO: /

'Napokon se mogu družiti s obitelji i prijateljima'

Trebamo li biti zabrinuti?

Većina mutacija ima malo ili nimalo utjecaja na svojstva virusa. No, neke bi promjene mogle utjecati na njegovo ponašanje i širenje, ovisno o tome gdje se u genskom materijalu virusa događaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Premda se pojavio novi soj virusa koja se širi dijelovima Velike Britanije, moguće je da se to dogodilo potpuno slučajno", rekao je profesor molekularne virologije na Sveučilištu Nottingham Jonathan Ball, objasnivši da je važno proučavati genske promjene i razumjeti kako one utječu na ponašanje virusa.

Mogu li mutacije cjepivo učiniti neučinkovitim?

Stručnjaci britanske vlade ne vjeruju da bi novootkrivene promjene mogle utjecati na djelotvornost cjepiva na koronavirus, što je na konferenciji za medije poručio i ministar Hancock. No, nastavili su proučavati promjene u genskom kodu i ponašanju virusa specijalnoj vojnoj bazi u Porton Downu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji li rizik od bržeg širenja?

Općenito se novi patogeni, s kojima se ljudi nisu susretali, šire brže. Ako ova mutacija razlikuje SARS-CoV-2 od koronavirusa na koje je ljudski organizam već navikao, poput prehlade, mogla bi potencirati njegovo brže širenje. Slično smatra i britanska vlada, iako nije objavila podatke kojima bi potvrdila svoju tezu.

Može li se netko zaraziti novim sojem virusa iako je već prebolio zarazu?

To je možda i najvažnije pitanje, koje je zasad ostalo bez odgovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je novi soj koronavirusa otkriven?

Engleski zavod za javno zdravstvo (PHE) objavio je da je od 13. prosinca otkriveno 1108 osoba zaraženih novim sojem i to uglavnom na jugu i istoku zemlje te u područjima s velikom incidencijom COVIDA-19. No, nije poznato je li novi soj uzročnik pojačanog širenja zaraze.

Doktorica Susan Hopkins, medicinska savjetnica PHE-a za testiranje i praćenje tvrdi da će znanstvenici imati odgovor na to pitanje u sljedeća dva tjedna. Dodala je da je novim sojem najviše zahvaćeno područje grada Kenta i okolice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo