Pahor htio Slovence pozvati da ne ljetuju na Jadranu

Usred svađe s opozicijom koja pokušava sabotirati Arbitražni sporazum Hrvatske i Slovenije, slovenski premijer Borut Pahor otkrio je kako se brinuo da će u ljeto 2009.

1.6.2010.
12:52
VOYO logo

Pahor je ovu epizodu otkrio za list Delo, objašnjavajući kako Arbitražni sporazum nema alternativu i kako bi nove blokade Hrvatske prema EU izazvale napetosti kakve su postojale lani.

"Zabrinuto smo pratili sigurnosne prilike i nadali se da nećemo morati pozvati slovenske turiste da ne putuju na ljetovanje u Hrvatsku, što bi zapravo značilo početak gospodarske blokade", kazao je Pahor, otkrivajući kako je Washington, kao svjedok pregovora, pomogao obnoviti pregovore Zagreba i Ljubljane, iako je u igri kao posrednik bio i Vatikan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201005240164006Naime, Slovenci se 6. lipnja trebaju na referendumu izjasniti o Arbitražnom sporazumu, a ako rezultat bude negativan, Pahora bi mogao zamijeniti šef opozicije Janez Janša. Janša najavljuje tri alternative Arbitražnom sporazumu, koje su sve tri pogubne i neprihvatljive za Hrvatsku, piše Novi list.

Kao prvu mogućnost Janša je zamislio kako će uvjeriti Hrvatsku da pristane na sporazum nalik onome što su ga dogovorili premijeri Račan i Drnovšek 2001. godine, ali ne objašnjava kako misli prisiliti Hrvatsku na sporazum kakav je već jednom odbila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga mogućnost je prepuštanje spora arbitraži, ali pod uvjetom da se ne odlučuje temeljem međunarodnog prava, nego po načelu pravičnosti, koje, kako se nadaju Janša i golem dio slovenske javnosti, omogućava i suspenziju međunarodnopravnih normi. Kao i u prvom slučaju, radi se o posve neprihvatljivim zahtjevima za Hrvatsku.

Treća je mogućnost ipak najbizarnija. Janša bi odluku o granici prepustio međunarodnim sucima, ali samo u dijelu u kojem se ne radi o "ključnim slovenskim pravima". A u ta "ključna prava" na koja Slovenija polaže pravo spadaju i cijeli Piranski zaljev, uz teritorijalni izlaz na otvoreno more. Dakle, Janša prihvaća arbitražu, ali ne o spornim pitanjima i područjima, koja su unaprijed proglašena neupitno slovenskima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktualni premijer Pahor drži da su Janšini zahtjevi nerealni i da bi odluka o novoj blokadi Hrvatske Sloveniju odvela u izolaciju, bez saveznika i prijatelja, a Hrvatskoj bi donijela "izniman politički i moralni kapital".

Pahor je svojim skepticima poručio i da otpadaju usporedbe s Grčkom, koja već godinama nekažnjeno blokira Makedoniju, jer o ulasku Hrvatske u EU postoji konsenzus unutar EU, dok u makedonskom slučaju to nije slučaj. Zato je i Pahor otkrio epizodu s početka teksta – kaže da nije bio nimalo sretan kad je Slovenija za svoju blokadu Hrvatske u Europskom parlamentu uživala potporu Grčke, kao i nekih ekstremnih skupina, poput talijanskih neofašista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201005240516006 arti-201005260632006 arti-201005080055006

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo