KRITIZIRANI ZBOG PRENAPUHANIH CIJENA, ALI... / Ručak 26, ćevapi 19, a tri kugle sladoleda 7,5 kuna: Ovo čarobno mjesto u Crnoj Gori je rekorder po niskim cijenama

Image
Foto: Shutterstock

'Najviše novca ode na sitne prohtjeve. Klinci kupuju sladoled na plaži barem jednom dnevno, suprug i ja popijemo kavu'

25.7.2022.
18:00
Shutterstock
VOYO logo

Cijene hrane, pića, "plažnih setova", smještaja i dnevnog parkinga, na crnogorskom primorju ovog su ljeta skuplje u odnosu na prošlu godinu, ali poskupljenja ne čude, jer su ove godine aktualna u cijeloj regiji.

Na odmoru se novčanik brže prazni nego tijekom ostalih dana u godini, a kada ste na moru u Crnoj Gori, pripremite se dnevno iskeširati minimalno 70 eura - oko 8000 dinara po osobi - za najosnovnije potrebe i želje. Ako je u pitanju četveročlana obitelj, dnevni troškovi su daleko veći, piše Nova.rs.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deset posto prosječne mjesečne plaće za jedan dan ljetovanja

Ako niste smješteni u "all inclusive" hotelskom aranžmanu koji košta najmanje 100 eura dnevno, potrošit ćete nešto manje novca. Konkretno, deset posto prosječne mjesečne plaće u Srbiji je potrebno jednoj osobi da "preživi" jedan dan na moru.

"Doručkujemo u pekari ili u trgovini kupimo salamu, sir, pavlaku, jaja, kruh pa sami napravimo obrok. Iskreno, jeftiniji su pekarski proizvodi nego kad nakupujemo namirnice u trgovini, jer je sve preskupo. Ručamo najčešće u nekom restoranu, ali ništa skupo, tjesteninu s morskim plodovima ili lignje, ponekad riblju juhu i salatu, kako kad. Navečer odemo na pizzu ili opet nešto napravimo u apartmanu", kaže Jelena Božulović iz Kraljeva, koja sa suprugom i dvoje male djece ljetuje u Petrovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim tri oborka dnevno, nijedan dan ne može proći bez sladoleda, jutarnje kave na plaži i barem jednog piva ili čaše vina uz večeru.

Image
ŠTO SE TAMO DOGAĐA? /

Fijasko sezone u Crnoj Gori: Lokali prazni, a ležaljke kao suho zlato; Ništa manje šokantno nije ni na 'beogradskom moru'

Image
ŠTO SE TAMO DOGAĐA? /

Fijasko sezone u Crnoj Gori: Lokali prazni, a ležaljke kao suho zlato; Ništa manje šokantno nije ni na 'beogradskom moru'

Za prvi red na plaži 20 do 40 eura

"Najviše novca ode na te 'sitne' prohtjeve. Klinci kupuju sladoled na plaži barem jednom dnevno, suprug i ja popijemo kavu. Dvaput smo automobilom išli na druge, udaljenije plaže, pa smo platili i parking, a dnevno potrošimo 10 do 15 eura, ovisi gdje se kupamo, na ležaljke i suncobran", kaže Jelena i dodaje da ih je smještaj za 10 dana koštao oko 700 eura (70 eura dnevno), apartman za četvero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kafićima na primorju cijene ovise o lokaciji. Ako ste blizu mora, u jednom od popularnijih ljetovališta poput Pržna, Porto Montenegra, Luštica ili ste otišli u Porto Novi, onda su i cijene "jače" za barem jedan euro. Kava u blizini Slovenske plaže u Budvi je primjerice oko 1,5 euro, dok je na nešto izoliranijim plažama, gdje nema konkurencije, oko 2,5 eura. Isto vrijedi i za ležaljke, koje ćete platiti 10 do 15 eura ako ste u trećem ili četvrtom redu na plaži krcatoj turistima, ali ako ste u prvom redu, a oko vas je mir i tišina, onda se pripremite iskeširati 20 do 40 eura.

'Hvatamo se za novčanik 20 puta dnevno'

"Dan na odmoru je trošak. Hvatamo se za novčanik 20 puta dnevno. Plati doručak, ručak, večeru, sladoled, piće, pedaline, ležaljke, parking, igrice za djecu na šetalištu, čašu piva ili vina poslije večere, a to je sve minimalni užitak koji čovjek sebi može priuštiti pa je potrebno dosta novca. Bitno je kalkulirati i za svaki dan odvojiti maksimalan iznos, u suprotnom ćete u prva tri dana potrošiti sav novac, a smještaj ste recimo platili za sedam ili 10 dana. Novac se troši ko lud, čak i toalet na plaži naplaćuju 50 do 70 centi", kaže Nemanja Nocić iz Beograda, koji je sa suprugom i sinom na odmoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok pojedinci (povlaštena manjina), uživaju na skupocjenim gliserima, jahtama, jedrenjacima, voze skupocjene automobile i izlaze u klubove u kojima je ulaz 20, a najjeftinije piće sedam eura, većina odmara na minimumu, pa ih ljetovanje svejedno košta dvije do tri prosječne plaće.

Minimalne cijene dnevnog boravka na crnogorskom primorju izražene u eurima

  • Doručak – 2 (minimum po osobi: komad pizze, pekarski proizvodi…)
  • Ručak – 15 – glavno jelo plus jedno piće (minimum po osobi, ako je obrok u restoranu)
  • Večera – 10 do 15 – glavno jelo plus piće (minimum po osobi, ako je obrok u restoranu)
  • Kava – od 1,50 do 3,5
  • Gazirana voda – 2,5
  • Negazirana voda – 3
  • Pivo – 3 do 5
  • Vino (čaša) – 5
  • Rakija – 2,5 do 3
  • Sladoled – kuglica 1,5
  • Sokovi – 3,5

Smještaj:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Soba – 15 (minimum po osobi)
  • Apartmani – 50 do 100 (za više osoba)

Plaža:

  • Dvije ležaljke i suncobran – 10 do 20 eura
  • Parking – od 5 (dnevna karta na plažama) do 1,5 po satu u centru gradova na obali

Prosjek troškova - oko 70 eura na dan po osobi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekorder po niskim cijenama: Ručak za 3,5 eura, tri kuglice sladoleda za jedan euro

Cijeli doručak za 1,5 eura, ručak 3,5 eura (26 kuna). Sutomore, mjesto je koje godinama uživa ugled jednog od najpovoljnijih na crnogorskoj obali, a kada su cijene u pitanju, ni ove godine nije iznevjerilo turiste.

Internetom kruži snimka s cijenama u ovom mjestu a one su i više nego povoljne. Tako primjerice kilogram roštilja u restoranu košta oko 1000 dinara (64 kune), cijelo pečeno pile 600 dinara (38 kuna), a osam ćevapa za van svega 300 dinara (19 kuna). Tri kuglice sladoleda koštaju 1 euro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, mnogi kritiziraju crnogorsku obalu zbog "prenapuhanih cijena".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo