Pozornica svjetske politike / Oštri tonovi na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu: 'NATO je ostao institucija Hladnog rata'

Na konferenciji je bila i predsjednica Grabar-Kitarović, koja je imala ispunjen dan. Susrela se, između ostalog, s ruskim ministrom vanjskih poslova i izmijenila nekoliko riječi s potpredsjednikom SAD-a

18.2.2017.
19:00
VOYO logo

Niti 48 sati nakon sto je Rusiju javno optužila da se petlja u unutarnje poslove država jugoistočne Europe, Kolinda Grabar Kitarović ruskom je ministru vanjskih poslova mogla izravno prenijeti svoje stavove.

No razgovor je, kaže, protekao u jako dobrom tonu: teme su bile gospodarstvo i buduća politička suradnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Gospodin Lavrov iznimno cijeni iskrenost, mi već godinama imamo iznimno dobar, konstruktivan odnos jedno prema drugome, uvijek smo iskreni jedni prema drugima. Razgovarali smo o nekim našim tvrtkama koje su u zadnje vrijeme imale problema...", izjavila je predsjednica Republike Hrvatske.

A iskrenosti nije nedostajalo na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu, barem ako se ona mjeri oštrim tonovima: ruski je ministar zapadu poručio da prestane optuživati Rusiju  da je utjecala na izbore u SAD-u, i nije stao na tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ove godine obilježavamo 20 godina od potpisivanja akta između NATOa i Rusije u Parizu kao i prihvaćanja rimske deklaracije. Ti dokumenti su temeljna obveza Rusije i Zapada da zajednički osiguraju sigurnost uz međusobno poštovanje u zaštiti naših interesa. To se nije dogodilo, prvenstveno zbog činjenice da je Nato još uvijek ostao institucija Hladnog rata", kazao je Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova.

Upravo je NATO savez bio najčešće spominjana tema na konferenciji, iako je novi američki predsjednik još nedavno tvrdio da je ta organizacija nepotrebna, njegovi najbliži suradnici danas popravljaju štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ohrabren sam svim razgovorima. Želim reći da je predanost predsjenika Trumpa prema NATO-u jaka. Povijesna je i važna, ali kako bi opstala ta predanost važno je da naši saveznici održe riječ baš kao što to radi Amerika", rekao je Mike Pence, potpredsjednik SAD-a.

U ovakvim okolnostima, sve se vise očiju sve češće okreće prema Njemačkoj, čija kancelarka čvrsto brani vrijednosti liberalnih demokracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Muslimanske zemlje moraju doprinjeti tome da se razjazsni da Islam nije uzrok terorizma. Više puta sam rekla, očekijem da vjerski vođe Islama jasno kažu i razdvoje miran Islam i terorizam u ime Islama" kazala je Angela Merkel, njemačka kancelarka

Hoće li ovakve poruke doprijeti ikamo te ostaviti ikakve posljedice, pokazat će parlamentarni izbori koji su u brojnim europskim država zakazani za ovu godinu, odnosno uspjeh populista na njima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo