Od zavrsetka Hladnog rata nije bilo ovako napeto: NATO summit u znaku odnosa s Rusijom

3.9.2014.
10:20
VOYO logo

Hrvatsko izaslanstvo predvodit ce predsjednik Republike Ivo Josipovic, a u izaslanstvu su i potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusic i ministar obrane Ante Kotromonovic.

Uz sefove drzava ili vlada 28 zemalja clanica sudjeluju jos i celnici partnerskih zemalja, ukupno sezdesetak drzavnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osigurava ih 9.500 policajaca

Skup se odrzava u luksuznom hotelskom kompleksu Celtic Manor, pored Newporta, tridesetak kilometara od Cardiffa.

Na osiguranju sudionika summita angazirano je 9.500 policajaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog ozbiljnosti situacije u odnosima s Rusijom, ovaj summit i prije pocetka u NATO-u ocjenjuju povijesnim.

Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen najavio je da ce celnici zemalja clanica na summitu donijeti odluku o jacanju nazocnosti Saveza u istocnoj Europi, u sto su ukljucene udarne postrojbe koje se mogu vrlo brzo rasporediti u slucaju potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na summitu cemo osigurati da Savez bude spreman, sposoban i voljan braniti saveznike od bilo kakvog napada. Donijet cemo Akcijski plan o pripravnosti (RAP), koji ce NATO ucini agilnijim nego sto je ikad bio", rekao je Rasmussen na konferenciji za novinare pocetkom tjedna u Bruxellesu.

Dodao je da je RAP odgovor na "agresivno ponasanje Rusije", ali i da ce omoguciti Savezu odgovor na sigurnosne izazove gdjegod se pojavili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasmussen kaze da NATO s RAP-om nece krsiti sporazum o medusobnim odnosima izmedu Saveza i Rusije potpisanog 1997. godine u Parizu, koji, izmedu ostaloga, ukljucuje i obvezu NATO-a da na svojim istocnim granicama nece jacati vojnu nazocnost sa stalno rasporedenim snagama. Obje strane su se u tom sporazumu obvezale da se ne smatraju protivnicima i da ce suradivati na stvaranju trajnog i inkluzivnog mira u euroatlantskom podrucju.

Zaostravanje napetosti na istoku

U NATO-u kazu da taj sporazum krsi Rusija, a u Moskvi isticu da NATO vec i samom najavom o jacanju nazocnosti na istoku zaostrava napetost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RAP predvida udarne postrojbe, snage u vrlo visokom stupnju pripravnosti, koje su sposobne rasporediti se u vrlo kratkom roku. Izvori u NATO-u kazu da ce te postrojbe na terenu imati stozer s oko stotinu ljudi, a da ce u roku od dva dana biti moguce rasporediti bataljun - 600 do 800 ljudi, a u pet dana brigadu - od 4000 do 6000 ljudi.

Odnosi izmedu Zapada i Rusije zaostrili su se zbog krize u Ukrajini, zbog koje NATO optuzuje Rusiju za nepostivanje njezinih medunarodnih obveza i poziva je da zaustavi nelegalne vojne aktivnosti i obustavi potporu proruskim separatistima na istoku Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je uznemirena najavama iz Kijeva da ce nakon parlamentarnih izbora predloziti zakon kojim bi zemlja odustala od odluke da nece traziti clanstvo u NATO-u. Na summitu u Bukurestu 2008. godine NATO je donio zakljucke prema kojima Ukrajina i Gruzija mogu postati clanicama Saveza ako to zele i ako ispunjavaju uvjete. U Gruziji je nakon toga doslo do rata, a u Ukrajini je proruska vlada donijela odluku da nece traziti clanstvo u NATO-u.

Na summit pozvan i Porosenko

U NATO-u kazu da nisu promijenili misljenje, isticuci da svaka zemlja ima pravo odluciti o svojoj sigurnosnoj politici, ukljucujuci i o clanstvo u Savezu, bez mijesanja sa strane. U slucaju da Ukrajina promijeni svoju odluku o ostanku izvan Saveza, o tome ce se s njom razgovarati, kazu u NATO-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na summit je pozvan i ukrajinski predsjednik Petro Porosenko s kojim ce celnici Saveza razgovorati o jacanju suradnje s Kijevom. Jedna od ideja je da se osnuju fondovi za pomoc u osposobljavanju i osuvremenjivanju ukrajinskih vojnih snaga. Dva posto BDP-a za obranu

Zbog ukrajinske krize ocekuje se da ce NATO u svojim zakljuccima pozvati svoje clanice da povecaju izdatke za obranu i da se u sljedecih deset godina priblize zacrtanom cilju o izdvajanju dva posto BDP-a za obrambene svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj o izdvajanju dva posto BDP-a za obranu sada ispunjavaju samo cetiri clanice: Sjedinjene Drzave, Velika Britanija, Grcka i Estonija, a blizu toga cilju su Poljska, Francuska i Turska, dok sve ostale clanice zaostaju. Hrvatska je na 1,2 posto.

Politika 'otvorenih vrata'

Summit bi takoder mogao u zakljuccima utvrditi cilj da za deset godina zemlje clanice iz obrambenog proracuna izdvajaju 20 posto na troskove za vojnu opremu. Trenutacno samo tri zemlje, Turska, Velika Britanija i Sjedinjene Drzave izdvajaju preko 20 posto svog obrambenog prorcuna za opremu i oruzje. Prema statistikama NATO-a, Hrvatska u te svrhe izdvaja 10,7 posto svoga obrambenog proracuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocekuje se da ce na summitu biti potvrdeni zakljucci koje se u lipnju donijeli ministri vanjskih poslova o politici "otvorenih vrata", koja predvida pocetak intenzivnog dijaloga s Crnom Gorom, a najkasnije krajem iduce godine Savez bi trebao donijeti odluku hoce li toj zemlji uputiti poziv za clanstvo. Takoder je predvideno usvajanje paketa o jacanju suradnje s Gruzijom.

Na summitu ce biti rijeci o Afganistanu, gdje NATO ove godine zavrsava svoju najvecu vojnu operaciju u povijesti, a 2015. treba zapoceti s civilnom misijom osposobljavanja afganistanskih vojnih snaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takoder ce se razgovarati o Siriji i Iraku.

Summit formalno zapocinje u cetvrtak u 13 sati po lokalnom vremenu (14 sati po srednjoeuropskom) sastankom celnika 28 zemalja clanica s celnicima 27 zemalja koje sudjeluju u operaciji ISAF u Afganisgtanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasnije isti dan sastaju se celnici NATO-a s ukrajinskim predsjednikom Porosenkom, a navecer saveznicki celnici imaju radnu veceru.

Paralelno s tim, u cetvrtak popodne ministri vanjskih poslova NATO-a sastaju se sa svojim kolegama iz cetiri zemlje aspirantice na clanstvo u Savezu (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija i Gruzija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno se ministri obrane NATO-a sastaju sa svojim kolegama iz 24 zemlje u okviru interoperabilne platforme.

Navecer ce ministri vanjskih poslova i ministri obrane imati odvojene radne vecere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U petak, drugi dan summita, celnici 28 zemalja clanica odrzat ce dva radna sastanka, jedan prijepodne u 9.30 sati, a drugi u 13.00 sati. Na tim sastancima celnici bi trebali usvojiti kljucne dokumente, izmedu ostalih, akcijski plan o pripravnosti i obvezu o vecem izdvajanju za obranu.

Ministri vanjskih poslova u petak imaju sastanke s predstavnicima EU-a, OESS-a i Vijeca Europe, a ministri obrane sa svojim kolegama iz Australije, Finske, Gruzije, Jordana i Svedske s kojima ce razgovarati o jacanju suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo