NOVI DOKAZI O RUSKOJ AGRESIJI: / Satelitske snimke otkrivaju što se stvarno događalo za vrijeme rata u Europi

Image

Istraživačka skupina Forensic Architecture prikupila je i kategorizirala dokaze o ruskoj vojnoj umiješanosti u sukob u Ukrajini

19.8.2019.
9:09
VOYO logo

Prikupljeni su novi dokazi o ruskoj vojnoj umiješanosti u sukob u Ukrajini, a ukrajinski dobrovoljci će koristiti u pravnoj tužbi protiv ruske države. Naime, Forensic Architecture, istraživačka skupina sa sjedištem u Londonu, prikupila je i katalogizirala dokaze o ruskoj vojnoj umiješanosti u bitku kod Ilovajska u kolovozu 2014., uključujući prisutnost modela tenka koji su u to vrijeme koristile samo ruske oružane snage, piše The Guardian.

Image
Foto: Forensic Architecture

Dokazi će se dodati u slučaju o kojem će odlučiti Europski sud za ljudska prava (ECHR) i objavljeni su na internetskoj platformi koja se može javno pregledavati. Dokazi uključuju brojne satelitske snimke ruskih oružanih konvoja u Ukrajini te višestruke snimke tenka T-72B3, novog modela kojim su se u vrijeme bitke koristile samo ruske oružane snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč dokazima Rusija negira umiješanost

Rusija je kontinuirano negirala vojnu upletenost u Ukrajini unaotč mnoštvu dokaza. U bitci kod Ilovajska, koja je kulminirala potkraj kolovoza 2014., ukrajinske vojne jedinice i dobrovoljne bojne s jedne strane bile su suprotstavljene separatističkim i ruskim vojnim snagama s druge strane, što je rezultiralo stotinama smrtnih slučajeva s obje strane.

Image
Foto: Forensic Architecture

Mnoge od ukrajinskih žrtava poginule su nakon što su opkoljene, a zatim napadnute kad su se pokušale povući nakon što je dogovoreno primirje. Preživjelo je 25 ukrajinskih dragovoljaca iz Donbaskog bataljuna, koji su se borili zajedno s redovnom vojskom tijekom rata 2014. Oni su bili među većom skupinom koju su u Ilovajsku zarobili muškarci za koje vjeruju da su bili pripadnici regularne ruske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mučeni i prisiljavani na rad

Dok su ukrajinski vojnici predani nazad ukrajinskoj vojsci, dragovoljce su Rusi predali separatističkim borcima, a mnoge od njih su držali nekoliko mjeseci. Muškarci tvrde da su ih mučili i podvrgavali prisilnom radu, tako da preko Europskog suda za ljudska prava traže odgovornost i odštetu od Rusije.

Tijekom trajanja sukoba, koji je sada uglavnom u stanju mirovanja, uz sporadične borbe, i koji je odnio više od 13.000 života, bilo je dovoljno dokaza da je Rusija financirala, obučavala i naoružavala separatističke borce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Forensic Architecture

U ključnim trenucima 2014. godine kao u slučaju Ilovajska, čini se da je donesena odluka o upućivanju redovnih vojnih postrojbi. Rusija je također poslala i teško naoružanje poput raketnog sustava Buk za koji se vjeruje da je oborio putnički zrakoplov na letu MH17 Malaysian Airlinesa mjesec dana prije Ilovajska.

Analiziranje snimki za vrijeme borbi

Međutim, budući da Rusija odbacuje tvrdnje o uključenosti, ključno je bilo utvrditi izvan svake sumnje odgovornost Moskve. Iz tog razloga Europski centar za zastupanje ljudskih prava (EHRAC), koji pomaže podnositeljima zahtjeva u pokretanju slučaja, naručio je od Forensic Architecturea da prikupi čvrste dokaze o ruskoj umiješanosti u Ilovajsk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Forensic Architecture/Screenshot

Grupa Forensic Architecture prvi je put koristila "strojno učenje" kako bi brzo analizirala oko 2500 sati snimki objavljenih na YouTubeu iz regije u vrijeme borbi. Na taj način tražili su kadrove u kojima je postojala velika vjerojatnost pojave tenka. Istraživači bi tada pregledavali dijelove snimki i nastavljali s istraživanjem.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo