"Na taj način nećemo zajamčiti sigurnost Njemačke", osudio je jedan od dužnosnika konzervativne stranke kancelarke Angele Merkel (CDU) Armin Laschet propuste koji su onemogućili uhićenje ili protjerivanje Anisa Amrija.
"Informacije koje imamo o načinu na koji su vlasti radile su šokantne", dodao je on na javnom radiju.
Disfunkcioniranje vlasti na svim razinama
Potraga na europskoj razini u tijeku je protiv Anisa Amrija, 24-godišnjeg azilanta, otkad je njemačko pravosuđe izdalo uhidbeni nalog na cijelom kontinentu, više od dva dana nakon napada u kojem je poginulo 12 osoba na božićnom sajmu u Berlinu. Odgovornost za napad preuzela je Islamska država.
Šest žrtava tog napada su Nijemci. Sedma je žrtva identificirana kao izraelska državljanka, objavile su vlasti njezine zemlje u četvrtak.
Na opetovane kritike njezine velikodušne politike prihvata izbjeglica u Njemačkoj, kancelarka Angela Merkel sad mora odgovoriti i oko diskfunkcioniranja vlasti na svim razinama glede nadzora glavnog sumnjivca kojeg traži sva policija u zemlji.
Rupe u sustavu
Slučaj Anisa Amrija dovodi na vidjelo rupe u sadašnjem sustavu "kao da gledamo kroz povećalo", rekao je drugi pripadnik kancelarkine političke obitelji Stephan Mayer.
Policija je prvo izgubila vrijeme dok se nije usredotočila na Tunižanina, iako je dokument s njegovim identitetom otkriven ubrzo u kamionu. Istražitelji su se prvo usredotočili na pakistanskog sumnjivca, na kraju odbačenog kao mogućeg krivca.
Prema pisanju New York Timesa, Amri je bio poznat i američkim vlastima jer je barem jednom bio u kontaktu s IS-om i jer je pretraživao internet vezano uz izradu eksploziva.
Usprkos dugoj listi sumnji, ostavljen je na slobodi zbog nedostatka dokaza ili suradnje između različitih administracija. Muškarac je mjesecima bio u vezi s dobro poznatim zagovarateljima svetog rata.
'Vlasti ga imale na oku a svejedno je uspio nestati'
"Neuspjeh u postupku protjerivanja", piše na naslovnici u četvrtak dnevnik Bild, najtiražniji u Njemačkoj, dok konzervativni Die Welt govori o "pogreškama".
"Vlasti su ga imale na oku, a svejedno je uspio nestati", čudi se časopis Der Spiegel na svojoj online stranici.
Za dnevnik Darmstaedter Echo, jedan od problema je više razina moći i vlasti u saveznoj državi.
"Zašto se osoba poput njega mogla igrati mačke i miša s vlastima zaduženima za njegovo protjerivanje?", pita se dnevnik. "Federalizam, ako nije svjestan svih svojih problema, predstavlja opasnost za sigurnost".
U četvrtak ujutro stotinjak policajaca izvršilo je raciju na stan u kojem su smještene izbjeglice u Emmerichu, na zapadu zemlje, gdje je nekoliko mjeseci osumnjičeni boravio. Prethodno su u srijedu navečer pretražena dva stana u Berlinu.
Unatoč svemu čini se da se Berlin vraća uobičajenom životu. Policija je danas ujutro dopustila ponovno otvorenje božićnog sajma na koji je izveden napad.