Nekad je ovdje bila pustoš koju nitko nije želio, a sada je središte bogatstva i luksuza

15.8.2014.
11:42
VOYO logo

Tadašnji španjolski ranč i uzgajalište graha, Beverly Hills je 1900. kupila skupina investitora u potrazi za naftom, na čelu s naftašem Burtonom Greenom. Našavši samo vodu, odlučili su sagraditi elitnu losangelesku rezidencijalnu enklavu koja je 1914. imala dovoljno stanovnika da dobije status grada.

Magnet za bogataše

Krivudave ulice i drvoredima omeđeni široki bulevari koje je osmislio britanski krajobrazni arhitekt John L. Reeves pokazali su se odličnim magnetom za bogataše te je ubrzo svoreno naselje danas poznato kao jedno od najelitnijih u SAD-u, čije stanovništvo čine najpoznatiji holivudski glumci, filmaši, pjevači, diplomati, direktori vodećih tvrtki i drugi celebrityji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raj za bijele bogataše, crncima je pristup bio dozvoljen samo u svojstvu služinčadi

Prema najnovijem popisu stanovništva, na Beverly Hillsu živi 34.290 stanovnika. No, kada su prije stotinu godina postavljeni temelji danas jednog od najluksuznijih gradova svijeta, on je bio zamišljen kao raj za bijele bogataše: crncima je pristup bio dozvoljen samo u svojstvu služinčadi, Židovima je bilo zabranjeno tamo kupovati ili iznajmljivati kuće, a u početku ni celebrityji nisu baš bili dobrodošli.

Dolazak slavnih

Prva filmska zvijezda Beverly Hillsa bio je glumac Douglas Fairbanks, a njegov je dolazak u ulicu Summit Drive prilično iznervirao susjede. Kako je sam Fairbanks otkrio u jednom tadašnjem intervjuu, jasno su mu dali do znanja kako ne žele nikakve glumce u blizini jer "to snižava rejting i ruši cijene nekretnina". No, umjesto da se odseli, Fairbanks je u susjedstvo doveo i ostale slavne prijatelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među prvima su stigli Harold Lloyd, Gloria Swanson i Rudolph Valentino, a uskoro ih je bilo toliko da je upravo jedan iz njihovih redova, glumac i performer Will Rogers, nakratko postao i gradonačelnik Beverly Hillsa. Svoj je uspjeh prokomentirao riječima: "Budali i njezinu novcu ne treba dugo da bude izabrana".

Nakon što se Fairbanks oženio kolegicom glumicom Mary Pickford njih su dvoje sagradili tada najslavniju palaču Beverly Hillsa, kuću Pickfair, u čijih su 25 spavaćih soba primali takve uglednike kao što su Lord i Lady Mountbatten, Albert Einstein, Francis Scott Fitzgerald, Babe Ruth i H.G. Wells.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U susjedstvo je doselio i njihov blizak prijatelj Charlie Chaplin, koji je tamo ostao čitavih 37 godina, iako se paranoično plašio rakuna i kojota koji i dan danas obitavaju u tom području.

Zatvori kao luksuzni hoteli

Beverly Hills po mnogočemu je jedinstveno mjesto. Primjerice, to je jedini grad u svijetu gdje i u zatvoru možete dobiti manikuru i pedikuru. Gradski je zatvorski sustav uveo uslugu "pay to stay" (plaćeni boravak) koja nudi "nadgradnju" zatvorskih ćelija policijske stanice Beverly Hills po uzoru na hotel. Bogatim "klijentima" na raspolaganju su usluge od televizora velikih ekrana do isporuke hrane iz najboljih restorana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je vjerojatno najteži zločin u svijesti stanovnika Beverly Hillsa biti bolestan i umrijeti, to možda objašnjava zašto grad nema niti jednu bolnicu ili groblje, a njegove su ekscentričnosti i pretjerivanja već desetljećima temom brojnih filmova i televizijskih serija.

Slavlje u povodu stotog rođendana

Grad Beverly Hills kao datum svojeg utemeljenja obilježava 28. siječnja, no s pripremama i slavljem u povodu njegova stotog rođendana započelo se još krajem 2013., nastavilo u ovoj godini koncertima i paradama, umjetničkim instalacijama i panel diskusijama na temu idućih stotinu godina grada, a početkom svibnja ispred Hotela Beverly Hills održan je veliki tulum s golemom rođendanskom tortom izrezanom na 15 tisuća kriški.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo