'NARUŠIT ĆETE ODNOSE': / Rusi će lobirati i kod OESS-a protiv ulaska Crne Gore u NATO

Image
Foto: AFP
19.11.2015.
18:28
AFP
VOYO logo

Podjele iz doba Hladnog rata

On je kazao da je stajalište Rusije o proširenju NATO-a svima dobro poznati i da se ne mijenja, ali da smatraju neophodnim da ga još jednom formuliraju.

„U Ruskoj Federaciji polaze od toga da je projekt proširenja NATO-a danas u suprotnosti s realnim potrebama u sferi sigurnosti“, kazao je Gurko na brifingu samo za odabrane novinare, dok su ostalima nije dopušteno sudjelovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima Gurka, koje prenosi podgorička agencija MINAS, mehaničko proširenje NATO-a prema istoku, koje ne uzima u obzir interese svih država euroazijske zajednice, već je dovelo i nastavlja dovoditi do stvaranja novih podjela, te obnavlja stereotipe Hladnog rata.

Image
RUSI O 'POKUŠAJU DRŽAVNOG UDARA': /

Apsurdne su tvrdnje da NATO može osigurati nezavisnost Crne Gore

Image
RUSI O 'POKUŠAJU DRŽAVNOG UDARA': /

Apsurdne su tvrdnje da NATO može osigurati nezavisnost Crne Gore

Duma će pisati skupštini Crne Gore

"S obzirom na sve, u Moskvi su ozbiljno zabrinuti zbog kretanja Crne Gore prema ubrzanoj integraciji u Sjevernoatlantski savez. Smatramo da stupanje Crne Gore u ovaj vojno-politički savez može ne samo nanijeti dugoročnu štetu tradicionalno prijateljskim rusko-crnogorskim odnosima, već i dovesti u pitanje kompletan rad po formiranju općeuropske sigurnosne arhitekture“, poručio je Gurko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski parlament Duma trebao bi u petak usvojiti izjavu kojom će se usprotiviti ulasku Crne Gore u NATO. S takvim stavom u nacrtu izjave, objavljenom u četvrtak na internetskoj stranici Dume, zastupnici će se obratiti Skupštini Crne Gore, parlamentima država članica NATO-a i Parlamentarnoj skupštini OESS-a.

U dokumentu koji je prethodno odobrio Odbor za međunarodne odnose, ocjenjuje se da "blokovski pristup stvaranju sigurnosti, uvlačenje novih država, posebno usprkos volji naroda, u vojne saveze, predstavlja politički instrument iz vremena 'Hladnog rata' ”, prenose mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju na bombardiranje Jugoslavije 1999. godine

Navodi se da "težnja režima (premijera Crne Gore) Mila Đukanovića, koji je na čelu države već 15 godina, da uđe u NATO, proturječi volji većine naroda te države".

"Umjetno guranje Crne Gore u NATO je direktno kršenje prava naroda da sam određuje svoju sudbinu, gaženje sjećanja na nevine žrtve bombardiranja 1999.", navodi se u nacrtu izjave aludirajući na NATO-ovo bombardiranje SR Jugoslavije kako bi se natjeralo Slobodana Miloševića da prekine nasilje na Kosovu i povuče vojsku iz pokrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dokumentu se ocjenjuje da namjera Podgorice o ulasku u NATO "nanosi težak udarac tradicionalnim prijateljskim rusko-crnogorskim odnosima".

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo