Primirje u Siriji / Mirovni pregovori o Siriji - ni uspjeh, ni fijasko, tek zajednička izjava

Image
Foto: AP

Pregovori o primirju u Siriji održali su se pod pokroviteljstvom Rusije, Turske i Irana, a iz njih bi se trebala izroditi njihova zajednička izjava o održavanju primirja zaraćenih strana

24.1.2017.
13:10
AP
VOYO logo

ASTANA - Primiče se kraj mirovne konferencije o stanju u Siriji u kazahstanskom glavnom gradu Astani. Susret se ne završava niti velikim uspjehom u pregovorima, no niti debaklom, već zajedničkom izjavom "pokrovitelja konferencije" Rusije, Turske i Irana.

Izjava se odnosi na održavanje primirja između sirijskih zaraćenih strana. Nada se da bi se iste nadalje mogle složiti o uspostavi mehanizma praćenja njegove provedbe i pripremiti put za mirovni sporazum pod okriljem UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Konflikt u Siriji /

Mirovni pregovori sirijske vlade i pobunjenika započeli u Astani, prvi dan protekao u napetoj atmosferi

Image
Konflikt u Siriji /

Mirovni pregovori sirijske vlade i pobunjenika započeli u Astani, prvi dan protekao u napetoj atmosferi

Korak bliže mirovnom sporazumu (ali mali korak)

Posebni izaslanik UN-a za Siriju Staffan de Mistura, koji prisustvuje pregovorima u Astani, rekao je da su tri svjetske sile blizu konačne izjave. "Nismo daleko od završne deklaracije", rekao je novinarima. "Diskusija je bila jako intenzivna jer se ne radi samo o komadu papira, već o prekidu sukoba kako bi se spasili životi", obrazložio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanstva sirijske vlade i oporbe već drugi dan održavaju posredne pregovore u kazahstanskome glavnom gradu u vrijeme kad se Turska, koja podržava pobunjenike, i Rusija, koja podržava sirijskog predsjednika Bašara al Asada, pokušavaju izvući iz borbi.

To ih je dovelo do ad hoc sklopljenog saveza za koji neki smatraju da predstavlja najbolju mogućnost za napredak prema mirovnom sporazumu, pogotovo sad kad se SAD bavi unutarnjim pitanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi dan pregovora čini se da su sile otišle i malo dalje od toga da potvrde potrebu za političkim rješenjem te da ponovno potvrde mirovni sporazum potpisan 30. prosinca za čije kršenje  zaraćene strane jedna drugu optužuju.  

Izaslanici iz Rusije, Turske i Irana imaju nesuglasica o terminologiji završne izjave koju bi trebale prihvatiti - premda ne i formalno potpisati  - vlade i oporbena izaslanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema napretka u humanitarnoj pomoći

Rusija se od početka mirovne konferencije pokušala nametnuti kao snažna protuteža Iranu, savezniku vlade Bašar al-Asada no nije uspjela postići ništa više od obećanja o privremenom prekidu sukoba.  Islamisti su se snažno usprotivili svakoj referenci na članak 2118 Vijeća sigurnosti UN-a o humanitarnoj pomoći, kao i članku 2254 o političkoj tranziciji u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je sirijska oporba prethodno snažno kritizirala Rusiju zbog bombardiranja koje su izveli u Siriji, sada se upravo Rusija nametnula kao kredibilni sugovornik pobunjenika. 

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo