OSOBNE SLOBODE I DRUŠTVENI KAPITAL / Loš Indeks prosperiteta za zemlje Zapadnog Balkana: Pogledajte kako stoji Hrvatska

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Na globalnom nivou prosperitet se nastavlja poboljšavati i svijet je prosperitetniji nego što je ikada bio

25.11.2019.
15:32
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Zemlje Zapadnog Balkana u zadnjih 10 godina su ostvarile napredak u općem prosperitetu.

Nouglavnom zaostaju po pitanju napretka u osobnim slobodama, društvenoj koheziji i životnoj sredini, pokazuje godišnji Indeks prosperiteta Instituta Legatum iz Londona, piše Radio Slobodna Evropa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na globalnom nivou prosperitet se nastavlja poboljšavati i svijet je prosperitetniji nego što je ikada bio.

S druge strane, jaz između zemalja s najboljim i najgorim rezultatima nastavlja se širiti, dok stagnacija institucija zadržava daljnje poboljšanje globalnog prosperiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jako dobra vijest je da indeks pokazuje da prosperitet nastavlja rasti u svijetu, i tijekom prošle godine i konzistentno od 2007”, rekla je Philippa Stroud, direktorica Instituta Legatum.

Ona je, međutim dodala da su dalja poboljšanja u globalnom prosperitetu usporena slabljenjem osobnih sloboda, kao i u oblasti upravljanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovogodišnjoj list Indeksa prosperiteta, Danska je zamijenila Norvešku na prvom mjestu, a Sjeverna Amerika ostaje najprosperitetnija regija, makar se zbog stagniranja prosperiteta u tom dijelu svijeta, smanjuje razlika u odnosu na Zapadnu Europu.

Od zemalja Zapadnog Balkana, najvišu poziciju na listi Indeksa prosperiteta zauzima Crna Gora – 50. mjesto. Slijedi Srbija na 52. mjestu, Sjeverna Makedonija na 54. mjestu, Albanija na 65. mjestu i BiH na 70. mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo je, prema navodima Instituta Legatum, među zemljama koje nisu uključene u Indeks prosperiteta zbog nedovoljnog pristupa podacima.

Kao i većinom u Istočnoj Europi i zemlje Zapadnog Balkana su u Indeksu prosperiteta lošije rangirane po pitanju osobnih sloboda, društvenog kapitala i prirodne okolice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Društveni kapital mjeri koliko je neko društvo kohezivno u smislu povjerenja, poštovanja i pomaganja među njegovim članovima, kao i u odnosu prema institucionalnim strukturama.

Istočna Europa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Istočne Europe najviše mjesto na listi Indeksa prosperiteta ima Estonija – 21. mjesto. Slijede Slovenija (27), Češka (28), Slovačka (32), Litvanija (33), Letonija (35), Poljska (36), Hrvatska (45), Mađarska (46), Rumunija (47) i Bugarska (49).

Na dnu liste istočnoeuropskih zemalja su Bjelorusija (73. na globalnoj listi), Rusija (74), Moldavija (81), Azerbejdžan (92) i Ukrajina (96).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U proteklih 10 godine sve istočnoeuropske zemlje su, prema Institutu Legatum, zabilježile poboljšanje pristupa tržištu i tržišne infrastrukture, kao i u uvjetima življenja.

Također, društveni kapital, koji je generalno bio slab u Istočnoj Europi, poboljšao se u 17 od 23 država regije, pri čemu je BiH imala najveće poboljšanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, osobne slobode u istočnoj Europi su pogoršane više nego u bilo kojoj od regija, samo osam od 23 zemlje su imale poboljšanje od 2009. Mađarska je zabilježila najveće pogoršanje od svih zemalja, značajano smanjujući slobode okupljanja, udruživanja i govora.

Makar je istočna Europa imala ukupno pogoršanje u sigurnosti u proteklom desetljeću, u 18 od 23 zemlje je došlo do poboljšanja. Pogoršanje u regiji po tom pitanju je uglavnom posljedica rata na istoku Ukrajine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvih 10 zemalja po Indeksu prosperiteta su Danska, Norveška, Švicarska, Švedska, Finska, Nizozemska, Novi Zeland, Njemačka, Luksemburg i Island. Te zemlje su bile u vrhu i prije 10 godina, makar je u međuvremenu Velika Britanija ušla u prvih 10, ali i ispala.

Posljednjih 10 su Sudan, Burundi, Eritreja, Somalija, Demokratska Republika Kongo, Afganistan, Čad, Centralno Afrička Republika, Jemen i Južni Sudan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na listi regija, iza Sjeverne Amerike, koja obuhvaća samo SAD i Kanadu, slijede Zapadna Europa, Istočna Europa, Latinska Amerika i Karibi, Azijsko-pacifička regija, Bliski istok i Sjeverna Afrika i na začelju je Supsaharska Afrika.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo