LEGENDARNA CNN-ova NOVINARKA OBJAVILA SNIMKU IZ 1993.: / 'Ja branim svoje ljude i samo oni mogu da mi sude'

Image
Foto: Facebook

'Ja branim svoje ljude i samo oni mogu da mi sude. Ne postoji veća čast nego obraniti svoje ljude', rekao je Ratko Mladić 1993.

22.11.2017.
18:12
Facebook
VOYO logo

'S velikim zadovoljstvom danas gledam presudu iz Haaga, gdje je dobio doživotnu kaznu zatvora, proglašen krivim za genocid, istrebljenje i ubojstva', napisala je CNN-ova novinarka Christiane Amanpour na svojem Facebooku gdje je objavila video snimke koje je kao ratna reporterka snimila za CNN.

Slavna britansko-iranska novinarka CNN-a Christiane Amanpour izvještavala je iz brojnih ratnih i kriznih zona svijeta, a u Bosni i Hercegovini nalazila se u jeku rata gdje je 1993. razgovarala s tadašnjim vrhovnim zapovjednikom oružanih snaga bosanskih Srba, danas osuđenim ratnim zločincem Ratkom Mladićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
GENERAL ADEMI O MLADIĆU I PRIJELOMNICI U RATU: /

'Znao je samo tući po civilima, a kad bi naišao na Hrvatsku vojsku uvijek se povlačio'

Image
GENERAL ADEMI O MLADIĆU I PRIJELOMNICI U RATU: /

'Znao je samo tući po civilima, a kad bi naišao na Hrvatsku vojsku uvijek se povlačio'

Prilikom njihovog susreta, Amanpour je Mladića upitala jedno neugodno pitanje o mogućnosti da bude optužen za ratne zločine koje su tada prenijeli svi svjetski mediji.

'Bili bismo siromašni i bez muslimana. Dobro ih je imati uokolo, ali u manjoj koncentraciji', kazao je tada pred novinarima nasmješeni general Ratko Mladić govoreći o svojoj kampanji etničkog čišćenja i istrjebljenja Bošnjaka s prostora predviđenih za buduću Republiku Srpsku, koja je trebala postati dio Velike Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Za vaš narod i vaše vojnike, vi ste veliki čovjek i heroj. Za vaše neprijatelje, vi ste netko koga se treba bojati i mrziti. Kako se osjećate', upitala je Amanpour 'Mesara Bosne' kada ga je susrela na brdu iznad Sarajeva, na položaju odakle su njegove snage držale bosanski glavni grad u okruženju.

'Vrlo interesantno pitanje. Točno je i za jedno i za drugo što kažete', odgovorio joj je Mladić dodavši kako je odgovarao i na puno teža pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedočila strahotama u Sarajevu

Amanpour je izvještavala o ratu u BiH od njegovog početka 1992. iz opkoljenog Sarajeva, neprestano zasipanog snajperskim mecima i granatama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Svjedočili smo godinu dana svirepom ratnom stroju koji je zapovjednik bosanskih Srba pokrenuo, a njemu se nije sviđalo moje izvještavanje', kazala je Amanpour u jedom od javljanja iz bombardiranog Sarajeva.

Mladićeva krvava kampanja dosegla je svoj vrhunac genocidom u Srebrenici u srpnju 1995., kada su Mladićeve snage okrutno smaknule više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka usred zaštićene UN-ove zone. Mladićevi vojnici su prije toga dijelili djeci slatkiše, a on sam je uvjeravao bošnjačke civile da se ne trebaju bojati i da im se ništa neće dogoditi - pred televizijskim kamerama. No čim su se kamere ugasile, pripreme za pokolj su počele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokolj u Srebrenici konačno je potaknuo SAD da vojnom intervencijom u BiH zaustavi ratne strahote i natjera Srbe za pregovarački stol s Hrvatima i Bošnjacima, što je urodilo Daytonskim sporazumom. Uskoro nakon toga, Mladić je postao bjegunac, ali 2011. je uhvaćen i izručen Haagu.

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo