'NJIHOV SUKOB ZNAČIO BI NUKLEARNI RAT' / Hrvatski stručnjak upozorio na scenarij katastrofe: 'Za Ukrajinu je to jako opasno, a jasno je i zašto Rusija sad želi pregovarati'

Image
Foto: Profimedia

Smatra da su Putinove prijetnje nuklearnim oružjem očajnički potezi da se Zapad odvrati od pomoći Ukrajini

1.10.2022.
11:42
Profimedia
VOYO logo

Teško je steći jasnu predodžbu u tome kako će to funkcionirati kad je riječ o Donecku i Luhansku jer je njih Rusija priznala u administrativnim granicama, a Rusija ne kontrolira cijeli teritorij tih administrativnih jedinica. Započeo je razgovor za N1 bivši veleposlanik u Rusiji Božo Kovačević.

Image
POČINJE LI NUKLEARNI ARMAGEDON? /

Šprajc smiruje naciju: 'Mnogi kažu da ćemo uskoro biti ondje odakle smo i došli, dakle u pi… materini, ali...'

Image
POČINJE LI NUKLEARNI ARMAGEDON? /

Šprajc smiruje naciju: 'Mnogi kažu da ćemo uskoro biti ondje odakle smo i došli, dakle u pi… materini, ali...'

"Ali jasno je da Rusija želi pregovarati zato što očekuje da će u skoroj budućnosti za nju na terenu biti lošije nego sad”, dodaje i nastavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Putin oduzima tuđu zemlju pozivajući se na volju naroda, zanemarujući činjenicu da se i Ukrajina početkom 90-ih referendumom opredijelila za samostalnost. Priznaje samo referendume koji su organizirani pod ruskom vlasti i čiji je rezultat unaprijed poznat”, ističe i naglašava kako se u Kremlju moglo vidjeti puno više izraza zabrinutosti na licima ljudi.

Više ih brine sudbina njihove imovine

"Visoke dužnosnike više brine sudbina njihove imovine nego stanje Rusije. Svi su svoju imovinu prebacili na Zapad jer ne vjeruju državi koju su stvorili, a koja u najvećoj mjeri funkcionira kao aparat za bogaćenje pripadnika elite. Njihovo bogatstvo u većoj mjeri ovisi o Putinu i njegovoj volji nego što Putin ovisi o njima. Može se predvidjeti porast nezadovoljstva zbog pogubnih posljedica na rusku ekonomiju i zbog toga što će sve veći broj mrtvih stizati iz Ukrajine”, smatra Kovačević, koji se osvrnuo i na odlazak velikog broja ljudi iz Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Budući da je ruska vojska na rubu poraza, vojni vrh je napravio pritisak na Putina da proglasi mobilizaciju. I time je rat postao svakodnevni problem velikog broja Rusa koji su dosad Putinu tolerirali njegove avanture jer su se osjećali sigurnima i da se to njih ne tiče. Sad je jasno da se rat tiče se sve većeg broja Rusa i posljedice će biti katastrofalne”, smatra Kovačević.

"Ulazak Ukrajine u NATO? To je opasno za Ukrajinu jer se može dogoditi da neke članice NATO saveza, koje su inzistirale na pregovorima s Rusijom, kažu da će prihvatiti Ukrajinu ako se odrekne područja koja je Rusija anektirala. NATO brani svoje postojeće članice koje su napadnute te ne prima zemlje koje su već u ratu jer to znači da automatski ulazi u rat. Rat između NATO i Rusije značio bio nuklearni rat”, pojašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očajnički potez

Također, smatra da su Putinove prijetnje nuklearnim oružjem očajnički potezi da se Zapad odvrati od pomoći Ukrajini.

"Ruska vlast je donijela nekoliko iracionalnih odluka. Analitičari su upozoravali da Rusija s tih stotinjak vojnika ne može okupirati cijelu Ukrajinu te da Rusija sa svojim vojnim i ekonomskim potencijalom ne može trajno držati Ukrajinu pod okupacijom. Svi su upozoravali, Putin se na to oglušio”, naveo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rusija očajnički želi biti tretirana kao što je za vrijeme Hladnog rata bi tretiran Sovjetski savez. Zapadni svijet je pobijedio u Hladnom ratu. Amerika je htjela da se Sovjetski savez održi jer su htjeli učinkoviti nadzor nad nuklearnim arsenalom. Mislila je da će raspadom Sovjetskog saveza biti više država koje imaju nuklearno oružje. Kad se Sovjetski savez raspao, SAD je napravila pritisak na Ukrajinu da se odrekne svog nuklearnog oružja i prepusti Ruskoj federaciji”, objašnjava Božo Kovačević.

Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo