KOD NJIH TLO NE MIRUJE; Sinoć podrhtavalo čak 20 minuta, pa uslijedila hrpa potresa: / 'Moram ribici staviti manje vode u akvarij'

Image

Potresi na Islandu: Broj potresa magnitude od 4 po Richteru počeo se povećavati nakon zadnjeg tremora tla.

7.3.2021.
17:07
VOYO logo

Skoro dva tjedna Island pogađaju svakodnevni potresi, no u noći na nedjelju, oko 0:22, seizmolozi su zabilježili nešto nevjerojatno. Tlo je podrhtavalo čak 20 minuta. Nije riječ o potresu nego o podrhtavanju tla koje može biti znak moguće erupcije vulkana te je dobro poznato da je Island država poznata upravo po velikom broju vulkana. Ono što se noćas zbilo u Islandu bilo je slično tremoru tla od 3. ožujka, a on je pak trajao satima.

Broj potresa magnitude od 4 po Richteru počeo se povećavati nakon zadnjeg tremora. Neke magnitude bile su i veće prema Richterovoj skali. Najjači zabilježeni potres zbio se u 2:02 te je njegova magnituda iznosila 5 po Richteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POGODILO IH JE VIŠE OD 20.000 POTRESA U TJEDAN DANA; Geolozi su zabrinuti i poručuju: /

'Svi znakovi upućuju na neizbježnu erupciju...'

Image
POGODILO IH JE VIŠE OD 20.000 POTRESA U TJEDAN DANA; Geolozi su zabrinuti i poručuju: /

'Svi znakovi upućuju na neizbježnu erupciju...'

Epicentar mu je bio oko 3 kilometra jugozapadno od planine i vulkana Fagradalsfjall. Stanovnici Islanda podijelili su svoja iskustva na stranici EMSC-a, gdje često i Hrvati opisuju kakav su potres osjetili. Mnogi su pisali da im se krevet snažno zaljuljao i da ih je potres probudio. "Moram ribici staviti manje vode u akvarij, jadna je u malenom bazenu s valovima", glasio je jedan od komentara dok je jedan Islanđanin ustvrdio da je imao osjećaj kao da mu radni stroj prolazi kućom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog tjedna Island pogodilo 20.000 potresa

Više od 20.000 potresa potreslo je ovaj tjedan južni Island, uzdrmavši glavni grad Reykjavik i držeći geologe na nogama jer svi znakovi upućuju na erupciju vulkana u čekanju, izvijestio je Islandski meteorološki ured (IMO) u četvrtak 4. ožujka, piše Live Science. Ovotjedni maraton potresa nastavlja hrpu seizmičkih aktivnosti započetih 24. veljače kada je potres magnitude 5,7 pogodio blizinu islandskog poluotoka Reykjanes - oko 32 kilometra od glavnog grada.

Potresi u rasponu od 5,0 do 5,9 stepeni magnitude smatraju se umjerenima, a mogu dovesti do lagane štete na obližnjim zgradama, prema Michigan Technological Universityju. Srećom, epicentar potresa bio je dovoljno daleko od naseljenih područja otoka da nije zabilježena šteta ili ozljeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika većina od tisuća potresa koji su uslijedili nakon događaja 24. veljače bila je manja, sa samo dva templara koja su se registrirala iznad magnitude 5,0, prema IMO-u. Ipak, stanovnici Reykjavika osjećaju potres iz dana u dan, a neki se "bude s potresom, drugi [spavaju] potresom", rekao je Thorvaldur Thordarson, profesor vulkanologije na Sveučilištu Island.

'Nema razloga za zabrinutost'

Iako uznemirava, "nema razloga za zabrinutost", dodao je Thordarson, budući da su svi potresi bili mali i udaljeni da Reykjavik ostane neokrznut. U prošlosti su se seizmički rojevi poput ovog primijetili uoči vulkanskih erupcija na jugu Islanda, prema IMO-u. Pokret magme na granici gdje se susreću sjevernoamerička i euroazijska tektonska ploča vjerojatno je prouzročio drhtanje, navela je agencija, što bi moglo opskrbiti pet aktivnih vulkana na poluotoku Reykjanes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se bilo koji od vulkana na jugu Islanda raznese u vrhovima u narednim tjednima, erupcije će biti i očekivane i njima se može upravljati. Prema Thordarsonu, vulkani južnog Islanda doživljavaju "puls" aktivnosti svakih 800 godina ili tako nekako, a posljednji se puls dogodio između 11. i 13. stoljeća. Island je "na vrijeme" za još jedan erupcijski ciklus, dodao je.

Poput potresa, ove potencijalne erupcije također bi trebale predstavljati malu prijetnju stanovnicima Islanda. Takve erupcije ne bi izgledale nimalo poput eksplozivne erupcije vulkana Eyjafjallajökull 2010. godine, koji je u nebo poslao stupac pepela više od 9 km, prisilio stotine ljudi na evakuaciju i zaustavio europski zračni promet na šest dana, piše Live Science.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo