KINA JE JAKO NEUGODNO ZEZNULA TRUMPA UOČI NJEGOVA SUSRETA S KIMOM: / 'Teško je prenaglasiti dramatičnost situacije'

Image

Iznenedno zatopljenje odnosa Sjeverne Koreje i Kine, koje je označio nedavni dvodnevni posjet sjevernokorejskog vođe Pekingu, neugodno je iznenađenje za Amerikance.

29.3.2018.
7:21
VOYO logo

Iako datum sastanka nije još određen, jasno je da kada se američki predsjednik Donald Trump susretne sa sjevernokorejskim vođom Kimom Jong-unom, u prostoriji će biti prisutna i Kina. Biti će to snažan signal Trumpu da mladi vođa zatvorene države ima podršku najjačeg igrača u regiji, piše CNN.

Dvodnevni Kimov posjet Kini trebao je pokazati Washingtonu i Seulu da Pjongjang nije bez vlastitog diplomatskog arsenala dok pokušava izboriti ublažavanje sankcija i priznavanje Sjeverne Koreje kao legitimne nuklearne sile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija se naglo promijenila u Kimovu korist

Južna je Koreja priznala da nije sudjelovala u Kimovu putovanju u Peking. Viši predstavnik vlade u Seulu izjavio je kako ovo nisu predvidjeli te da će morati pažljivo pratiti siutuaciju.

"Sama činjenica da se sastao sam, kao i Kineska izjava nakon sastanka, stvarno povećavaju Kimovu prednost u nadolazećim razgovorima. To pokazuje da Kim ima prijatelja u Pekingu", rekao je Adam Mount iz Federacije američkih znanstvenika, gdje pokriva američku nuklearnu strategiju, odvraćanje i Sjevernu Koreju. "To znači da će Trumpov tim morati manevrirati kroz stvarno uske tjesnace. Teško je prenaglasiti dramatičnost razvoja situacije", rekao je Mount.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjete Kini dodatno je zakomplicirala situaciju za Trumpa, jer su odnosi Pjongjanga i Pekinga dugo vremena bili hladni. Sada kada su veze izgleda popravljene, to je loša vijest za Bijelu kuću, kaže Mount, koji dodaje kako je nesuglasje između Pekinga i Pjongjanga bilo najjači adut Amerike. Iako su donedavno postojale nade da će se na sastanku Trumpa i Kima možda čak raspravljati i o ukidanju sjevernokorejskog nuklearnog programa, sada je jasno da o tome neće biti ni govora.

Kina 'nastavlja igrati konstruktivnu ulogu'

Kineski je predsjednik Xi Jinping izjavio kako Kina "cijeni važne napore koje je učinila Sjeverna Koreja "povodom 'važnih promjena' koje su se ove godine dogodile na korejskom poluotoku, javila je kineska državna agencija Xinhua. Poruke iz Pjongjanga i Pekinga nakon sastanka svima su davale do znanja da ne može biti dogovora sa Sjevernom Korejom bez kineskog sudjelovanja. Xi je izjavio kako će "Kina nastaviti igrati konstruktivnu ulogu u vezi razgovora i surađivati sa svim stranama prema otapanju situacije na Poluotoku", javila je Xinhua.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraz "situacija na Poluotoku" ne odnosi se samo na napetosti u vezi sjevernokorejskog nuklearnog programa, već i na prisutnost američkih vojnih snaga na jugu i u okolnim vodama, gdje SAD i Južna Koreja redovito provode mornaričke vježbe. "Za SAD, denuklearizacija je denuklearizacija Sjeverne Koreje. Za Kima Jong-una, denuklearizacija se odnosi na cijeli Poluotok, što uključuje i Južnu Koreju", rekao je David Maxwell, umirovljeni pukovnik Specijalnih snaga SAD-a i pripadnik Instituta za korejsko-američke studije. "Kada režim govori o denuklearizaciji, oni žele kraj saveza SAD-a i Južne Koreje, uklanjanje američkih vojnih snaga s poluotoka i kraj nuklearnog kišobrana. Tak kada se taj uvjet ispuni, Sjever će pokrenuti svoj proces denuklearizacije."

Pristup Johna Boltona

Najnoviji savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika, prijašnji veleposlanik u UN-i i poznati jastreb John Bolton već je izrazio sumnju u iskrenost Sjeverne Koreje, rekavši da vjeruje kako su pozivi na razgovor Kimovog režima samo maska kojom kupuje vrijeme dok njegov nuklearni program ne bude potpuno spreman. A novi državni sekretar Mike Pompeo već je ranije zagovarao promjenu režima u Sjevernoj Koreji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SJEVERNOKOREJSKI VOĐA IZNENADIO CIJELI SVIJET: /

Kim Jong-un prvi put otputovao u inozemstvo nakon što je preuzeo vlast

Image
SJEVERNOKOREJSKI VOĐA IZNENADIO CIJELI SVIJET: /

Kim Jong-un prvi put otputovao u inozemstvo nakon što je preuzeo vlast

"U Washingtonu će izbiti žestoke borbe između onih koji žele provjeriti spremnost Sjeverne Koreje na suradnju i onih koji već neko vrijeme žude da krenu u sukob s Pjongjangom te se nadaju da su napokon dobili priliku", rekao je Mike Chinoy, dopisnik CNN-a koji je više puta posjetio Sjevernu Koreju. Koja će strana nadvladati ovisit će djelomično i o veličini uloge Pekinga, kao i koliku je količinu kineskog utjecaja Washington spreman podnijeti.

"Ne bismo smjeli pristati da Kina bude domaćin samita, niti da uopće bude prisutna na njemu", rekao je Maxwell, koji je dodao kako bi najbolja opcija za SAD bila kada bi se Trump i Kim samo sastali i izmijenili pozdrave te omogućili diplomatskim stručnjacima da počnu proces pregovora o sporazumu, bez nekakvih naglih odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo