KINA DRŽI SJEVERNU KOREJU U ŠACI: / Peking još nije poduzeo najbolniji pritisak, udarac koji bi režim Kim Jong-una bacio na koljena

Image
Foto: AFP
17.8.2017.
7:19
AFP
VOYO logo

Kina je mnoge iznenadila već prilikom prošlotjednog izglasavanja novih, još oštrijih ekonomskih sankcija Sjevernoj Koreji u Vijeću sigurnosti UN-a, a zbog njenih najnovijih testiranja raketa.

Kina iznenadila glasujući za sankcije

Do sada je Kina, po pitanju sankcija Pjongjangu, obično stavljala veto ili u boljem slučaju bila suzdržana. No, ovoga puta Kina je glasovala za sankcije, a kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi kazao je pred novinarima da će njegova zemlja "u punom opsegu" poštivati sankcije protiv Sjeverne Koreje, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je tako obustavila uvoz niza proizvoda iz te zemlje. Primjerice, potpuno je obustavila uvoz željeza, željezne rudače, olova, ugljena i morskih plodova iz Sjeverne Koreje, što je velik udarac toj zemlji budući da se čak 80 posto sjevernokorejskog izvoza odvija preko Kine. Kinesko pristajanje na sankcije mogle bi Sjevernoj Koreji izbiti iz državne blagajne čak milijardu dolara.

Peking je i na druge načine pokazao kako je "okrenuo list" kada je riječ o Sjevernoj Koreji. Deutsche Welle napominje da je dosadašnji posebni izaslanik Kine u Sjevernoj Koreji Wu Dawei "otpremljen u mirovinu", a na njegovo mjesto je došao Kong Xuanyou, dosadašnji zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MOŽE LI SVIJET ODAHNUTI? Sjeverna Koreja odgodila odluku o napadu na Guam: /

'Ako će Jenkiji i dalje ustrajati...'

Image
MOŽE LI SVIJET ODAHNUTI? Sjeverna Koreja odgodila odluku o napadu na Guam: /

'Ako će Jenkiji i dalje ustrajati...'

Zadnji i najjači adut Pekinga je - nafta

No, unatoč svemu tome Kina još nije poduzela onaj, za režim u Pjongjangu, najbolniji pritisak. Riječ je o - nafti.

"Kina je najvažniji isporučitelj energenata za Sjevernu Koreju. Bez te nafte Sjevernokorejanci više ne bi mogli slijediti svoj atomski program. Ako dosadašnje sankcije ne budu uspješne, onda Kina može povući i tu temu." ", kazala je za Bloomberg Enda Curran, stručnjakinja za to područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tvrdi i Gong Keyu s Instituta za međunarodne odnose u Šangaju koja je za njemačku postaju ARD kazala kako je nafta od životne važnosti za Sjevernu Koreju. Problem je, kaže Keyu, što takve sankcije najprije pogađaju civilno stanovništvo.

"Nafta se može koristiti za vojsku, ali i za civilne svrhe, za vojne vježbe i ratno zrakoplovstvo kao i za traktore poljoprivrednika Sjeverne Koreje. Tu je teško povući granicu između civilnog i vojnog korištenja", kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Sjeverna Koreja i sama uvozi naftu, no najvažniji izvor ipak joj je Kina.

Image
Foto: AFP

The sun sets over the Friendship bridge on the Yalu River connecting the North Korean town of Sinuiju and Dandong in Chinese border city of Dandong on July 5, 2017. North Korea's test-firing of a missile apparently capable of reaching Alaska underlines the shrinking options for US President Donald Trump to halt Pyongyang's nuclear drive after losing faith in China's mediation efforts. / AFP PHOTO / Nicolas ASFOURI

Sankcije su na snazi, ali šverceri ne spavaju

Iako je u prvoj polovici ove godine trgovinska razmjena Kine i Sjeverne Koreje porasla za 30 posto, Gong Keyu tvrdi kako razmjena već godinama opada. Do prošle godine, kaže ona, Kina je u Sjevernu Koreju izvozila bar osnovne količine robe od životne važnosti, a onda je teoretski obustavila svaku razmjenu. No, zato cvjeta ona neslužbena razmjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Keyu kaže da je to zbog činjenice da Kina i Sjeverna Koreja imaju granicu dugu 1.400 kilometara.

"Na kinesko-korejskoj granici se može vidjeti mnogo trgovaca koji i dalje vode svoje poslove. Nije da Kina to ne želi obustaviti, ali je jednostavno veoma teško", tvrdi Gong Keyu, dodajući da će od sankcija profitirati šverceri te da neće biti potpunog prekida isporuke roba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deutsche Welle piše kako se iz Washingtona već više puta čulo "razočaranje" zbog previše blagog odnosa prema zveckanju oružjem iz Sjeverne Koreje. Stoga je ova obustava uvoza jasan znak da Kina sudjeluje u međunarodnom pritisku na Sjevernu Koreju, ali i da ima još trgovinskih spona koje bi se mogle prekinuti.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo