KAKO JE JEDAN TWEET PROMIJENIO TIJEK POVIJESTI: /

'Ni danas nam nije posve jasno što se zapravo dogodilo'

Image

Jedan je tweet lani naglo pretvorio Njemačku u obećanu zemlju za izbjeglice koje ulaze u Europu.

26.8.2016.
7:07
VOYO logo

Tweet je imao 175 retweetova i 165 lajkova, što ne upućuje na pretjerano veliki doseg ove objave. No, u Njemačkoj se danas ističe kako je to prvi post na društvenim mrežama koji je promijenio tijek europske povijesti, piše Guardian.

Pozivajući se na EU zakon određen na konvenciji u Dublinu 1990. godine, ovaj je tweet protumačen kao de facto suspenzija pravila da prva europska zemlja u koju izbjeglice stignu treba preuzeti njihove zahtjeve za azil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PONOVNO SE OTVARA BALKANSKA MIGRANTSKA RUTA? Očekuje se val stotina tisuća izbjeglica iz Grčke

Procurio interni dopis

Do tog trenutka u 2015. do Europe je stiglo već više od 300.000 azilanata, što je bilo dvaput više nego u cijeloj 2014. godini. Iako ovaj tweet sigurno nije pokrenuo krizu, učinio je Njemačku prvim izborom među odredištima na koje su Sirijaci mogli otići; primjerice, Švedska im je u to vrijeme nudila neograničen azil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godinu dana kasnije, njemački političari i dužnosnici u središtu berlinskog birokratskog stroja još uvijek pokušavaju dokučiti kako je došlo do objave tog tweeta.

Image

Četiri dana ranije Angelika Wenzl, visoka dužnosnica vlade u državnoj agenciji za izbjeglice (BAMF) poslala je interni dopis pod naslovom "Pravila za obustavu Dublinske konvencije za sirijske građane" na adrese 36 ureda diljem zemlje, navodeći da Sirijci koji su podnijeli zahtjev za azil u Njemačkoj neće više biti slani natrag u zemlju u kojoj su prvi put stali na europsko tlo.

Image
DOISTA NEVJEROJATNO: /

Pogledajte što čeka dvije danske političarke koje su pomogle migrantima

Image
DOISTA NEVJEROJATNO: /

Pogledajte što čeka dvije danske političarke koje su pomogle migrantima

Poruka se proširila poput požara

Odvjetnici koji surađuju s BAMF-om istaknuli su da Dublinska konvencija daje zemljama članicama pravo da preuzmu zahtjev za azilom koji je zaprimila druga zemlja. Još nije poznato kako je interni dokument Angelike Weinzl procurio u medije. List Der Spiegel pisao je kako je dokument u javnost pustio Pro Asyl, najveća njemačka udruga koja zagovara prava imigranata, no iz te nevladine organizacije kažu da nisu znali za dopis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maximilian Pichl, pravni savjetnik Pro Asyla, rekao je kako je on bio jedan od mnogih odvjetnika koji su preplavili BAMF upitima da im pojasne taj dokument, a što je na kraju kulminiralo onime što je Die Zeit nedavno opisao kao "sudbonosni tweet".

Poruka se na starinski način, usmenom predajom, poput požara proširila među izbjeglicama koje su kretale u Europu ili već čekale u izbjegličkim kampovima. "U ovom trenutku postoji samo jedna zemlja - Njemačka", izjavio je sirijski inženjer Guardianu nakon što je nekoliko dana kasnije prošao balkansku rutu. "Gdje su ostali? Postoji samo Njemačka. Samo Merkel."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Svi su postali Sirijci'

Do sredine kolovoza 2015. godine u Mađarskoj je bio registrirano 150.000 izbjeglica. Nakon BAMF-ova tweeta mnogi su to odbili učiniti, navodno pokazujući na mobitelima tu objavu policiji i graničnim policajcima. Veleposlanik Mađarske u Njemačkoj kasnije je ustvrdio da je dan nakon objave tweeta srpska policija uz granicu pronašla tisuće odbačenih putovnica. "Od tog trenutka, svaki je izbjeglica postao Sirijac", rekao je Peter Györkös.

Kad je Györkös nazvao njemačko ministarstvo unutarnjih poslova, dužnosnici su mu rekli da ne znaju ništa o tweetu. Idućeg je dana njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maizière na presici kazao da suspenzija Dublinske konvencije "nije pravno obvezujući akt" nego više "smjernica za djelovanje na terenu".

Image

Nekoliko tjedana kasnije Manfred Schmidt, voditelj BAMF-a, odstupio je zbog "osobnih razloga". No, godinu dana kasnije već su vidljive dugoročne posljedice tog tweeta. Europska komisija u travnju je objavila niz mjera za preustroj Dublinske konvencije, koju su odvjetnici koji se bave zaštitom ljudskih prava dugo kritizirali jer nepravedno prebacuje glavni teret izbjegličke krize na siromašnije zemlje na rubu Europske unije, a štiti bogatije države u unutrašnjosti.

Izvori bliski BAMF-u ističu da objava tweeta nije bila usmjerena miniranju nepopularne Dublinske konvencije nego rasterećenju agencije od velikog vala dodatnih birokratskih obveza vezanih uz migrante, s kojim se nije bila u stanju nositi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo