OPTUŽENI ZA NAPADE / Američki obavještajci u lovu na članove opasne skupine: Povezani su s vrhom države kojoj se SAD ne smije 'zamjeriti'

Image
Foto: Profimedia

Kompanija za cyber sigurnost Fire Eye još je 2019. godine američkim vlastima dostavila dokaze o povezanosti hakerske skupine Wicked Panda s Komunističkom partijom Kine

22.6.2023.
22:54
Profimedia
VOYO logo

Američki Federalni istražni ured (FBI) nedavno je ponovno aktivirao međunarodnu tjeralicu za više kineskih državljana zbog velikog broja hakerskih napada. Američki stručnjaci također tvrde kako grupa 'Wicked Panda' (poznata i kao 'Bronze Atlas') ne samo da ima podršku kineskih vlasti, već i samog vojnog vrha Kine.

Kompanija za cyber sigurnost Fire Eye još je 2019. godine američkim federalnim vlastima dostavila dokaze o povezanosti ove hakerske skupine s Komunističkom partijom Kine, kao i tamošnjom obavještajnom zajednicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad panda postane haker

Američke obavještajne službe Wicked Pandu službeno nazivaju APT-41 (Active Persistent Threat). Ta je skupina optužena za hakerske napade na zapadne financijske, telekomunikacijske i tehnološke kompanije, kao i one iz zdravstvenog sektora. Vođa ove grupe je Zhang Xuguang, iako je vrlo vjerojatno da je to lažni identitet. S druge strane, FBI je na potjernicu stavio Fu Qianga, Lizhi Jianga, Dallin Tana, Qian Chuana i Haoran Zhanga za koje se sumnja da su pripadnici drugog (većeg) kineskog hakerskog kolektiva pod nazivom 'Barium'.

Image
'SVE SU POKUŠALI ZATAŠKATI' /

Eksplozivno izvješće uglednog lista: 'U curenju korone iz laboratorija sudjelovala je i kineska vojska!'

Image
'SVE SU POKUŠALI ZATAŠKATI' /

Eksplozivno izvješće uglednog lista: 'U curenju korone iz laboratorija sudjelovala je i kineska vojska!'

Pripadnici te skupine također su osumnjičeni i za pristup "zaštićenim računalima" (američki izraz za državna računala), kao i za pristup privatnim računalima i uređajima šestoro američkih i dvoje britanskih državljana. Budući da nisu objavljena imena ovih pojedinaca niti detalji napada, vrlo je vjerojatno da su oni pripadnici zapadnih obavještajnih službi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina ne izručuje svoje državljane

Mala je vjerojatnost da će se ovi kineski državljani uskoro (ako i ikada) pojaviti pred američkim istražnim organima. Kina, naime, ima strogu diplomatsku politiku po kojoj ne samo da ne prihvaća ovakve optužnice, nego ih smatra "izravnim miješanjem u njene unutarnje stvari".

SAD, inače, imaju veliki interes da 'spuste loptu na zemlju' u trenutnim odnosima s Kinom. Washington je, prije svega, zainteresiran za smirivanje tenzija u Južnom kineskom moru i oko Tajvana, kao i da Kina ne opskrbljuje Rusiju oružjem i tehnologijom za rat u Ukrajini. Službeni Peking koristi ovu kartu kako bi od SAD doslovno iznudio bolje trgovinske uvjete te veće kvote za različite vrste roba. SAD su samo tijekom prošle godine uvezle više od 500 milijardi dolara vrijednih različitih proizvoda iz Kine kao i njenog susjeda Tajvana. S druge strane, Washington je krajem 2022. uveo niz ograničenja na uvoz elektroničke opreme i dijelova te na izvoz svojih naprednih tehnologija i transfer znanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo