ISTRAŽIVANJE KOJE ĆE UZDRMATI STARI KONTINENT: / Najveće europske banke skrivaju milijarde u poreznom raju na Kajmanskom otočju

Image

Najveće europske banke preusmjerile su 25 milijardi eura putem poreznih oaza u 2015.

28.3.2017.
7:37
VOYO logo

Dvadeset najvećih kreditora nisu platili porez na 383 milijuna eura profita u sedam poreznih utočišta te godine, a 4.9 milijardi zarade rezervirano je za Luksemburg, što je više nego u Ujedinjenom Kraljevstvu, Švedskoj i Njemačkoj zajedno, stoji u izvješću Oxfama. Ta je studija temeljena na podacima izdanima pod novim regulacijama Europske unije, koje zahtjevaju da banke prijave zarade pojedinačno po državama, piše Bloomberg.

Najveće svjetske kompanije na meti kritika

Podružnice banaka u niskim poreznim jurisdikcijama dvaput su profitabilnije od drugih, a zaposlenici su im četiri puta produktivniji, generirajući prosječni profit od 171.000 eura po osobi godišnje, u usporedbi sa 45.000 eura u prosijeku, stoji u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke od najvećih svjetskih kompanija na meti su kritika zbog preusmjeravanja profita kroz mjesta kao što su Bermuda ili Kajmansko otočje te Irska. To je izazvalo prijetnje vlada oštrijim mjerama kako bi osigurale više plaćanja poreza. Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj objavila je plan kojem je cilj ograničavanje mogućnosti kompanija da dobiju niske stope u jurisdikcijama gdje nemaju pave ekonomske aktivnosti, procjenjujući da prebacivanje profita vlade stoji oko 240 milijardi dolara izgubljenog prihoda godišnje.

'Vlade moraju promijeniti pravila kako bi spriječile banke i ostale velike trvtke koje koriste porezne oaze da sakriju poreze ili pomognu klijentima da to učine', kaže Manon Aubry iz Oxdama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nova transparentna pravila Europske unije daju uvid u porezne afere europskih najvećih banki', dodaje.

Vlade žele vratiti povjerenje javnosti

Najmanje 628 milijuna eura profita europske su banke prijavile u poreznim utočištima u kojma nemaju svog osobalja, stoji u izvješću Oxfama. Kao primjer se navodi francuska banka BNP Paribas, koja je rekla da je 2015. na Kajmanskom otočju ostvarila 134 milijuna eura profita iako tamo nema svoje osoblje i zaposlenike. Deutsche Bank AG, najveća njemačka banka prijavila je gubitak u matičnoj zemlji, ali i dobit od 1.9 milijarde eura u poreznim utočištima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke su pod istragama zbog pomaganja svojim klijentima u izbjegavanju poreza nakon afere poznate pod imenom Panama Papers, u kojoj je otkriveno milijarde dolara skrivenih u poreznim utočištima diljem svijeta.

U pokušaju izlaska iz skandala u kojeg su upletene tvrtke poput HSBC Holdings Plc i UBS Group AG, vlade su se obvezale na obračun s izbjegavanjem plaćanja poreza i pranjem novca kako bi vratile povjerenje javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo