'NEĆEMO ČEKATI ZAUVIJEK' / Dok su sve oči uprte u Ukrajinu i na Tajvan, pregovori o nuklearnom oružju u ovoj zemlji ne slute na dobro

Image
Foto: Profimedia

Pregovori o oživljavanju nuklearnog sporazuma s Iranom iz 2015. u zastoju su mjesecima

4.8.2022.
0:02
Profimedia
VOYO logo

Europska unija poduzima posljednji napor da spasi iranski nuklearni sporazum, sazivajući sve pregovarače na neočekivani i iznenadni nastavak pregovora u četvrtak, rekla su za Politico tri izvora upoznata sa situacijom. Cilj je, kao i mjesecima ranije, obnoviti sporazum iz 2015. prema kojem je Iran pristao ograničiti svoje nuklearne ambicije u zamjenu za ublažavanje sankcija nametnutih toj zemlji. Sporazum je gotovo mrtav od 2018., a pregovori o njegovom oživljavanju zapeli su ranije ove godine.

Podsjetimo, iranski nuklearni sporazum sklopila je administracija Baracka Obame, a Donald Trump ga je napustio 2018. Za Joe Bidena ovaj sporazum je bio prioritetno pitanje, kada je stupio na dužnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POVIJESNA ODLUKA: /

Iranski parlament odobrio nuklearni sporazum s velikim silama

Image
POVIJESNA ODLUKA: /

Iranski parlament odobrio nuklearni sporazum s velikim silama

Biden: 'SAD neće zauvijek čekati Iran'

Biden je sredinom srpnja rekao da SAD "neće zauvijek čekati" da se Iran ponovno pridruži neaktivnom nuklearnom sporazumu, i to dan nakon što je rekao da bi bio spreman upotrijebiti silu protiv Teherana kao posljednje sredstvo, ako bude potrebno. "Nećemo čekati zauvijek", poručio je tada, ali i izrazio nadu da se Iran može uvjeriti da se ponovno pridruži sporazumu. "I dalje vjerujem da je diplomacija najbolji način za postizanje ovog ishoda", rekao je Biden tada.

Inače, Izrael se protivio izvornom nuklearnom sporazumu, postignutom 2015., jer bi njegova ograničenja na iransko nuklearno obogaćivanje istekla, a sporazum se nije bavio iranskim programom balističkih projektila ili vojnim aktivnostima u regiji. Priča se zakomplicirala i uslijed ruske invazije na Ukrajinu. Naime, rat u Ukrajini, praćen sporom oko toga hoće li SAD ukloniti svoju terorističku oznaku s iranske vojne jedinice, zaustavio je bilo kakav konačan dogovor. Rusija se sve više izjašnjavala protiv američkih sankcija Tehranu. Odnosno, počela je zahtijevati da se sanckcije ukinu i Moskvi i Teheranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki dužnosnik: 'Naša očekivanja su skromna'

Sada, pregovarači dolaze u Beč kako bi vidjeli postoji li nada za obnovu sporazuma a očekuje se da će biti prisutni diplomati iz SAD-a, Irana, Kine, Rusije, Njemačke, Velike Britanije i Francuske, kao i EU, koja djeluje kao posrednik jer Iran odbija razgovarati izravno sa SAD-om.

Enrique Mora, visoki dužnosnik EU-a koji koordinira pregovore, potvrdio je nastavak pregovora na Twitteru - potez koji dolazi nedugo nakon što je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell u srpnju otkrio da je poslao ažurirani tekst kojim bi se i SAD i Iran vratili u sporazum. Sastanci će se uglavnom održavati u luksuznom hotelu Palais Coburg koji se nalazi u prvom povijesnom okrugu Beča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvori upoznati s pregovorima upozorili su za Politico da je još prerano govoriti hoće li pregovori biti uspješni jer postoje brojne neriješene razlike, a nije jasno je li Iran promijenio svoje stajalište nakon što je prethodna runda pregovora propala u ožujku. "Naša očekivanja su skromna", rekao je američki dužnosnik Rob Malley. "Ali spremni smo uložiti istinski napor na temelju najnovijeg teksta EU-a - koji je sam Borrell opisao kao najbolji mogući ishod - da vidimo možemo li zatvoriti."

Teheran još uvijek nije zadovoljan nacrtom

Borrell je iznio nešto što se činilo kao posljednja molba u članku za FT u srpnju. "Nakon 15 mjeseci intenzivnih, konstruktivnih pregovora u Beču i nebrojenih interakcija sa sudionicima JCPOA-e i SAD-om, zaključio sam da je prostor za dodatne značajne kompromise iscrpljen", napisao je Borrell, koristeći akronim za dogovor, službeno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan djelovanja. "Sada sam stavio na stol tekst koji se bavi, s preciznim detaljima, ukidanjem sankcija kao i nuklearnim koracima potrebnim za obnovu JCPOA-e", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije poznato kakav je stav Irana o najnovijem tekstu EU. U nedavnim izjavama, iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian rekao je da je Iran spreman "razgovarati o daljnjim detaljima" u Beču, čime je signalizirao da Teheran još uvijek nije zadovoljan nedavnim nacrtom.

Neobjašnjiva prisutnost čestica urana

Jedno teško pitanje odnosi se na neobjašnjivu prisutnost čestica urana na raznim mjestima u Iranu. Budući da Iran nije pružio vjerodostojne odgovore o njihovoj prisutnosti, Vijeće guvernera Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) je početkom lipnja donijelo rezoluciju kojom osuđuje Iran. To je navelo Iran da uzvrati isključivanjem kamera IAEA-e koje su se koristile za praćenje usklađenosti Teherana s JCPOA-om. Iran navodno želi da se istraga IAEA-e prekine prije nego što se vrati na JCPOA. Također postoje otvorena pitanja u vezi s opsegom ublažavanja sankcija, kao i iranskih zahtjeva za jamstvima da SAD neće ponovno napustiti sporazum pod novom administracijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, Iran je također nastavio poboljšavati svoj nuklearni program. U ponedjeljak je Behrouz Kamalvandi, glasnogovornik Iranske organizacije za atomsku energiju, objavio da Iran aktivira "stotine" novih i naprednih centrifuga koje su prethodno bile instalirane u iranskoj podzemnoj nuklearnoj lokaciji u Natanzu. Ta je objava došla je samo nekoliko sati nakon što je Ministarstvo financija SAD-a reklo da će sankcionirati brojne tvrtke koje koristi iranska Persian Gulf Petrochemical Industry Commercial Company.

Iran je uvijek tvrdio da je njegov nuklearni program miroljubiv i da nema namjeru proizvesti atomsku bombu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo