"Oni kažu da Turska neće imati mjesto u Europskoj uniji ako se smrtna kazna vrati. Neka bude tako", rekao je Erdogan obećavši da ako parlament donese takvu odluku da će je on potvrditi.
'Ako prevagne glas za, neće nas primiti u EU'
Erdogan od prošlogodišnjeg krvavog pokušaja puča sve više izražava podršku vraćanju smrtne kazne za pučiste.
"Oni govore da ako 16. travnja prevagne glas 'za', da nas neće primiti u EU. O, kad bi oni samo mogli donijeti tu odluku, olakšali bi nam posao", istaknuo je Erdogan u Antaliji.
Pritom je mislio na predstojeći referendum o proširenju predsjedničkih ovlasti kojeg je nazvao trenutkom odluke.
Turski predsjednik već treći dan ističe kako će nastaviti nazivati europske čelnike "nacistima" i "fašistima" dokle god će oni njega prozivati "diktatorom". Ovog je tjedna najavio i da će napraviti reviziju političkih i administrativnih odnosa svoje države s EU-om.
'Održat ćemo i referendum o članstvu u EU'
Osvrnuo se na referendum koji će se u Turskoj održati 16. travnja, a na kojem će se birači izjašnjavati o izmjenama ustava koje bi Erdoganu donijele puno veće ovlasti.
"Sada se pripremamo za referendum 16. travnja, a nakon toga odabrat ćemo datum za referendum o članstvu u EU i obvezujemo se da ćemo poštovati volju našeg naroda što god on odluči", rekao je Erdogan u gradu Antalyiji.
Predsjednik Turske to je rekao dan pošto je najavio da će razmotriti sve političke i administrativne veze s EU, uključujući i sporazum iz ožujka 2016. kojim se Turska obvezala zaustaviti ilegalnu migraciju preko svog teritorija u zamjenu za 3 milijarde eura financijske pomoći Unije, ali je također rekao da će održati gospodarske odnose s blokom.
'Turska na vratima EU već 54 godine'
"Turska čeka na vratima (EU) 54 godine", rekao je Erdogan spominjući 1963. kada je Ankara postala partner bloka u ekonomskoj uniji.
Pristupne pregovore s EU službena Ankara počela je 2005., ali oni napreduju puževim korakom zbog niza pitanja kao što su zabrinutost Unije stanjem ljudskih prava u Turskoj i oklijevanje europskih zemalja da u klub prime većinsku muslimansku zemlju.
Odnosi Turske i EU-a osobito su pogoršani nakon što su dvije članice Unije otkazale planirane skupove na svom teritoriju turskih političara koji su trebali lobirati kod turskih radnika u EU da se odazovu na referendum o jačanju predsjedničkih ovlasti. Njemačka i Nizozemska svoju su odluku opravdale sigurnosnim razlozima, no Erdogan ih je optužio za "nacističke metode" i gušenje slobode govora.