EKSTREMIZAM U BIH: / Ministar otkrio koliko je Bošnjaka trenutno u Siriji i Iraku te koliko ih je dosad poginulo

Image
Foto: AFP, SAFIN HAMED
6.12.2016.
15:32
AFP, SAFIN HAMED
VOYO logo

Image
IZVJEŠĆE SIPA-e: /

'BiH postaje glavni regrutni centar ekstremizma, ISIS već prebacuje članove'

Image
IZVJEŠĆE SIPA-e: /

'BiH postaje glavni regrutni centar ekstremizma, ISIS već prebacuje članove'

"U posljednjih šest mjeseci niti jedan državljanin BiH nije tamo otišao", kazao je Mekić u uvodnom izlaganju na tematskoj sjednici Parlamentarne skupštine Srednjoeuropske inicijative (SEI), posvećenoj strategiji sprječavanja i borbi protiv terorizma u svjetlu migracijske krize.

BiH je svjesna rastućeg ekstremizma

Mektić je kazao kako su vlasti u BiH odlučne suočiti se s nasilnim ekstremizmom i terorizmom, jer su svjesne postojanja tog problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je i u kazneni zakon BiH uvedena odredba po kojoj je ratovanje u redovima terorističkih organizacija postalo kazneno djelo za koje se može dobiti kazna do pet godina zatvora.

Pred bosanskohercegovačkim pravosuđem po toj je osnovi optuženo 40 osoba, izrečene su prve presude, a s nekima od optuženih je postignut sporazum o priznavanju krivnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pravilu je u takvim slučajevima riječ o kaznama zatvora do godinu dana, a Mektić je priznao kako je to zapravo rezultat činjenice da je teško uvijek prikupiti konkretne dokaze o tome da se netko doista borio u redovima terorista, što je preduvjet izricanja dužih kazni.

Nagodba o priznanju krivnje, kako je pojasnio, važna je kada je riječ o osobama koje su spremne surađivati sa sigurnosnim agencijama i otkriti dodatne podatke nužne za dalje istrage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

50 državljana BiH poginulo u Siriji i Iraku

Sigurnosne službe u BiH raspolažu informacijama kako je u Siriji i Iraku do sada poginulo 50 bosanskohercegovačkih državljana, a 60 ih se vratilo u zemlju.

"Naše je stajalište nulta tolerancija prema svim djelima povezanim s terorizmom", ustvrdio je Mektić dodajući kako se posebne mjere poduzimaju s ciljem deradikalizacije osoba povezanih s terorizmom i ekstremizmom, pri čemu se koriste se metode zapadnih zemalja, posebice Francuske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radikalizirane zajednice u BiH, kako je istaknuo, dobro su poznate, a s njihovim pripadnicima ciljano se radi uz potporu nevladinih i obrazovnih institucija te s Islamskom zajednicom.

'Mediji šire senzacionalističke informacije'

"Osobno nisam zadovoljan onim što mediji rade na deradikalizaciji, čak mislim da mediji dodatno radikaliziraju šireći senzacionalističke informacije", kazao je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdio je kako migrantska kriza do sada nije bitnije utjecala na BiH, iako se država za nju pripremila uspostavivši posebni državni krizni stožer koji bi se time bavio.

Na granice BiH, kako je pojasnio, sporadično su dolazile skupine izbjeglica, no među njima nije bilo osoba koje bi se mogle dovesti u vezu s terorizmom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"BiH će prihvatiti svako europsko rješenje za suočavanje s migrantskom krizom", zaključio je Mektić.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo