DOK SE NATO ŠIRI: / Znate li gdje sve u svijetu Rusija ima vojne baze?

Image
Foto: AFP, PAUL GYPTEAU

Rat u Ukrajini i rušenje ruskog aviona doveli su odnose Rusije i Zapada, vojno okupljenog u NATO savezu, na najniže točke od Hladnog rata.

26.12.2015.
15:00
AFP, PAUL GYPTEAU
VOYO logo

Širenje NATO saveza pri tome ne pomaže u poboljšavanju odnosa s Rusijom, dapače, bolji poznavaoci ruske politike kažu da je to upravo ono što najviše iritira Moskvu. Nedavno je, primjerice, Crna Gora dobila pozivnicu za članstvo u NATO savezu.

S druge strane, Zapad Rusiju doživljava kao agresivnu, zbog politike u Ukrajini, pa i svaka vijest o eventualnom širenju ruske vojne prisutnosti izvan njenih granica (a i unutar njih), izaziva pozornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom mjeseca pojavile su se informacije da Rusija planira napraviti još jednu bazu u Siriji i otvoriti još jedan aerodrom (jedan sirijski aerodrom već koristi, a ima pomorsku bazu). Moskva je međutim te priče demantirala, kao i priču o tome da će ruska vojska izgraditi zračnu bazu u Bjelorusiji.

Image
U AKCIJI: /

Pogledajte kako izgleda ruski protuzračni štit u Siriji

Image
U AKCIJI: /

Pogledajte kako izgleda ruski protuzračni štit u Siriji

Gdje su ruske vojne baze?

Kako piše ruska Gazeta, ruske vojne baze izvan njenog teritorija su pretežno na teritoriju bivšeg SSSR-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je uglavnom o zračnim bazama i sustavima protuzračne obrane, ali i o postrojenjima za praćenje situacije u svemiru.

Prema podacima ruskog Ministarstva obrane, ukupna površina tih objekata iznosi više od 700.000 hektara, uključujući i vodu u jezeru Isik Kul, najvećem jezeru u Kirgistanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, PAUL GYPTEAU
Image
Foto: AFP, PAUL GYPTEAU

Ruska baza Hmeimim u Siriji

Baza crnomorske flote

Poslije referenduma na Krimu, kada je prošle godine taj poluotok pripojen Rusiji, ruske oružane snage su preuzele kontrolu nad svim objektima koje je po ugovoru s Ukrajinom koristila ruska Crnomorska flote. Rusija sada tu bazu smatra svojom, bez obzira što aneksiju Krima svijet ne priznaje.

Osim toga, vojska ponovo upravlja radarskom stanicom Dnjepar u Sevastopolju, kao i svemirsko-komunikacijskim sustavom "Pluton" na Krimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MOĆNI STROJEVI ZA UBIJANJE: /

Ovo su ruski avioni koji siju strah Sirijom

Image
Foto: Twitter
Image
Foto: Twitter

Sirija, Vijetnam...

Ruski vojni objekti u inozemstvu koji imaju status vojnih baza nalaze se u Belorusiji, Kazahstanu, Tadžikistanu, Armeniji i Kirgistanu, kao i u Siriji i Vijetnamu, Gruziji, Moldaviji, Južnoj Osetiji, Abhaziji i Pridnjestrovlju.

Ovi potonji, koji se nalaze izvan granica nekadašnjeg SSSR-a,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gazeta podsjeća da se zračna baza Hmejmim nalazi u Siriji u sjeverozapadnoj provinciji Latakija. Zakonski, ističe ruski portal, baza ne pripada Rusiji, ali je njena vojska aktivno koristi, a i osigurava je čak 600 ruskih vojnika.

Tartus

Rusija u Siriji u gradu Tartusu takođe ima objekte koje koristi za popravke i pružanje logističke pomoći. Jedini ruski mornarički logistički centar na Mediteranu, objekt u Tartusu, održavaju civilni izvođači, a vjeruje se da ga čuvaju i dva vojna odreda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zanimljivo je", ističe Gazeta, "da je početkom 2015. sirijski predsjednik Bašar el Asad rekao da mu ne bi smetalo da Rusija pretvori logistički objekt u Tartusu u punopravnu vojnu bazu. Za sada, Rusija nije potvrdila da ima ikakve planove s tim u vezi".

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo