Između 30 i 50 tisuća jamaca plaća tuđi kredit!

'Počelo je tako što je me kolegica s posla pitala mogu li joj biti jamac.

14.7.2012.
18:48
VOYO logo

Mnogi građani Crne Gore koji su u vrijeme tzv. "ekonomskog buma" digli kredite danas imaju problema s vraćanjem pozajmljenog novca, a teret otplate pao je i na jamce koji moraju vraćati novac koji su pozajmili i potrošili drugi. Jamaca koji otplaćuju tuđe kredite ima između 30 i 50 tisuća u Crnoj Gori, piše Radio Slobodna Europa.

"Brojni građani u tom periodu, po osnovu recidiva iz socijalističke ekonomije da je žirantstvo solidarnost i dobročinstvo, a ne oštar obavezni odnos, pristali su biti jamci brojnim građanima računajući da neće imati neke velike obaveze", ocijenio je problem bankarski ombudsman Halil Kalač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći krivci su banke

No, Dejana Savićević, izvršna direktorica nevladine organizacije "Građanski bankarski ombudsman", ne slaže se s ocjenom da je masovna pojava jamaca koji vraćaju tuđe kredite isključivo njihova odgovornost.

"Najveći krivci su banke. Bankarski službenici koji su bili zaduženi za kredite imali su deal s ljudima koji su uzimali te kredite, bez obzira na to kakva je njihova kreditna sposobnost, kakva je njihova platežna moć, jesu li već bili zaduženi u jednoj, 5 ili 10 ili u svakoj banci po istom osnovu, imaju li imovinu, plaću kojom mogu jamčiti, imaju li ljudski, moralni kredibilitet iza kojeg oni mogu stati? Znaju li njihovu adresu? Njima apsolutno ništa nije bilo bitno od toga, jer oni apsolutno nisu htjeli da se naplate od dužnika nego se naplaćuju od jamaca. Pri svemu tome banka ili direktor banke se ne mogu nikako opravdati da oni jednostavno nemaju nikakvu obavezu provjeriti je li to moj ili vaš potpis, jer to sada rade. A ako to sada rade, zašto im je to do sada promicalo ispred nosa?", pita se Savićević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od dobre namjere do tragedije

Kako su dobre namjere dovele do tragičnog kraja, ispričala je Katarina Jovićević iz Cetinja.

"Počelo je tako što je me kolegica s posla pitala mogu li joj biti jamac. Rekla sam joj da ode kod naše blagajnice i provjeri mogu li biti jamac, budući da sam korisnica dva velika kredita u iznosu 10 i 8 tisuća eura. Došla je kod mene i rekla da je blagajnica kazala da mogu biti jamac i tražila me osobnu iskaznicu da je fotokopira i završi taj administrativni dio. Uzela je i isfotokopirala u 10-ak primjeraka koliko je njoj bilo dovoljno i u svim bankama u kojima je mogla da podigne kredite ona ih je podigla, a ja za to nisamništa znala", ispričala je Jovićević. Ista kolegica je zatražila i njenog muža da joj bude jamac, što je on pristao, no onda su počele dolaziti rate na naplatu...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tu nastaje naša tragedija. On je zbog toga sebi oduzeo život prošlog kolovoza... Sada će godina. Objesio se na katu naše kuće odakle su ga skinuli naši sinovi", ispričala je Jovićević, kojoj se na mirovinu od 264 eura i 80 centi za kredite odbija 132 eura i 40 centi. Jedan kredit je njen, a drugi pripada spomenutoj kolegici s posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo