'Neizvjesno je kako će se razvijati odnosi u BiH i kakve oni odnose očekuju sa Srbijom', rekao je predsjednik Republike Srbije, Tomislav Nikolić.
Premijer Aleksandar Vučić smatra da je ovo veliki korak unazad i vraćanje odnosa 25 godina unazad. Kako je naglasio, narušava se teško izgrađeno povjerenje, a Srbija nije imala nikakvog udjela u odluci da se ponovo govori o tužbi, javlja B92.
'Ne možemo govoriti o izgradnji velikog povjerenja, već o onome što je vitalni interes Srbije, Republike Srpske, a vjerujem i BiH. Naš posao je da očuvamo mir, da odgovorimo na njihovu tužbu, pobijedimo, iako tu pravih pobjednika nema. Naše je da tužba ne urodi plodom, kao što će se i dogoditi', rekao je Vučić i naveo da je potrebno naći nove mehanizme za uspostavljanje odnosa s bošnjačkim narodom jer, kako je naglasio, boji se da su ti odnosi 'mnogo lošiji od onih kakve bi želeli da budu'.
Licemjerje u međunarodnoj zajednici
I Nikolić i Vučić su se složili da u međunarodnoj zajednici postoji licemjerja. Nikolić je naglasio da međunarodna zajednica za sada nema riječi kojima bi opravdala takvu akciju kao ni riječi osude, te da će se morati izjasniti radi li se to uz njihovu ili bez njihove suglasnosti.
'Srbija će uvijek stajati uz Srbe u BiH, mi smo neraskidivo vezan narod, jedan, isti narod, oni će imati podršku u RS i u svemu što rade na osnovu Ustava i zakona', rekao je Nikolić te dodao kako očekuje da Europa, barem jednom, pokaže jednake standarde.
'Shvatili smo da nikada ništa ne možete riješiti kada se govori o Srbima. A naša poruka je da mi nikada nećemo ugroziti nijednog građanina u BiH, to vrijedi za svakoga, za Bošnjaka, Hrvata, za sve', rekao je Vučić, prenosi B92.
Vrijeme je za dogovor
Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, smatra da je vrijeme da se međunarodna zajednica i potpisnici Daytonskog mirovnog sporazuma oglase.
'Krajnje je vrijeme da potpisnice Daytonskog sporazuma jasno kažu da se ovim ruše institucije BiH i da ih ne ruše Srbi već Bošnjaci i ako takvog stava ne bude međunarodna zajednica samo produbljuje krizu', rekao je Ivanić dodajući kako ga ne brine revizija koja je potpuno pravno neutemeljena već to što je taj potez razgolitio odnose u BiH. Smatra da Bakir Izetbegović odlukom za podnošenje zahtjeva za reviziju presude ruši BiH.
'Izetbegović ne predstavlja BiH'
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Bakir Izetbegović ne predstavlja Bosnu i Hercegovinu, već je dio institucije u kojoj se nalaze i Srbi i Hrvati i da se ne mogu donositi jednostrane odluke.
'Iza ovog što radi Bakir Izetbetović je samo pet kantona i ništa više', rekao je Dodik te naveo da je, govoreći o reviziji tužbe za genocid protiv Srbije, riječ o razuzdanom nacionalizmu Bošnjaka i muslimana u BiH, kao i o želji da se nametnu kao jedini i jedinstveni narod u BiH, 'kao da je ta zemlja samo njihova'.
Kako je rekao, BiH ne funkcionira ali je 'ova situacija dobra jer će mnogi konačno shvatiti da BiH nije Bakir Izetbegović niti Bošnajci i muslimani'.
Zahtjev za reviziju
Podnošenje zahtjeva za reviziju presude najavio je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, ali se s tim ne slažu hrvatski i srpski član Predsjedništva.
Srpski predstavnici u zajedničkim institucijama BiH i lideri stranaka koje čine Savez za promjene najavili su izlazak iz koalicije na nivou BiH ako bude podnijet zahtjev za reviziju i upozorili da će vladajuća koalicija ostati bez većine u Parlamentarnoj skupštini BiH.
23. veljače bit će održana sjednica Predsjedništva BiH na kojoj će se raspravljati o reviziji presude. O istoj bi sljedećeg tjedna trebala raspravljati i Skupština RS.