BP / će za eko-katastrofu platiti 500 milijardi dolara!

Američki predsjednik Barack Obama nezadovoljan je akcijama koje se poduzimaju u Meksičkom zaljevu, pa je okupio najveće stručnjake kako bi što prije sanirali nastalu štetu.

14.5.2010.
16:05
VOYO logo

U Hustonu su se s direktorima British Petroleuma sastali ministar energetike i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku Steven Chu, te ministar unutarnjih poslova Ken Salazar. arti-201005130324006Meksički zaljev u problemima je još od sredine travnja kad je došlo do eksplozije na platformi iz koje je počela istjecati nafta. Svi pokušaji da se riješi ova teška situacija, koju nazivaju najvećom eko-katastrofom u povijesti Amerike, dosad su bili neuspješni.

Umjesto 'betonskog zvona' manja konstrukcija

Prošli tjedan na rupu iz koje šiklja nafta postavljeno je takozvano 'betonsko zvono', velika betonsko-čelična konstrukcija koja je trebala zaustaviti istjecanje nafte. No, ona je samo donijela nove probleme pa je uklonjena. Kompanija se ipak odlučila za sličan projekt, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, u planu je postavljanje manje konstrukcije kako ne bi došlo do stvaranja kristalića leda koji su i ugrozili prvotni pokušaj zaustavljanja curenja nafte iz bušotine. Ipak, stručnjaci se slažu da će najvjerojatnije bušenje drugog izvora, u koji bi se usmjerila nafta, imati učinka, ali problem je što to zahtijeva nekoliko mjeseci rada, a stanje u zaljevu je svakim danom sve gore.

arti-201005090072006Iako ministar energetike Chu tvrdi da je optimističan glede novog projekta, nadodaje da je stanje u Meksičkom zaljevu i dalje zabrinjavajuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ribari protiv barijere, najavljuju tužbe

Naftna mrlja stigla je do četiriju saveznih država. Nenaseljeno otočje Chandeleur Islands već je zahvaćeno naftom, dok su na plažama Alabame stanovnici pronašli grumene opasnog katrana pa su floridske vlasti u strogoj pripravnosti za izvanredno stanje. Duž 450 kilometara obale postavljene su posebne barijere koje bi trebale spriječiti prelijevanje nafte na još čista područja uz obalu.

No, tamošnji ribari nisu oduševljeni idejom o barijeri jer tvrde da ona može funkcionirati samo u idealnim uvjetima i da jedan veći val može naftu prebaciti preko barijere te tako ugroziti samu obalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužba vrijedna 500 milijardi dolara

Najavljuju se velike tužbe koje su se već počele podizati protiv odgovornih za ovu katastrofu; British Petroleuma, Transoceana i Halliburtona. Na saslušanju kod tužioca padale su međusobne optužbe te je već sad jasno da će ovaj slučaj zaintigirati javnost, pogotovo zato što su i mnogi stanovnici, ugostitelji i ribari podigli privatne tužbe.

arti-201005030020006"Govorimo o 500 milijardi dolara. Zato se ne igra s takvim stvarima", kaže Tim Howard, odvjetnik koji vodi jednu od tužbi podignutih na Floridi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef Odbora za energiju Henry Waxman tvrdi da je zakazao sustav osiguranja koje su sve tri kompanije ignorirale i nastavile s radom, iako su znale da posljedice mogu biti fatalne , što se na kraju pokazalo točnim.

"Ova katastrofa posljedica je niza kvarova na opremi i pogrešaka u sustavu", istaknuo je Waxman. Istražitelji su uvjereni da nijedna od tri kompanije nije reagirala na znakove upozorenja i testove koji su upućivali na kvarove prije eksplozije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo