BALKAN U STRAHU ZBOG NAORUŽAVANJA REPUBLIKE SRPSKE: /

 'Što će Dodiku 2.500 komada automatskog oružja?'

Image
Foto: Srđan Ilić/PIXSELL

Srpske vlasti zagovaraju jako naoružanu policiju u svrhu antiterorističkoj djelovanja te u vezi s time podsjećaju na napad na policijsku postaju u Zvorniku 2015. godine. No, je li to samo izlika?

13.2.2018.
19:06
Srđan Ilić/PIXSELL
VOYO logo

Britanski Guardian jutros je objavio priču o vrlo zabrinjavajućoj nabavi oružja za policiju Republike Srpske koja otvara pitanje o planovima, kako je zovu, separatističke vlade i o njihovoj ovisnosti o ruskom utjecaju u toj 'podijeljenoj i ekonomski slomljenoj zemlji'. Radi se, pišu, o 2500 automatskih pušaka koje će iz Srbije u RS stići u ožujku, nekoliko tjedana prije predviđenog otvorenja novog ruskog centra za obuku u kojem će, vjeruje se, veliku ulogu igrati Rusi.

Dodik se naoružava

Civilne skupine iz Srbije, sarajevska vlada i zapadni diplomati vjeruju da će ovo oružje dovesti do dobro naoružane policije kojom će Milorad Dodik pokušati učvrstiti svoju poziciju i zastrašiti svoje suparnike ususret nadolazećih izbora u listopadu. U daljoj budućnost ovi im, smatraju u Guardianu, jako oružje Dodiku daje šansu da ostvari svoje težnje za 'neovisnom' Republikom Srpskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Rusija, koja Dodika vidi kao bedem koji zadržava BiH izvan NATO-a, već je prije pokazala jaku potporu srpskom separatistu Dodiku koji se od 2014. godine već šest puta susreo s Vladimirom Putinom', piše Guardian.

Dodik je u ponedjeljak i službeno potvrdio nabavu oružja i rekao kako će napraviti ' daljnje korake za borbu policije protiv terorizma'. 'To je u potpunosti legitimna akcija, nemamo što skrivati. Dvadeset godina nismo imali pravo opremati policiju, sad smo to odlučili napraviti', rekao je Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Notorna Srbska čast

Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Inzko također je izrazio zabrinutost zbog ove pošiljke oružja. 'Volio bih da imaju što je manje oružja moguće. Ako jedna strana dobije ovo oružje, htjet će je i druga strana', rekao je Inzko.

Diplomati u Sarajevu kažu da je federalna policija takođe kupila nekoliko stotina dugih cijevi, no većina kantonalnih policijskih snaga opremljena je uglavnom manjim oružjem. Inzko kaže kako u njegovoj zemlji, Austriji, policija ima ukupno svega 400 dugih cijevi. 'Normalnoj policiji to nije potrebno', tvrdi.

'Dodik održava odnose i s 'Noćnim vukovima', ruskim motociklističkim klubom koji ima jake veze s ruskim predsjednikom koji se nalaze pod američkim sankcijama zbog svoje paramilitarne uloge u ukrajinskom sukobu. U isto vrijeme, na ulicama Banje Luke pojavila se Srbska čast, paramilitarna skupina koja je učila od ruskog pandana', piše Guardian.

'Radi se o organizaciji ljutitih i mišićavih muškaraca koji vlada koristi za zastrašivanje vlastitog naroda. No, ovaj put idu dalje no inače. Ovaj put se doista osjeća opasnost', rekao je Guardianu tamošnji novinar Aleksandar Trifunović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naoružavanje pod izlikom protuterorizma

Srpske vlasti zagovaraju jako naoružanu policiju u svrhu antiterorističkoj djelovanja te u vezi s time podsjećaju na napad na policijsku postaju u Zvorniku 2015. godine koji je počinio 24-godišnji Nerdin Ibrić. U napadu je ubio jednog policajca i danio još dvojicu prije no što je i sam ubijen. Ibrićev otac ubijen je u prvim danima etničkog čišćenja u BiH 1992. godine. No, rečeno je da je prije napada viknuo 'Allahu akbar' zbog čega je ovaj čin okarakteriziran kao teroristički čin.

Upravo se taj događaj otada korsiti kao izlika za jačanje policijskih snaga. U travnju se otvara protuteroristučki centar u Zalužanima kraj Banje Luke vrijedan 4 milijuna eura. prije tri godine, ministar unutarnjih poslova Republike Srpske, Dragan Lukač, potpisao je sporazum o suradnji s Moskvom prema kojem će ruski stručnajci obučavati njihove snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema informacijama iz neimenovanih izvora, Rusi su već stigli u Zalužane i Banja Luku te novi teretni terminal lokalnog aerodroma planiraju početi korisiti kao 'ruski humanitarni centar', piše Guardian.

Sličan centar nalazi se u Nišu zbog čega američke vlasti sumnjaju da se radi o središtu ruskih obavještajnih operacija koje povezuju s pokušajem državnog udara u Crnoj Gori u listopadu 2016. godine.

Zapadni diplomati kažu kako za sad nema čvrstih dokaza da se u Bosni radi o istoj stvari, no napominju kako pomno prate situaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo