AFP SE PRISJETIO NAJVEĆIH POLITIČKIH SKANDALA U EUROPI: / Na popisu se nalazi i jedan iz Hrvatske. Pogađate?

Image
Foto: AFP
2.3.2017.
8:46
AFP
VOYO logo

1. Njemačka - poklon od 700 eura

Image
Foto: AFP, RALPH ORLOWSKI
Image
Foto: AFP, RALPH ORLOWSKI

Od skandala oko nezakonitih donacija CDU-u 1999., zbog kojeg je tadašnji kancelar Helmut Kohl platio veliku novčanu kaznu, Njemačka je jako osjetljiva na korupciju.

Tako je 2012. njemački predsjednik Christian Wulff (CDU) bio prisiljen podnijeti ostavku nakon dvomjesečne polemike. Bio je optužen za korupciju jer je primio poklon u vrijednosti od 700 eura od jednog filmskog producenta, te da je vršio pritisak na medije kako bi zaustavio širenje informacija o svojim financijskim vezama s jednim poduzetnikom. Dvije godine poslije oslobođen je svih optužbi za korupciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Ujedinjeno Kraljevstvo - čudni troškovi parlamentarnih zastupnika

Image
Foto: AFP, HO
Image
Foto: AFP, HO

Od 2004. do 2009., više od polovice britanskih parlamentarnih zastupnika imalo je nepravilnosti u svojim troškovima u ukupnom iznosu od više od milijun eura, pokazala je revizija objavljena u veljači 2010., nekoliko mjeseci nakon otkrića u Daily Telegraphu. Isplaćene su im bile, primjerice, naknade za plutajuću kućicu za patke, kutije šibica, pornografske filmove i kamate za nepostojeće stambene kredite.

Skandal je doveo do ostavki laburističke ministrice unutarnjih poslova Jacqui Smith i predsjednika donjeg doma parlamenta Michaela Martina. Sedmero parlamentaraca, konzervativaca i laburista, bilo je osuđeno na zatvorske kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Italija - slučaj Berlusconi

Image
Foto: AFP, VINCENZO PINTO
Image
Foto: AFP, VINCENZO PINTO

Silvio Berlusconi, premijer u tri navrata između 1994. i 2011., imao je puno problema s pravosuđem. No budući da je oslobođen optužbi ili su slučaji otišli u zastaru, za sada ima samo jednu konačnu presudu i to iz kolovoza 2013. zbog porezne prijevare zbog koje je morao odraditi nekoliko sati društveno korisnog rada, ali je i izgubio zastupničko mjesto u parlamentu.

4. Rumunjska - korupcija

Image
Foto: AFP, ripmp4
Image
Foto: AFP, ripmp4

Premijer Sorin Grindenau suočio se u veljači ove godine s masovnim prosvjedima nakon što je, doduše neuspješno, pokušao ublažiti zakonske propise o borbi protiv korupcije kako bi, smatraju prosvjednici, zaštitio predsjednika svoje socijaldemokratske stranke Liviua Dragneu, kojemu se sudi zbog zloporabe službenog položaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U listopadu 2015., požar u diskoteci u Bukureštu (64 mrtvih) izazvao je velike prosvjede protiv korumpiranih političkih elita i doveo do ostavke premijera Victora Ponte, protiv kojeg je pokrenuto više istraga.

5. Španjolska - mito

Image
Foto: AFP, CURTO DE LA TORRE
Image
Foto: AFP, CURTO DE LA TORRE

Bivšim čelnicima Narodne stranke (konzervativci) sudi se od listopada 2016. zbog primanja mita i lažnih računa izdanih između 1999. i 2005. godine. Narodna stranka izgubila je zbog toga apsolutnu većinu na izborima u prosincu 2015., dok su se stranke Podemos (radikalna ljevica) i Ciudadanos (liberali) uzdigle kritizirajući korupciju. No njezin predsjednik Mariano Rajoy uspio je ipak formirati manjinsku vladu u studenome 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, kraljev šogor Inaki Urdangarn osuđen je 17. veljače na šest godina zatvora zbog korupcije, no konačnu sudsku presudu čeka na slobodi. Njegova supruga Cristina oslobođena je optužbi.

6. Belgija - Fortisgate

Image
Foto: AFP, PATRICK KOVARIK
Image
Foto: AFP, PATRICK KOVARIK

Demokršćanski premijer Yves Leterme podnio je u prosincu 2008. ostavku zbog optužbi da se miješao u rad pravosuđa kako bi spasio banku Fortis od stečaja, tzv. Fortisgate. No istraga ga je oslobodila krivnje i ponovno je postao premijerom od 2009. do 2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Slovenija - mito

Image
Foto: AFP, JURE MAKOVEC
Image
Foto: AFP, JURE MAKOVEC

Konzervativni premijer Janez Janša srušen je s vlasti u veljači 2013. odlukom parlamenta koji mu je nakon višetjednih prosvjeda izglasao nepovjerenje. Optužen je bio za nepravilnosti u poreznoj prijavi, a prije toga već je bio optužen za primanje mita u aferi "Patria" tijekom prethodnog mandata od 2004. do 2008. godine. Osuđen je na dvije godine zatvora.

8. Češka - zloporaba službenog položaja

Image
Foto: AFP, GEORGES GOBET
Image
Foto: AFP, GEORGES GOBET

U lipnju 2013., premijer desnog centra Petr Nečas podnio je ostavku zbog optužbi za korupciju i zloporabu službenog položaja. U skandal je bila upletena njegova bliska suradnica i ljubavnica. Tužiteljstvo je odustalo od kaznenog progona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Hrvatska - slučaj Sanader

Image
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
Image
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL

Premijer desnog centra Ivo Sanader (HDZ) podnio je 1. srpnja 2009. ostavku "zbog osobnih razloga", a u srpnju 2011., nakon 220 dana bijega, Austrija ga je izručila Hrvatskoj zbog optužbi za korupciju u pet afera. Do sada nema nijednu pravomoćnu presudu.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo